Automobilka SAAB ožije

Bylo tomu v roce 2012, kdy automobilka SAAB definitivně zkrachovala a tak byla definitivně zastavena jakákoliv budoucí produkce těchto švédských vozů. Stalo se tak samozřejmě po několikaletém období, kdy už probíhaly neúspěšné pokusy o záchranu. Řada lidí vědělo, že oživení tohoto slavného jména bude téměř nemožné. Nyní to však vypadá, že by se mohlo blýskat na lepší časy. A to díky konsorciu National Electric Vehicle Sweden, které převzalo aktiva zkrachovalé automobilky.

Obnova výroby v továrně v Trollhättanu

Samotné převzetí aktiv bylo spojeno také s nemalým kontraktem, který měl hodnotu okolo 300 miliard korun. To samozřejmě znamená snahu o další vzkříšení této automobilky. A že jsou plány více než jasné, to doplňuje také fakt, že by se měla opět rozjet výroba, a to v Trollhättanu. Právě tato továrna byla jednou z mnoha, které byly uzavřeny. Nyní by se však měla opětovně otevírat, což by mělo přinést práci zhruba stovce lidí. Je tedy patrné, že výroba bude obnovena velmi pozvolna. Samotný start produkce už se také blíží. Datován je na rok 2017. Tato informace vychází ze sdělení čínského konsorcia, které právě za převzetím samotných aktiv stojí.

Důraz na elektřinu

A o jaké vozy konkrétně půjde? Důraz bude kladený na trend poslední doby, což jsou alternativní pohony. U nově vyrobených vozů značky SAAB se tedy budeme moci těšit především o elektrifikované modely, které budou vycházet z jednoho z předchozích modelů, kterým byl SAAB 9-3. Důležité je také dodat, že ve Švédsku však primárně bude docházet jenom k výrobě karoserií a samotná konečná montáž vozů bude probíhat v Číně, konkrétně v Tchien-ťinu. A kolik vozů by se mělo v první fázi vyrobit? Aktuálně se mluví o počtu 150 000 kusů, které by měly sjet z výrobních linek do roku 2020. Pokud dojde k úspěchu a prodeje budou dostatečné, očekává se rozšíření série o dalších 100 000 exemplářů.

Rate this post