Do jakých zemí je nejlepší vyrazit na dovolenou vlastním autem?

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Jestliže ano, zvažte možnosti dopravy. Cestovat autobusem s cestovkou je jednoduché, protože se nemusíte prakticky o nic starat. Na druhou ale je taková cesta také značně nepohodlná. Nejste svými pány, nemáte při jízdě pohodlí, nemůžete zastavit, kdykoli potřebujete. Proto je lepší zvolit dopravu vlastním vozem. U zemí, které jsou v blízkém sousedství České republiky, se nevyplácí létat letadlem. Jsou to zbytečné výdaje a navíc vám to znemožňuje být v dané zemi mobilní.

K sousedům si zajedete bez problémů

Ve kterých zemích hraje prim doprava vlastním autem? Jsou to bezesporu naši bezprostřední sousedé jako Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, ale také další nepříliš vzdálené země jako Maďarsko, Itálie či Francie nebo Chorvatsko či Slovinsko. Pokud vyrážíte na delší dobu a potřebujete se pohybovat z místa na místo, přichází v úvahu i další lehce vzdálenější teritoria jako Ukrajina nebo Švýcarsko či Španělsko. V létě to může samozřejmě být třeba i Bulharsko nebo Řecko, ale zde už je třeba počítat s delší dobou, kterou budete za volantem trávit.

Je lepší vlastní nebo půjčený vůz?

Abyste opravdu zvážili, zda se vyplatí jet autem, nebo se do cíle dopravit jinak a následně využít třeba autopůjčovny v místě, je potřeba si předem zjistit některá fakta. Tedy odkud a kam budete potřebovat jezdit, jak často, o jaké jde vzdálenosti – kolik asi najedete kilometrů, kdy se potřebujete vrátit do republiky, jaká v dané zemi panují pravidla ohledně půjčení aut atd. To vše bude hrát v rozhodování roli.

Informujte se o místních předpisech

Ať už se rozhodnete jet vlastním vozem, nebo si nějaký půjčit až v místě svého pobytu, rozhodně se informujte o pravidlech řízení v dané zemi, rychlostních limitech, požívání alkoholu před jízdou, ale také třeba povinné výbavě vozu, používání světel a samozřejmě i dokumentech, které budete potřebovat, když vás zastaví policie.

Rate this post