Budeme jezdit v budoucnu po asfaltu?


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Abychom jsme se pohodlně a bezpečně dostali z bodu A do bodu B, slouží nám k tomu někde kvalitní, někde méně kvalitní asfaltové silnice. Shodneme se určitě na tom, že ideální povrch je ten, který je bez děr, výtluků a nerovností.

I v oblasti výstavby vozovek probíhá vývoj směrem kupředu, jako v každém odvětví. Pokusy s přidáváním granulátu ze starých pneumatik do asfaltu se v současnosti již testuje v praxi, sám po takovém povrchu občas jedu nedaleko Zlína. Asfaltový povrch s příměsí granulátu z pneumatik se vyznačuje o poznání nižším hlukem z odvalujících se pneumatik.

Ale jaká je budoucnost?

Budoucnost možná vzniká v USA, kde pod názvem Solar Roadways vzniká silnice budoucnosti. Povrch silnice má tvořit skleněné buňky ve tvaru šestiúhelníků. Zkoušený materiál bezproblémů zvládne i nákladní dopravu. Velkou předností takového povrchu je, že by zároveň sloužil jako solární panel pro výrobu elektrické energie. Autoři jsou přesvědčení, že kdyby byly všechny cesty v USA pokryty touto technologií, vyrobí třikrát více elektrické energie než jsou schopní obyvatelé USA spotřebovat.

Třešinkou na dortu by byla možnost vykreslovat pomocí LED žárovek jízdní pruhy a dopravní značení, které by mohlo být také aktuální vzhledem k aktuální dopravě. Také by se ulehčilo zimní údržbě, která by nemusela po čas zimy tak často vyjíždět. Získaná elektrická energie by mohla povrch vozovky vytápět.

Projekt solárních panelů jako vozovka existuje ve formě menšího parkoviště. Finanční náklady na takový povrch jsou zhruba o polovinu nákladnější než asfaltový povrch.

4/5 - (1 vote)