Pro auto do bazaru? Zkuste některý model z našich tipů

Když se rozhodnete jít pro auto do bazaru, jistě kolem sebe slyšíte mnoho různých názorů. Pokud je jeden, který doslova převažuje, ta se týká toho, že jediné správné auto není nic jiného, než Octavia. Pokud ale chcete mít přece jenom lepší rozhled, a máte zájem vybírat i z jiných modelů, podívejte se na několik našich tipů. Jde o celkem osvědčené kousky, které pokud něčím zaujmou, tak je to jejich dlouhodobá kvalita. A to je něco, co u bazarového vozu zohlednit primárně.

Honda Jazz

Skutečně jsme se nespletli a myslíme to vážně. Chceme totiž říci, že jsou i zákazníci, kteří hledají menší automobil. Tedy do města a na menší nákupy. A těm může model Honda Jazz maximálně vyhovovat. Dnes už ho vlastně nový ani nekoupíte, jelikož tento model se začal vyrábět v roce 2008 a jeho produkce skončila s rokem 2015. Už jenom to, že se vyráběl takovou dobu, jasně nahrává do karet tomu, že se jednalo o oblíbené a také dobré auto. Určitě doporučíme jeho druhou generaci, která vás nadchne hlavně tím, kolik je v ní místa. A to, i když to z vnějšího pohledu rozhodně nevypadá.

Auto doporučujeme ale i proto, že může nadchnout milovníky netradičních technologických řešení. Když budeme konkrétní, tak musíme říci, že zajímavostí je palivová nádrž, která je umístěna pod předními sedadly. Dalším unikátem je potom to, že vůz má sedadla označovaná jako magic seats. Ty přijdou vhod při transportu rozměrných předmětů, jelikož sedák se zvedne a dané věci se do vozu mnohem lépe vejdou.

Mitsubishi ASX

Ani se to na první pohled nezdá, ale právě Mitsubishi ASX je modelem vozu, který je na evropském trhu už poměrně dlouho. S jeho produkcí začala automobilka již v roce 2018 a nyní, v roce 2018 stále dochází k tomu, že je vůz aktivně produkován. Ne vždy ale musíte pořídit jenom nový vůz. Pokud se rozhodnete sáhnout po tom bazarovém, chybu zaručeně neuděláte. A to proto, že auto je opravdu dlouhodobě spolehlivé. Dokládá to mimo jiné fakt, že během jeho osmileté výroby ani jednou nedošlo k tomu, že by byl vůz jakkoliv výrazně upravován z hlediska technologií. S nimi byla automobilka vždy tak spokojena, že k tomu neměla důvod.

Vlivem času se tak Mitsubishi ASX měnilo hlavně s ohledem na design. A jelikož o něm můžeme mluvit jako o designu, který byl lehce nadčasový, je pozitivem to, že i starší auto bude na tuzemských silnicích dobře vypadat. Pokud nechcete být zklamání s ohledem na jízdní projev, doporučíme benzinový motor MIVEC o objemu 1.6 litr. Kromě výkonu a dynamiky zaujme i nízká spotřeba paliva. A to nutně nemluvíme o nijak malém automobilu. Spíše naopak.

Nissan Note

Vsadit na Japonce? Proč ne. Pokud mluvíme o bazarovém voze v podobě modelu Nissan Note, rozhodně nelze šlápnout vedle. Naše doporučení je nyní určeno spíše pro toho, kdo hledá starší a tedy levnější automobil. Je to proto, že když se podíváme na dobu výroby, tak začala v roce 200 a byla ukončena v roce 2013. To znamená, že již 5 let se tento model nevyrábí a tak právě pětileté auto bude v bazarech to nejmladší. Vzhledem k průměrnému stáří tuzemských automobilů to ale není zase až tak nic neobvyklého.

Jestliže nechcete šlápnout vedle, tak volte raději varianty novější. První Nissan Note totiž měl několik problémů, které vás mohou potrápit. Po několika letech se je ale povedlo vyladit a tak je to nyní automobil, se kterým při nákupu v bazaru nešlápnete vedle. Pokud pod kapotou najdete motor o objemu 1.6, určitě je to tou nejlepší volbou – na rozdíl od slabší čtrnáctistovky. Auto bude dynamické a potěší také jeho spotřeba, která je zhruba na hodnotě 7,5 litru na sto ujetých kilometrů. Náš tip ukončíme upozorněním na to, že je vhodné vyhnout se naftové variantě, která není ideální.

Suzuki SX-4

Tento model lze označit doslova jako vizionářský. A to proto, že v době, kdy se Suzuki SX-4 začalo vyrábět, se začínaly také měnit požadavky zákazníků. Ty začaly být spojovány s tím, že cílem lidí bylo mít spíše větší automobil. A právě Suzuki SX-4 tomu začínal velmi dobře vyhovovat. A to znamenalo poměrně velké prodejní úspěchy. A z toho můžete v současné době těžit vy jako zákazníci. A to proto, že Suzuki SX-4 najdete v řadě autobazarů za celkem slušnou cenu.

Pamatujte také na to, že nový už tento model neseženete, jelikož se vyráběl od roku 2006 až do roku 2013. To jeho produkce definitivně skončila. A tak nejmladšímu vozu v bazarech bude 5 let. To ale vůbec nevadí, jelikož vás rozhodně nezklame designem, ani vás nezkalme svým provedením a celkovou kvalitou. Lákadlem jsou v daných případech i celkem přijatelné kilometrové nájezdy, stejně jako fakt, že na výběr jsou vozy s pohonem předních kol, stejně jako můžete pořídit i auto, které má pohon všech čtyř kol. Pokud hledáte ojetou čtyřkolku za celkem přijatelnou cenu, je Suzuki SX-4 volba, kterou chválíme.

Toyota RAV4

Když oslovíte některého z dealerů ve vašem okolí, tak vám odpoví, že nový model Toyota RAV4 už neseženete. To proto, že jeho produkce započala v roce 2006 a byla ukončena k roku 2013. Je tedy jasné, že v tomto směru vám žádný dealer vstříc nevyjde. Jsou tu ale ještě autobazary, kde je nabídka poměrně široká. Pokud se rozhodnete pořídit bazarový model Toyota RAV4, rozhodně s ním neuděláte chybu. Mimo jiné i proto, že vůz nabídne nejenom spolehlivost, ale je lákadlem i z hlediska technologického. Flexibilní pohon všech čtyř kol je i po těch letech stále na velmi vysoké úrovni. I proto se nemusíte obávat toho, že s daným vozem vyrazíte třeba i do terénu.

Je v podstatě jedno, v jaké variantě bude model Toyota RAV4 koupený, pokud se nebude jednat o jeden z experimentů, kterým bylo použití dieselového motoru 2.2 D-4D, který nabízí výkon 130 kW. Ten je opravdu špatná volba z hlediska technologie, jelikož hlavně kvůli pátému vstřiku paliva se začaly objevovat malé i velké problémy. Toto řešení se tedy neosvědčilo a tak od něho automobilka i celkem rychle upustila.