Horko znamená hrozbu i pro řidiče

Vysoké teploty nás sužují už delší dobu. Horka se bohužel podepisují i na psychice lidí. Jsme stále více podráždění, mnohdy až agresivní. Projevuje se u nás únava, nesoustředěnost, nedostatek nočního spánku kvůli horku. I na našich silnicích je proto poslední dobou vidět, že nám příliš teplé počasí rozhodně nesvědčí.

Stoupá agresivita za volantem

Kvůli horkům jsou lidé pod stále větším psychickým tlakem. V zaměstnání musí udělat svoji práci, přestože k ní nemají vzhledem k vysoké teplotě ani zdaleka optimální podmínky. Proto stoupá podrážděnost, není jak a kde upustit páru. To se projevuje mimo jiné i zvýšenou agresivitou. Nejsou dnes výjimkou situace, nad kterými by za jiných okolností lidé se skřípěním zubů mávli rukou a jeli dál. Myška, předjíždění v nevhodném okamžiku. Jindy nepříjemná věc, která se ale občas stává, tentokrát důvod k tomu vyběhnout z auta a druhého řidiče klidně i na místě zfackovat. Stoupající agresivita může být i příčinou nehod a v kombinaci s alkoholem za volantem mít i smrtelné následky.

Prevencí je jedině dostatečný odpočinek

Odborníci se shodují na tom, že až pětina nehod na silnicích může mít svou skrytou příčinu v horku. Nejde jen o stoupající agresivitu, ale především o únavu řidičů z horka. Nejvíce jsou řidiči unavení odpoledne, kdy vedro kulminuje zhruba mezi druhou a sedmou hodinou. Podobně k únavě dochází v noci mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Jedinou prevencí únavy a mikrospánku během jízdy jsou časté přestávky na odpočinek na čerstvém vzduchu, dostatek spánku. Pokud to jde vyvarovat se nočních jíst, pít dostatek tekutin, především čisté neperlivé vody. Řidič by měl mít s sebou lahev s vodou, aby se mohl napít. Žízeň může způsobit bolest hlavy a výpadek pozornosti, který se na silnici bohužel stane osudným.

 

4/5 - (1 vote)