Dezinfekce a doplnění klimatizace


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Klimatizace je dnes nedílnou součástí většiny automobilů. A to nejenom těch dražších, jelikož dnes se s ní můžeme setkat třeba i u automobilů levnějších. I zde je součástí základní výbavy. V létě se tak stává neocenitelným pomocníkem každého z nás. Na druhou stranu je třeba dodat, že se může stát také noční můrou. A to v případě, kdy se o ni nijak výrazně nestaráme. V takových situacích je třeba investovat čas, někdy i peníze na to, aby bylo vše opět v pořádku.

Jak poznáme případné problémy?

Podívejme se nejprve na to, jak můžeme případné konkrétní problémy identifikovat. To mnohdy nemusí být nic složitého. Poměrně častým důvodem je to, že klimatizace zkrátka nechladí. Vzduch, který vychází z výdechů klimatizace, není tak chladný, jak očekáváme. V tomto případě může být problémem hlavně nedostatek chladiva. Pokud je doplněno na požadovanou hodnotu, máme jistotu, že vše bude fungovat opět tak, jak má.

Druhým negativním projevem toho, že něco není v pořádku, je zápach. Může to být zatuchlina, stejně jako čpavkový nádech, ale i celá řada dalších různých pachů. Se všemi je spojena jedna jediná informace. A to taková, že se nám v klimatizačním okruhu, ale i v oblasti výdechů klimatizace množí bakterie. A co pomůže zde? Je to dezinfekce klimatizace.

Jak na doplnění klimatizace?

Začneme problémem, který souvisí s tím, že klimatizace nechladí tak, jak má. V tomto případě nejprve zkontrolujeme funkčnost samotných výdechů ve voze. Tedy to, zda z nich fouká vzduch tak, jak má. Pokud ne, může být problém ve znečištěných filtrech, které bude třeba vyměnit. Pokud vše funguje jak má a klimatizace nechladí, bude třeba navštívit servis. A to proto, že je v klimatizačním okruhu nedostatek chladiva, nebo se vyskytla jiná závada.

Na samotné zkontrolování těsnosti a tlaku, stejně jako na samotné doplnění klimatizace je třeba speciální přístroj, kterým se vše provede v podstatě automaticky. Zvládnout to doma bez potřebného vybavení je v podstatě nemožné. Je proto nezbytné navštívit vždy konkrétní servis. Při jeho výběru určitě hleďte na cenu, jelikož ta se u mnohých z nich může lišit. Obvykle je rozdělena na dvě části. První je kontrola těsnosti klimatizačního okruhu, což je zpoplatněno jednorázovou částkou. Dále by mělo být účtováno případné doplnění chladiva. Zde je dobré hledat ten servis, kde je naúčtováno skutečně jenom takové množství, které využijeme. Čím je cena za jednotku nižší, tím pro nás logicky lépe.

Dezinfekce klimatizace může být provedena různými způsoby

Klimatizaci tedy máme doplněnou, což znamená, že by již měla chladit tak, jak má. Pokud se tak stalo, rozhodně je třeba zaměřit se i na případný zápach. Ten zkrátka značí jakoukoliv znečištěnou, hlavně v souvislosti s bakteriemi. Ty způsobují nejenom nevábnou vůni, ale mohou mít i následně spojené s naším zdravím. Je proto dobré zaměřit se i na čištění klimatizace.

Samotná dezinfekce klimatizace by měla být realizována nejlépe dvakrát ročně. A to v období jara a dále potom v období podzimu, kdy ji tolik nepoužíváme. I zde platí, že se můžeme vydat do servisu, kde nám vše zařídí. Stejně tak je možné vše zvládnout i doma. A to pomocí speciálních produktů, které jsou určeny právě pro dané vyčištění klimatizace.

Jaké produkty nakoupit?

Než bude desinfekce klimatizace provedena u našeho vozu, je třeba podívat se na to, jaké produkty dnes vlastně existují. Jedná se o různé typy, které jsou prodávány třeba ve formě sprejů, stejně jako se může jednat třeba p různé jiné produkty, které dokážou rozšířit po voze desinfekční látku. K dostání jsou poměrně snadno. Můžeme je koupit nejenom na benzinových pumpách, ale hravě je seženeme třeba v různých obchodech s autopotřebami. Možností je celá řada.

Jak na vyčištění klimatizace?

V podstatě postupujeme vždy podle návodu konkrétního výrobku. Některé jsou určené k tomu, abychom pomocí hadiček nastříkali desinfekční látku přímo do výdechů klimatizace. Jiné zase necháme položeny třeba uvnitř vozu, mezi sedadly, nebo na palubní desce. Stejně tak existují ale i spreje, které uvnitř vozu jednoduše nastříkáme. Stejně tak se ale můžeme setkat také s řešením ve formě drobných tablet. Ty se hodí do výdechů klimatizace a následně se nechají působit. Jaké řešení tedy zvolíme, to je jenom na nás, na našich preferencích, nebo na konkrétním doporučení.

Následný postup je ve většině případů stejný. Je třeba nechat běžet motor, zapnout vnitřní cirkulační obvod vzduchu a následně zapnout ventilátory na plný výkon. Poté zkontrolujete stažení oken a zavření všech dveří. Čím rychleji dané úkony provedete, tím méně účinné látky unikne do konkrétního prostoru a tím lépe může samotná desinfekce klimatizace proběhnout. Jak dlouho daný ventilační režim necháte cirkulovat, to opět obvykle upravuje samotný výrobce. Pokud budeme konkrétnější, mohou to být doby v řádech desítek minut, stejně jako to může být třeba i jedna hodina.

Myslete i na výměnu filtrů

Aby byla desinfekce klimatizace opravdu účinná, je dobré před započetím samotných úkonů ještě vyměnit filtr klimatizace, na kterém může většina nečistot ulpívat. Stejně tak je vhodné nastříkat daný konkrétní přípravek také na výparník klimatizace. Poté postupujeme dle výše uvedeného návodu, který by nás měl zbavit nejenom konkrétních bakterií, ale hlavně nelibého zápachu. Samozřejmě pamatujte také na to, že po ukončení daného úkonu je dobré automobilů i náležitě vyvětrat, aby se konkrétní látka ničící bakterie dostala pryč z vozu a nepůsobila tak negativně třeba i na naše tělo.

4/5 - (1 vote)