Consumer Electronics Show nabídla i auto novinky

Největší veletrh elektroniky, který každoročně probíhá v Las Vegas, není nutně zaměřený jenom na segment klasických domácích spotřebičů a pomocníků. Může mít přesah také do světa automobilového. To ostatně tento rok ukázala automobilka Ford. Ta už zhruba 10 let postupně vyvíjí autonomní automobily. Tedy takové, u kterých zkrátka není potřeba řidič. A právě tato automobilka na této prestižní celosvětové výstavě představila několik novinek, které jsou spojeny právě se systémy, které budou v těchto vozech k dispozici.

Hlavní novinkou je lidarový senzor

Pokud se podíváme na jednu z prvních novinek, co automobilka oficiálně představila, potom je to senzor od společnosti Velodyne, který nese označení Light Detection And Ranging. Jedná se o speciální zařízení, které má za úkol sledovat bezprostřední okolí vozidla. Předcházet by měl především různými kolizemi. Jak už také společnost vyvíjející tento prvek oznámila, nemusí najít uplatnění pouze u automobilky Ford, jelikož ho dá k dispozici i dalším automobilkám. Předností tohoto senzoru je především jeho kompaktnost, jelikož má tvar klasického hotelového puku.

Mohlo by dojít i k vyžití dronu

Tento systém sice zatím nepočítá s využitím v běžných vozech, ale mel by být naopak ideální volbou pro záchranáře. O co konkrétně půjde? O propracovaný systém, který by vzájemně propojil jak dron, tak i záchranářské vozidlo. Odtud by se mohl samozřejmě obsluhovat a záchranáři by si tak mohli mnohem lépe zmapovat třeba místo katastrofy, stejně Jako místo velké řetězové nehody. To vše pohodlně, ze svého vozu.

Flotila se rozšíří

Co také automobilka Ford uvedla, to je plán na rozšíření flotily svých autonomních vozů. Těch, které jsou schopny provozu zatím není moc. Proto automobilka plánuje výrobu dalších, aby došlo k poměrně výraznému navýšení počtu. A to na celých padesát vozidel, které tak rozšíří možnosti klasického testování.

Rate this post