Automobilové technologie přijímají i motorky

Řidiči automobilů i motorek často řeší podobné problémy. Proč tedy nevyužít některé technologie dostupné u automobilů také pro motorky? Jedná se například o potíže se slepými úhly zrcátek. Technologie, která je řeší u automobilů, se bude velmi dobře hodit i v případě motorek.

Jak na slepý úhel?

Takzvaný slepý, či mrtvý úhel mohou v případě automobilu docela dobře ohlídat jeho parkovací senzory. Umí totiž zkoumat okolí. Ovšem motorkáři v tomhle směru mají smůlu. Jejich stroj nedisponuje bohužel žádnými parkovacími senzory, a proto v tuto chvíli vypadávají ze hry. Může jim to způsobit pěkné nepříjemnosti. Vzniká totiž mezera od okraje výhledu, který poskytuje zpětné zrcátko automobilu, až k perifernímu vidění řidiče. Jde o poměrně velkou prostor, kam se klidně může vměstnat třeba celý automobil. Proto může řidič motorky čelit nepříjemnému překvapení, když za ním znenadání vyjede auto. Jak takovému problému úspěšně čelit?

Senzory i pro motorku

Výrobce BMW se rozhodl tento nedostatek ošetřit u svého skútru C650 GT a C650 Sport. Instaluje na nich senzory, které zvládnou podobné úkoly jako ty parkovací u automobilů. Novou funkci Side View Assist tvoří čtyři senzory umístěné v poloze mezi sedlem motorky a jejím blatníkem a dále na řídítkách. Úspěšně si poradí s průzkumem okolí motorky v kruhu o poloměru 5 metrů kolem celého stroje. Plně funkční systém bude v rozpětí rychlostí 25-80 km/h. Rozdíl rychlostí mezi motorkou a vozy nesmí překročit 10 km/h. Jestli bude rozdíl větší, dá o sobě vědět držák zpětného zrcátka rozsvícením výstražného trojúhelníku. Ukáže-li v této situaci řidič, že mění směr jízdy, uvidí na zrcátku varovně blikající trojúhelník. Skútry BMW jsou výborně vybaveny i v dalších ohledech, například sledováním tlaku vzduchu v pneumatikách nebo automatickou parkovací brzdou.

5/5 - (1 vote)