Auta z 3D tiskáren? Zatím jenom prototypy
Vývoj nejenom ve světě automobilů, ale i ve všech jiných oblastech našeho života jde až neuvěřitelně kupředu. Co si pod tím můžeme představit? Třeba i to, že se do popředí stále více dostávají takzvané 3D tiskárny. Tedy inovativní systémy, které na principu 3D tisku dokážou v podstatě cokoliv vyrobit. Škála využitelnosti je opravu velká a tak je pochopitelné, že se o tuto možnost začal zajímat i automobilový průmysl. Tedy spíše nadšenci z tohoto odvětví. A musíme dodat, že se skutečně povedlo tyto dvě oblasti zajímavě spojit.
3D tiskárny jsou známé poměrně dlouhou dobu, ale nutno říci, že teprve v posledních několika letech se dostávají skutečně do popředí. Je to dáno dvěma důležitými věcmi. Ta první se týká stálého snižování nákladů. A to ať už se jedná o pořízení tiskárny, nebo se jedná o náklady na tisk. Druhým důvodem je pokrok spojený s tím, co všechno lze vlastně na takové tiskárně vytisknout. Pokud se podíváme konkrétně, musíme říci, že jedním z překonaných milníků je rozhodně to, že se povedlo vytisknout automobil, který je nikoliv maketou nebo hračkou, ale skutečným dopravním prostředkem. Už se tak stalo na konci roku 2014, ale mnoho lidí tato informace minula. A jelikož je zajímavá, podíváme se na něho blíže.
Jde o automobil Strati od Local Motors
Představme si daný unikátní automobil blíže. Pokud začneme automobilkou, která ho má takzvaně na svědomí, potom jde o menší automobilku Local Motors, která sídlí ve Spojených státech amerických, konkrétně potom v Arizoně. Samotný automobil nese název Strati a hned na první pohled musíme říci, že se jedné o poměrně nenápadný dopravní prostředek, i když z hlediska designu má několik zajímavých prvků. Na první pohled se pochopitelně nedá poznat, že se jedná o automobil vyrobený pomocí technologie 3D tisku. Přesto je to tak a tak se bude navždy řadit mezi skutečné unikáty současného trhu.
Z čeho je automobil vytištěný?
Mnoho lidí si myslí, že 3D tiskárna dokáže tisknout jenom z plastu. Je to sice pravda, ale to především v případě běžných a levných tiskáren. U těch kvalitnějších a dražších není problém využívat jiné, modernější materiály. A to je příklad i právě tohoto vozidla. I to sice jako základ používá jednotlivé vrstvy černého plastu, který je však doplněný a vyztužený pomocí uhlíkových vláken. Toto je základ celé vytištěné konstrukce, která vznikala na tiskárně, které se s těmi menšími kapesními nedá srovnat. Tato totiž umí tisknout i díly, které mohou mít na délku zhruba 3 metry a na výšku mohou svou velikostí přesahovat 1,7 metru.
V rámci výčtu materiálů, ze kterých je automobil vyrobený, pochopitelně nesmíme opomíjet to, že jsou takové, které se zatím ještě vytisknout nedají. Jedná se třeba o pneumatiky, jedná se o baterie, nebo třeba některé díly podvozku, či pochopitelně motor – samozřejmě na elektřinu. To je zatím ve voze klasické, jelikož tak daleko technologie ještě nepokročila. Vše ostatní ale už je jenom dílo 3D tiskárny.
Jednoduchost a rychlost
Pokud se podíváme na průměrný automobil, tak jeho součástí, které zvládne vyrobit i 3D tiskárna, je v klasické výrobě použito na několik tisíc. V rámci vozu Strati však daný počet lze velmi výrazně omezit. Kolik jednotlivých dílů totiž samotná tiskárna vytisknula? Velmi málo, a to konkrétně jenom 49. Ty byly následně zkompletovány a automobil byl hotový. Nutno říci také to, že jeho výroba rozhodně nebyla nijak výrazně dlouhá. Když bychom měli celý čas spočítat, tak automobilka Local Motors jasně uvádí, že byl hotový za dva dny – tolik přesně trvala jeho výroba v podobě tisku. Potom už stačilo jenom šest dní k tomu, aby byl zkompletován do plně pojízdné a funkční verze. A ta se hned podívala do města Chicago, kde se konala výstava International Manufacturing Technology Show, na které se automobil pochopitelně předvedl.
Méně výkonný roadster
Pokud byste vůz viděli a nevěděli, o čem je řeč, možná si řeknete, že se jedná o celkem povedený roadster, který určitě nabídne zajímavý výkon a jízdní vlastnosti. Realita je ale trochu jiná. Pokud jde o jeho maximální rychlost, tak ta je pouhých 60 kilometrů v hodině. Pokud jde o dojezd, tak ten by se měl pohybovat mezi 200 – 240 kilometry, v závislosti na stylu jízdy. To je na elektromobil hodnota poměrně dobrá. Připomenout ale musíme, že jenom málokdy by chtěl vzdálenost 240 km jet 4 hodiny, a to za předpokladu, že by celou dobu jel na plný plyn. V tomto ohledu má toto auto z 3D tiskárny ještě stále co dohánět a jak je vidět, rezervy zde jsou.
Do prodeje se chystá
Zajímavé na voze je, že automobilka Local Motors ho nevytvořila jenom proto, aby ukázala, co všechno dnes dokáže technologie 3D tisku. Zajímavé na tomto voze je rozhodně i to, že automobilka plánuje i jeho výrobu a budoucí prodej. Nutno ale říci, že tu první věc, kterou musí vyřešit, je homologace. A ta rozhodně nemusí být jednoduchá, zvláště s ohledem na to, jak si auto bude stát při bezpečnostních testech. Potom už stačí jenom najít zájemce. Mezi ty budou pravděpodobně patřit hlavně nadšenci do automobilů, nadšenci do moderních technologií 3D tiskáren a pochopitelně i sběratelé. A jaká je cena vozu? Už při představení automobilka Local Motors jasně uvedla, že Strati se bude prodávat zhruba za 17 000 amerických dolarů. I z toho je celkem jasné, že do světa díru tento vůz neudělá, jelikož za stejné peníze lze pořídit podstatně lepší automobil. Na druhou stranu je jako ukázka možné budoucnosti a možného vývoje něco, co je naprosto jedinečné.