Automobil Googlu měl svou první nehodu


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Samořízené automobily budou v příštích desetiletích něco, co bude zcela samozřejmé. Aktuálně se však stále jedná o poměrně zajímavé novinky, které se neustále testují. A to nejenom na specializovaných drahách v rámci jednotlivých výrobců. Po schválení mohou být vpuštěny i do reálného provozu. V něm aktuálně jezdí i několik automobilů od společnost Google. A právě jednomu z nich se nyní stala poměrně nepříjemná věc. Došlo k úplně první způsobené nehodě vozu této konkrétní firmy.

Jak se to stalo?

Pokud i vás zajímají podrobnosti o nehodě, je třeba využít data, která má k dispozici kalifornský úřad pro motorová vozidla. Právě ten je tím, kdo také povoluje případné vyjetí samořízených vozidel do provozu. A tomu společnost Google nahlásila svou první zaviněnou nehodu. Z popisu vyplývá, že nešlo o nic vážného.

Jednalo se o nehodu v malé rychlosti, kdy se samořízený automobil vyhýbal pytlům s pískem, které byly umístěny na kraji vozovky. Při svém manévru se ale dostal výrazněji mimo svou jízdní dráhu a levou stranou vozu narazil do autobusu, který jel ve vedlejším pruhu, a to stejným směrem.

Zajímavá byla i reakce „řidiče“

Dle současných předpisů nesmí samořízené vozy do reálného provozu zcela bez posádky. A to z toho důvodu, aby právě ta mohla v případě potřeby rychle zasáhnout. Zde k tomu však nedošlo. Dle výpovědi samotného „řidiče“, který byl ve voze přítomen, totiž došlo k vyhodnocení situace tak, že předpokládal, že autobus vůz Google pustí a ten svůj manévr jednoduše dokončí.

Takto celou situaci pravděpodobně vyhodnotil i samotný počítač ve voze. Dá se tedy jenom spekulovat, nakolik bude přiřknuta vina autobusu a na kolik vozu Lexus bez řidiče.

Jsou i nehody, které samořízené vozy nezaviní

I když jsme mluvili o zcela první nehodě, je třeba dodat, že to byla nehoda, kterou měl na svědomí samořízený vůz. Z hlediska statistik byly dané vozy poškozeny již několikrát. Vždy ale z důvodu, že je naboural někdo jiný. Nejobvyklejší situace je spojena s nedobrzděním.

Rate this post