Hliníkové a plechové disky – jaké mají výhody a nevýhody?


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

O tom, jak důležité je mít kvalitní pneumatiky, toho bylo napsáno mnoho. Málokdo se ale pozastavil nad tím, jak důležitá je také volba disků. V tomto ohledu je otázka jasná – volit plechové, nebo hliníkové? Pojďme se společně podívat na několik výhod i nevýhod, které obě možnosti přinesou.

V zimě raději klasiku

Cestujete-li často v zimním období, a to na silnicích, které jsou pokryté sněhem, štěrkem a solí, jsou rozhodně doporučovány disky plechové. Ideálně v kombinaci s celistvými poklicemi, které je celé zakrývají. Důvod této volby je jasný, a to především ochrana před nečistotami. Ty se tak nedostanou k našemu brzdnému systému, který mohou výrazně poškodit – viz například kousek štěrku. Právě to hrozí u disků hliníkových, jelikož zde je plocha mnohem otevřenější a riziko vniknutí nečistoty je mnohonásobně větší.

V létě disky hliníkové

Ať už se podíváte na jakýkoliv tip hliníkových disků, ve většině případů zaujmou hlavně tím, nakolik jsou otevřené. A zatímco v zimě je to problém, v létě je to naopak plus. Jelikož má většina vozů na našich silnicích brzdy chlazené klasicky vzduchem, je třeba, aby vzduch k daným kotoučům a destičkám proudil a bylo lépe odváděno teplo. Zvláště při jízdě ve vysokých teplotách a při intenzivním brzdění je jasně patrné, že se při volbě Al disků brzdy ohřívají mnohem lépe a jsou stále v tolerancích provozní teploty.

Rozhoduje také cena

Podstatný vliv na výsledné rozhodnutí má ale i cena. Je jasné, že disky plechové jsou levnější. Pokud však započteme i jejich životnost, už cenová propast nemusí být zase až tak výrazná, jak se zdá při samotné koupi. Navíc jdou obě možnosti v případě poškození i renovovat, pokud nejsou výrazně prasklé. Při tomto porovnávání poté nesmíme zapomenout ani na důležitou výhodu, a to fakt, že hliníkové zkrátka vypadají lépe. Sami tedy doporučujeme dvě sady, a to zimní klasiku a letní hliník.

Rate this post