Zajímají vás auta budoucnosti? Podívejte se na několik možností
Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173
Také se vždy usmějete, když vidíte nějaký sci-fi film, který zajímavě líčí blízkou nebo vzdálenou budoucnost? Někdy jsou takové filmy úsměvné, ale v některých případech nejsou zase až tak daleko od pravdy. Podívejme se společně na takzvaná auta budoucnosti. Modely, které možná v tuto dobu vzbuzují úsměv, ale za pár let, nebo za několik desítek let budou na našich silnicích něčím zcela běžným. A nejenom na našich silnicích.
Ze silnice na vodu
Takzvaná obojživelná vozidla dnes nejsou budoucnosti zase až tak vzdálená. Pokud pomineme spíše úsměvnou epizodu pořadu Top Gear, kde si moderátoři takové vozy vyráběli svépomocí, musíme říci, že v tomto segmentu už lze najít třeba celou řadu různých vznášedel, které se dokážou pohybovat jak po souši, tak po vodě. Pravdou ale stále je, že plnohodnotné auto to zatím není. Ale v budoucnu by takové existovat opravdu mohlo. Jako příklad si uveďme automobil s názvem Schwimmwagen. Jedná se pochopitelně o starší kousek, který byl využíván hlavně armádou, ale rozhodně o něm bylo možné říci, že byl obojživelným vozem. Bylo s ním možné jezdit po silnicích, stejně jako překonávat hlavně vodní toky. A nutno říci, že se jich vyrobilo asi 15 000 kusů, z nichž většinu využila armáda. A právě u tohoto vozu se jistě inspirovala řada spíše menších firem, které zkouší zajímavé prototypy, které by dokázaly obstát jak na suchu, tak i na vodě. I takto tedy může automobil budoucnosti vypadat.
Co takhle vyrazit do vzduchu?
Přecpané silnice jsou noční můrou každého řidiče. I proto je v hlavách mnoha lidí nápad spojený s tím, že místo po suši by se spolu se svým vozem mohli pohybovat ve vzduchu. Pokud jde o technickou stránku věci, je nutné říci, že zde takový problém ani tak není. Vždyť klasická letadla nefungují na jiném principu, než na využití správného proudění vzduchu. Co je ale s takovým autem budoucnosti rozhodně spojeno, a také to s ním spojeno bude, to je bezpečnost. Je doslova nepředstavitelné, aby lidé místo na silnicích létali ve vzduchu. Navíc takový přesun z místa na místo by byl poměrně drahý. To ale neznamená, že neexistují různé prototypy, které bychom za auta budoucnosti mohli směle označit. Opět jde ale spíše o zajímavé inovace hlavně malých firem.
Pokud se podíváme na zatím nejzajímavější prototyp, který by skutečně dokázal jak jezdit, tak i létat, tak je to stroj nesoucí název TF-X. Ten vznikl v Americe, a pokud se podíváme na jeho vizi a studii, tak na první pohled lze vůz přirovnat k jachtě, která však má jasně charakteristická skládací křídla, která se v případě potřeby rozloží a při dosažení potřebné rychlosti automobil skutečně vzlétne. Podobně jako běžné letadlo. Něco podobného však plánuje i společnost Lilium Aviation, která zatímco své auto budoucnosti tají. Každopádně podle uniklých informací by mělo být pro dva cestující a mělo by nabídnout dolet celých 500 kilometrů. Co rozhodně nesmí v autech budoucnosti také chybět, to je elektřina. A tak i v tomto zajímavém a zatím tajemném prototypu se počítá s tím, že zde bude použit vlastní elektromotor s dobrým výkonem.
Jízda po silnici bez kontaktu s ní?
O něco pravděpodobnější už je možnost, kdy by se sice stále jezdilo po silnicích, ale té by se automobil nedotýkal, jelikož by nad ní jenom lehce levitoval. Toto už je směr, který může být poměrně reálný. Ostatně stačí se podívat i do jiných oblastí dopravy, kde například vlaky mají v plánu využívat magnetických polštářů k tomu, aby jely po trati, ale nemuseli se jí dotýkat. Několik takových již existuje a pochopitelně jsou to takové, které díky sníženému tření snadno dosahují rychlostních rekordů. A že jde o směr, který může být skutečně reálný, to dokazuje třeba i rok 2012, kdy byla v Číně vyhlášena soutěž o zajímavý prototyp lidového vozu. Tuto soutěž vyhlásila automobilka Volkswagen, a když procházela výsledky, narazila i na zajímavý projekt právě levitujícího vozu, který měl vejcovitý tvar. Jakou budou mít reálnou budoucnost, nevíme, ale nutno říci, že toto je zatím jeden z těch směrů, které mají šanci na úspěch. A je velmi pravděpodobné, že nad ním některé automobilky už celkem aktivně přemýšlejí.
Co má v plánu armáda?
Právě armáda jako taková jasně ukazuje, jak může jít vývoj různých automobilů budoucnosti kupředu. Pokud lehce odbočíme, tak právě v tomto segmentu vznikly třeba kombinace letadel a vrtulníků s možností naklápět vrtule, stejně jako zde vznikly i první stíhačky, které umožnili i jednoduché kolmé přistání – jako helikoptéra. Je tedy jasné, že auta budoucnosti mohou mít právě u armády celkem dobrou šanci na úspěch. O to více naše slova potvrzuje existence armádní nadace s názvem DARPA, která se zaměřuje právě na financování pokročilých a unikátních projektů. A v rámci této organizace již byla vypsána řada grantů na vytvoření právě létajícího vozidla. Zatím největší naděje je dávána do projektu DARPA TX. Mělo by se jednat o džíp, který pojme 4 muže, ale který se může následně dostat i do vzduchu. A že je tento projekt celkem na dobré cestě, to lze poznat i z různých informací, které se postupně objevují.
Tato nadace ale není tou jedinou, která v rámci armádních novinek zkouší něco nového. S něčím podobným plánují přijít i Rusové. Zde je to ale stále zatím jenom běh na dlouhou trať, jelikož dříve než za 10 let se oficiální uvedení něčeho podobného neplánuje. Jasno je však v tom, že by se mělo jednat o kombinaci džípu a helikoptéry, a to se stejně dobrými vlastnostmi jak na zemi, tak i ve vzduchu.