3D tiskárna vám vytiskne i auto

O existenci 3D tiskáren, které jsou schopny vytisknout nejrůznější prostorové předměty ve trojrozměrné dimenzi, už odborná automobilová veřejnost jistě hodně slyšela. Někteří lidé už se možná s podobnou tiskárnou někdy někde setkali. Překvapením ale pro vás nejspíše bude skutečnost, že 3D tiskárna opravdu zvládne vyrobit téměř cokoli, dokonce i auto.

Závodní vůz v poloviční velikosti

Audi Toolmaking, jedna z divizí společnosti Audi, obdržela na vyzkoušení funkční 3D tiskárnu. Vznikla díky tomu replika závodního vozu Auto Union Typ C pocházejícího z roku 1936. Provedena je v měřítku 1:2. Oproti své skutečné předloze, která ve 2. polovině 30. let 20. století brázdila silnice, má tedy poloviční velikost. Co je jejím úkolem? Především předvést lidem skutečně široké možnosti trojrozměrného tisku.

Model vznikal z kovového prášku

Z čeho automobil vznikl? Na tisk modelu vozu použila divize Audi Toolmaking kovový prášek se zrnitostí v rozmezí 0,015 až 0,04 mm. Z nich tiskárna vytvořila veškeré díly, které se jinak vyrábějí z oceli a hliníku. Díky tomu si konstruktéři Audi vyzkoušeli výrobu velmi složitých tvarů, které se dají jenom obtížně zhotovit jinými metodami. Jsou z ní nadšení. Zamlouvá se jim i hustota materiálu, které tiskárna dosahuje. Není přitom problém vytisknout různé objekty, a to až do délky 2400 mm a výšky 2000 mm.

Prostorový tisk není novinkou

V automobilce Audi přitom nejsou 3D tiskárny žádnou novinkou. V současnosti jich má k dispozici celkem 14 a jsou umístěny po celém světě. Jejich cílem je spolupracovat během výzkumu. Je zřejmé, že jde o technologii budoucnosti. Proto se montéři snaží zapojit 3D tisk do výroby automobilů. Než se ale setkáme v běžné automobilové produkci s prvními díly, které byly vyrobeny pomocí této metody tisku, uplyne nejspíše ještě hodně času.