Autem na dovolenou – kde se vyplatí natankovat?

Jelikož řada lidí má před sebou dovolenou, na kterou vyrazí vlastním autem, připravili jsme si pro vás krátký seriál o všem, co se může hodit. Minule jsme vám představili několik tipů, jak si poradit s únavou. Nyní se pojďme zaměřit na to, jak levně natankovat v Evropě. Pokud se podíváme na aktuální stav čerpacích stanic u nás, tak se ceny jak benzinu, tak nafty pohybují okolo 32 – 33 Kč za litr.

Jak je to u našich sousedů?

A protože cesty do Itálie, ale i do Chorvatska mnohdy vedou přes Německo a Rakousko, pojďme se zaměřit právě na tyto země. V Německu aktuálně natankujete natural za 1,48 euro, zatímco naftu za 1,22 euro. Rakousko je na tom o něco hůře u naturelu, ale o něco lépe s naftou, a to s cenami 1,29 a 1,18 euro. Pokud se tedy rozhodujete, kde bude lepší doplnit nádrž, rozhodně můžeme majitelům naftových motorů doporučit právě Rakousko, jelikož se vyplatí o něco více.

Postupujeme směrem na jih

Častou průjezdní zemí mnohých cestovatelů je také Slovinsko. Zde je určitě dobré raději projet, pokud máte automobil spalující benzin. Jeho cena je zde poměrně vysoká, a to 1,37 euro. Naopak nafta je poměrně příznivá, a to 1,23 euro. Tedy podobně, jako je tomu v Rakousku, nebo Německu.

Jak je na tom Itálie a Chorvatsko?

Začneme-li prvním jmenovaným státem, tedy oblíbenou destinací mnohých turistů, nesmíme zapomínat na to, že zdejší ceny pohonných hmot budou v rámci vaší cesty nejvyšší. Benzin zde koupíte v průměru za 1,71 euto a naftu za 1,54 euro. Podíváme-li se do Chorvatska, je třeba počítat s cenami nikoliv v eurech, ale v kunách. Benzin vás tak vyjde na 10,46 kun a nafta zhruba o kunu méně, tedy přesně 9,30. Pokud si tedy dané ceny přepočítáme, jsou sice levnější než v Itálii, ale také raději doporučujeme v této cílové destinaci netankovat a pokud to jde, vyčkat s doplněním nádrže až k zahraničním sousedům.