BESIP přichází s novou kampaní

Poutáte se v autě? Pokud je vaše odpověď na tuto otázku ne, měli byste se nad sebou vážně zamyslet. Ne nadarmo se bezpečnostní pásy montují do automobilů už od zhruba poloviny minulého století. Za svoji skoro pětašedesátiletou existenci už zabránily smrti mnoha automobilistů. Přesto spousta lidí na bezpečnostní pásy zapomíná i navzdory tomu, že je to povinné a řidiči za nepřipoutání ztrácejí cenné body.

Čísla přesvědčují

Jednoznačně je přitom prokázáno, že ti, kteří se nepřipoutají, mají při případné nehodě až 14krát vyšší pravděpodobnost, že nehodu nepřežijí. Právě proto nyní BESIP ve své kampani „Děláš to taky!“ připomíná, že lidé se často nepoutají, i když by měli. Nejlépe mohou přesvědčovat čísla, a proto uveďme alespoň některá. Nejúčinněji cestujícímu pád pomůže při rychlosti 50 km v hodině. Jestliže se auto čelně srazí s jiným vozem, je účinnost 43 %, v případě převrácení auta na střechu stoupne až na 77 %.

Riskujete obrovská zranění

V případě, že člověk není připoutaný a dojde ke srážce nebo velmi prudkému brzdění, tělo setrvačností míří dál, a to stejnou rychlostí, jakou jelo auto. Zastaví ho pak nejbližší předmět, který mu stojí v cestě, což může být čelní sklo, palubní deska, nebo třeba betonová zeď. Hmotnost těla se přitom při prudkém brzdění a nárazu mnohonásobně zvyšuje, a to až šedesátkrát. V nárazu pak dochází ke zraněním lebky, mozku, odtržení velkých cév, roztržení vnitřních orgánů.

Musíte mít pásy, i když máte airbagy

Mnoho řidičů také žije v omylu, že když má v autě airbagy, pásy vlastně nemusí používat. Jenže airbagy pásy pouze doplňují. Pokud není někdo připoutaný, potom může být náraz dokonce ještě nebezpečnější. Letící tělo se totiž srazí s airbagem v momentě, kdy se nafukuje. Může tak dojít ke komplikovaným zraněním obličeje. Srážka může být i smrtelná.

Rate this post