Auta bez klimatizace – kde ji stále ještě nedostanete

Dalo by se říci, že většina automobilek v posledních letech rapidně změnila přístup, pokud jde o dostupnou výbavu. Dříve nebylo v základu téměř nic a vše si bylo nutné koupit. Současný trend je takový, že automobilky obvykle nabízejí tři výbavové stupně. Pokud jde o základ, je už vybavený celkem slušně a může plně dostačovat i běžným zákazníků. Přesto se ale nejdou automobilky, kde základní výbava stále znamená i to, že zákazník nebude mít ve voze ani klimatizaci. Jaké jsou hlavní příklady?

Dacia Sandero

Automobilka Dacia je všeobecně známá tím, že se svými vozy cílí hlavně na tu klientelu, která touží po tom, že bude mít co možná nejlevnější automobil. Tomu ale mnohdy odpovídá nejenom kvalita, ale odpovídá tomu i samotná výbava. Příkladem je právě tento model vozu, který lze pořídit v základu, ve verzi Access, za lákavou cenu 174 900 Kč. Pamatujte ale na to, že bez klimatizace. Pokud po ní toužíte, je třeba si pořídit výbavový stupeň Open a potom ještě dát 10 000 Kč navíc, aby v něm klimatizace byla.

Dacia Logan MPV

V podstatě velmi podobná situace, jakou jsme popsali výše. Základní verze tohoto vozu klimatizaci nemá a tak je třeba sáhnout po druhém výbavovém stupni, který také nese označení Open. A ani v něm standardně není, ale je možné si ji zde také přikoupit. Za kolik? Stejně jako u předchozí varianty, tedy za cenu 10 000 korun českých.

Seat Mii

Jedná se o malý městský automobil určený spíše pro nenáročné řidiče, kteří se přemísťují po městě na krátkou vzdálenost. V létě to ale může být doslova peklo, jelikož v základní verzi tohoto vozu klimatizaci také neočekávejte. Pokud ji budete chtít, je nutné si k základní ceně vozu, která činí 216 900 Kč připočíst dalších 8 tisíc korun českých. Právě tolik totiž klimatizace stojí.

Fiat Panda

Další poměrně stylové a zajímavé městské auto. Pokud za něho budete chtít utratit co možná nejvíce, je třeba sáhnout po základní verzi, která je označena jako Pop. Ta vás vyjde na cenu 230 500 Kč. Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že kromě jiného vám ve voze bude chybět i klimatizace. Naštěstí je možné si ji dokoupit. Cena ale rozhodně nepatří mezi nejnižší. Kolik vás bude stát? Je to celých 15 tisíc korun. V porovnání s předchozím Seatem téměř dvojnásobek.

Škoda Citigo

Škodovka je pro mnohé zájemce o nový automobil stále jasnou volbou. Pro ty méně náročné, kteří hledají hlavně menší automobil do města, připravila automobilka verzi Citigo. V základu určitě není zase až tak levná, jelikož vyjde na 224 100 Kč. Na klimatizaci v ní však musíte zapomenout. Kdo ji chce, ten si ji musí přikoupit. A to za cenu 16 200 Kč. Jedná se o jednotnou cenu, která byla stejná jak u první verze tohoto modelu, tak i u následujících, které prošly faceliftem.

Renault Twingo

Na první pohled celkem stylové a zajímavé menší auto. Z hlediska designu jde o jeden z nejpovedenějších městských modelů poslední doby. I za dokonalý vzhled se ale platí a tak když se rozhodnete pro koupi, je pro vás nutné sáhnout do peněženky pro sumu 225 900 korun českých. Žádné jedinečné výjimečnosti za ni ale nečekejte. A to ani klimatizaci, která v základu verze Life prostě není. Kdo po ní touží, může si ji objednat navíc, a to za sumu 10 000 korun.

Volkswagen up!

I tato automobilka umní cílit na zákazníky, kterým stačí spíše menší automobil do města. Pokud jde o jeho cenu, tak začíná na částce 227 500 korun. Pochopitelně ani zde nenajdete v základní výbavě klimatizaci. Pokud se v autě v letním období nechcete doslova uvařit, doporučujeme si za ni připlatit a objednat si ji navíc. Dobrou zprávou je zde to, že za ni Volkswagen rozhodně nechce nijak přemrštěnou sumu. Právě naopak. Požadovaná suma je 5 600 Kč, což je vzhledem k ceně vozu poměrně přijatelná suma a málokdo nad ní zaváhá.

Citroen C3

Pro někoho stylové auto, zatímco pro někoho kousek, který se po designové stránce příliš nepovedlo. Nejsme tu ale od toho, abychom hodnotili vzhled vozů. My se zaměřujeme na základní výbavy a absenci klimatizace. Za vůz dáte v nejjednodušší verzi 245 tisíc korun českých. Pokud budete chtít během léta příjemný chladný vzduch, je třeba sáhnout do své peněženky hlouběji. Nejprve je totiž nutné koupit si druhý výbavový stupeň, a to s označením Live. A v něm je třeba si klimatizaci ještě za dalších 15 000 korun českých doobjednat. Je pochopitelné, že mnoho lidí proto raději zůstane u otevřených okének. A my se tomu nedivíme.

Toyota Aygo

Automobilka, která byla vždy symbolem kvality a spolehlivosti. Když se podíváme i na nejnovější model tohoto městského vozu, rozhodně dokáže dokonale zaujmout i smyslem pro detail. Vypadá totiž báječně. Cena ale už tak dobrá není. V první řadě proto, že za tento malý automobil zaplatíte celých 246 900 korun českých. A co když chcete klimatizaci? Zde už musíme jasně říci, že se při sestavování ceníku někdo zbláznil. Zatímco u Volkswagenu vás vyjde na necelých 6 tisíc, tady musíte dát více než trojnásobek. Abyste se v létě mohli ochladit, je třeba si ji přikoupit za celých 19 000 Kč.

Škoda Fabia

Další zástupce mladoboleslavské automobilky. Zatímco u nejmenších městských vozů by člověk tak nějak čekal, že klimatizaci nedostane, u tohoto modelu by ji očekával. V základní verzi zaplatíte za Fabii sumu 256 900 Kč. Kdo se bez klimatizace neobejde a bude ji chtít, ten si ji musí dokoupit. Dobrou zprávou v tomto případě je alespoň to, že Škodovka nechce nijak přemrštěnou částku. Právě naopak. Plně jí stačí jenom suma 5 000 korun českých.

5/5 - (1 vote)