Jak správně vybrat zimní pneumatiku

Každý motorista jistě ví, že správně zvolené pneumatiky patří mezi to nejdůležitější na našem voze. Jsou v podstatě jedinou součástí, která náš vůz spojuje s vozovkou. A tak je samozřejmě nutné dbát na jejich maximální kvalitu. Ruku v ruce s ní jde ale i ten správný typ. Jak ukazují poslední průzkumy, ne každý ale umí pneumatiku vybrat správně. Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby, které možná děláme i my sami.

Chyba hlavní: tvrzení, že zimní pneumatiky jsou k ničemu

Toto sdělení používá stále více motoristů, kteří však i v zimě brázdí sněhem pokryté vozovky. To je samozřejmě velkým hazardem, a to jak pro ně, tak i pro ostatní účastníky silničního provozu. Kvalitní zimní pneumatiky totiž mají zcela jinak tvarovaný dezén, který umožní právě na sněhu lepší funkčnost. Stejně tak se ale liší také svou směsí, která je oproti letním pneumatikám zcela jiná, a to uzpůsobená právě na nižší teploty, včetně těch pod bodem mrazu.

Nedokážeme určit stáří pneumatiky

Možná to všichni známe, jelikož pokud nové pneu hledáme, často se setkáme s velmi, až podezřele výhodnými nabídkami. U nich je určitě třeba být na pozoru, a to s ohledem na stáří pneumatiky. Samozřejmě čím jsou zimní pneu starší, tím více ztrácejí své kvalitní vlastnosti. Nutno ale dodat, že zde mluvíme hlavně o horizontech v řádu let, a nikoliv týdnů.

Informaci o tom, kdy byla pneumatika vyrobena, poznáme přitom velice jednoduše a velice snadno. Na svém boku má kromě jiného uveden také kód s označením DOT, u kterého je uvedený měsíc, ale hlavně rok výroby. Jedná se o poslední čtyřmístnou číslici, kdy první dvojice čísel značí týden, a druhá dvojice rok. V tomto ohledu je dobré doporučit, že pneumatiky starší dvou let už není dobré kupovat. Navíc pneumatiky s tímto stářím by se již neměli označovat jako nové.

Chybné určení rozměrů

Další poměrně velkou chybou je to, že kupujeme špatný rozměr pneumatiky. V tomto směru většina z nás hledí pouze na průměr pneumatiky, a to poslední číslici uvedenou u písmena R, například tedy R17. Určitě to ale není to jediné číslo, na které je třeba hledět, jelikož důležitým rozměrem je i šíře pneumatiky, a také profilové číslo. Koupit ty správné tak lze dvěma způsoby. Buď vybrat stejný typ, jako jsme měli v loňském roce, nebo prozkoumat velký technický průkaz, kde jsou správné rozměry pneumatik pro náš vůz uvedené.

Důležitý je i tlak v pneumatice

Tento aspekt sice nesouvisí se samotným výběrem a s koupí té správné pneumatiky, ale rozhodně je dobré ho zmínit. V zájmu naší bezpečnosti, ale třeba i nižší spotřeby by mělo být dbáno na to, aby tlak v pneumatice byl vždy správný. Toho dosáhneme jenom pravidelnými kontrolami, které mnoho řidičů podceňuje. Vlivem toho tak pneumatika nemusí mít své dobré vlastnosti, jako třeba přilnavost, jak očekáváme. Dle průzkumů tlak v pneumatikách nekontroluje celých9 řidičů z 10.

Rada na závěr? Zeptejte se zkušenějších

A co dodat v souvislosti se zimními pneumatikami a jejich správným výběrem na samotný závěr? Určitě to, že pokud nevíte, není ostudou zeptat se někoho zkušenějšího, který vám poradí v tom, nejenom jaký rozměr, ale třeba i jaký typ nebo model může být k vašemu vozu, ale i stylu jízdy ten správný. A jedním z nich může být i zdroj našeho článku, a to eshop Pneumatiky.cz

Rate this post