4 tipy, díky kterým ušetříte na povinném ručení

Kdo vlastní automobil, nevyhne se výdajům za povinné ručení. Čemu se ale majitelé aut vyhnout můžou, jsou vysoké sazby za tuto pojistku. Existuje několik způsobů, díky kterým lze dosáhnout na přijatelnou částku za povinné ručení. Připravili jsme pro vás 4 doporučení, díky nimž ušetříte na pojistce za váš vůz až tisíce korun.

Pojistěte se na internetu. Porovnejte pojišťovny
Pojišťovny nabízejí svým klientům jiné ceny na pobočkách a jiné na internetu. Na internetu mívají zpravidla ceny nižší. Přece jenom na online pojištění nemají takové náklady, jako je tomu v případě kamenných poboček, kde musí platit energie, zaměstnance, nájem atd. Ale jít přímo na web vaší pojišťovny k dosažení maximální úspory samo o sobě nestačí. Vyplatí se, když si ceny porovnáte napříč trhem. To znamená provést to, na co jsme zvyklí třeba u nákupu elektroniky na internetu.

Když nám padne do oka určitý model televize, obvykle využijeme srovnávač cen, abychom věděli, kde nakoupíme nejvýhodněji. To samé můžete udělat i v případě povinného ručení. Srovnávač povinného ručení si od vás vyžádá pár údajů o vás a vašem vozidle, ze kterých vám následně vypočítá ceny dostupných nabídek povinného ručení. Cenový rozdíl mezi jednotlivými nabídkami je i několik tisíc korun. Získáte-li přehled, máte možnost vybrat si právě tu cenově nejvýhodnější nabídku. Uživatelé kalkulačky povinného ručení TopSrovnani.cz šetří díky srovnání v průměru 1250 Kč.

Jezděte zodpovědně
Ceny povinného ručení se řídí motivačním systémem. Výše pojistky se odvíjí od řidičské minulosti pojistitele. Důležitá je doba, po kterou řidič jezdí bez nehod. Kdo jezdí zodpovědně a beze škod, platí nižší povinné ručení. Získává tak zvaný bonus. Znevýhodněni jsou čerství řidiči, kteří začínají s “nulou” na kontě, co se odježděných měsíců beze škody týká.

Nedoplácejte na to, že najezdíte jen pár tisíc kilometrů ročně

Nejen jim by ale mohla nahrávat novinka, která se od letošního roku objevila na trhu. Jedna z pojišťoven přišla s nabídkou, kdy řidiči, kteří ročně nenajezdí více než 10 000 kilometrů, platí méně. Pojišťovna jim účtuje sazbu podle odježděných kilometrů. Dosud neměli řidiči jinou možnost než přistoupit na cenu stanovenou pojišťovnou, která počet odjetých kilometrů vůbec nezohledňovala. Řidič tedy platil stejnou částku, ať už za rok ujel dva tisíce kilometrů nebo třeba padesát tisíc. Novinka zohledňující najeté kilometry má určitou logiku. Čím méně času řidič na silnicích tráví, tím má nižší riziko nehody.

Zaplaťte na rok dopředu

Cena povinného ručení je otázkou několika tisíc korun ročně. Pro nejednoho řidiče se tak jedná o výdaj, který mu udělá pořádný průvan v peněžence. Jako alternativa jednorázové celoroční platby si tak získává oblibu pojistka rozkouskovaná do čtyř plateb po třech měsících. Řidič tak v jednu chvíli neplatí až tak závratnou částku. Jenže má to jeden háček. V součtu si za pojistku rozkouskovanou do čtyř plateb účtují pojišťovny zpravidla víc, než v případě, kdy klient zaplatí roční pojištění najednou. Pokud víte, že budete auto používat celoročně, zaplaťte tedy pojišťovně raději na rok dopředu. Tímto způsobem můžete minimálně nějakou stovku ušetřit.