Jak vyčistit zažloutlá světla


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Zažloutlá světla nejsou nic výjimečného a velmi často se objevují hlavně u starších automobilů. Je to dáno především tím, že už mají svá nejlepší léta za sebou a vlivem provozu, stejně jako vlivem slunečních paprsků a UV záření dochází k tomu, že postupně žloutnou. A to zcela přirozeně může být velkým problémem. A to jak proto, že světlo skrz ně neproniká tak, jak by mělo. Důsledkem toho je situace, kdy při jízdě v noci nevidíme tak, jak by bylo ideální. Stejně tak může být problém i v případě, kdy se pokusíme absolvovat technickou kontrolu. I zde mohou být zažloutlé světlomety poměrně velkým problémem. Podívejme se tedy společně na to, jak danou situaci co možná nejlépe vyřešit.

Připravte si vše, co je potřeba

Je sice možné jít cestou odborné opravy zažloutlých světlometů, ale rozhodně se nejedná o jedinou možnost cestu. Pokud chcete především ušetřit finance, může být renovace zažloutlých světlometů provedena i svépomocí. A to celkem jednoduše a levně. Jenom je třeba opatřit si několik nezbytných věcí, bez kterých se neobejdete. Jsou to brusné papíry dvou různých tvrdostí, stejně jako leštící pasta. Dále je třeba vrtačka a k ní molitanový nástavec na ni samotnou. Všechny tyto věci dnes dokážete sehnat celkem jednoduše a také celkem snadno. Tím si můžete být stoprocentně jisti.  Navíc vám prodejny s autodíly dokážou nabídnout i něco navíc. A co je to konkrétně? Jsou to celé sady, které jsou určené právě na opravu zažloutlých světel. Jediné, co tedy budete potřebovat vy sami, je vrtačka.

Příprava je základ

Nejprve je třeba začít se samotnou přípravou. Zde máte na výběr dvě cesty. Nejprve se podívejme na tu jednodušší. Ta spočívá v tom, že oblast okolo světlometů oblepíte lepicí páskou, čímž se budete snažit eliminovat jak poškození, tak i zašpinění prostoru okolo světlometů. Hlavně tedy karoserie vašeho vozu. Zde je důležité hledět na co největší přesnost, stejně jako důkladnost lepení.

Druhá, a to složitější příprava je spojena s tím, že můžete konkrétní zažloutlé světlomety z vašeho vozu demontovat. Je jasné, že tento krok bude rozhodně časově náročnější a také složitější. Na druhou stranu musíme zcela určitě dodat, že následná práce bude jednoduší, jelikož nemusíte tolik hlídat, kam při broušení, nebo leštění zajedete.

Co také nesmíme opomíjet, to je i příprava spojená s tím, že než se pustíte do samotné renovace světlometů, je třeba je důkladně umýt. Rozhodně na nich nesmí být jakékoliv nečistoty. Po důkladném umytí je nechte oschnout a teprve v tu chvíli se můžete pustit do toho, že začnete s broušením.

Začínáme s renovací. Broušení je základ

Ten první krok, bez kterého se rozhodně neobejdete, je důkladné vybroušení. Nejprve je třeba vzít si hrubší brusný papír, kterým světlo začnete jemně a pomalu, a zároveň i velmi důkladně brousit. Co je hlavním cílem daného kroku? Rozhodně eliminovat jakékoliv drobné škrábance, stejně jako je už cílem i to, že se pokusíte jednoduše odstranit část zažloutnutí, které může být spojeno právě se samotnou svrchní vrstvou. Důležité je na brusný papír nijak výrazně netlačit a jít raději cestou pomalejšího a důkladného broušení, než cestou toho, že některé místo obrousíte natolik hluboko, že tím poškodíte světlomet.

Jakmile je prvotní hrubé broušení za vámi, již si můžete vzít druhý brusný papír, který je jemnější. Právě pomocí něho celý světlomet jednoduše dobrousíte tak, aby na něm nebyly jakékoliv nedokonalosti a hrboly. Vše jednoduše srovnáte do hladké roviny, přičemž máte jistotu, že dobrousíte i jakékoliv drobnější škrábance, které se mohou na světlometech ještě objevit, a to po prvotním hrubém broušení.

Bez rozleštění to nepůjde

Prvotní a velmi důležitou fázi máte za sebou. Ta je ale jenom polovinou celého procesu renovace zažloutlých světlometů. Pokud se podíváme konkrétněji, je třeba říci, že druhou fází celého postupu je rozhodně to, že musíte dané světlomety také důkladně rozleštit. Jak na to? Zde se neobejdete právě bez molitanového nástavce na vrtačku a speciální leštící pasty, o které jsme mluvili výše. Ještě než se do samotného leštění pustíte, je potřeba světlomety po broušení důkladně umýt čistou vodou a nechat uschnout. Nyní již můžete přistoupit k leštící fázi, která by svým postupem neměla být jakkoliv jiná, než v případě broušení. I zde totiž musíme říci, že je třeba přistupovat k leštění velmi opatrně, výrazně netlačit, stejně jako je třeba nevynechat na světlometu jakékoliv místo. Jedině tak můžete mít jistotu toho, že oprava zažloutlých světel proběhne opravdu tak, jak proběhnout má.

Pokud je leštění u konce, nezapomeňte ještě očistit okolí světlometů od dané pasty. Dále doporučujeme světlomety také důkladně doleštit třeba utěrkou z mikrovlákna, stejně jako se může hodit také vyleštění pomocí jelenice. V tuto chvíli je vaše práce u konce.

Zkontrolujte stav světlometů

Jejich vzhled by měl být o poznání lepší, a to jak s ohledem na jejich barvu, kde může žlutá definitivně vymizet, tak by měl být jejich stav o poznání lepší i s ohledem na to, že by měly nabídnout mnohem lepší osvětlení cesty před vámi. Co nesmíme také opomenout, to je fakt, že v některých případech může být zažloutnutí světlometů natolik intenzivní, že se neobejdete bez nutnosti celý postup opakovat. Stále se ale jedná o přijatelnější formu, než světlomety měnit, což by bylo cenově mnohem náročnější, než tento postup, který je levný a dá se říci, že ho můžeme považovat také za postup, který je celkem rychlý.

Rate this post