Víte, komu skutečně patří známé automobilky?

Když se mluví o automobilovém trhu, tak nejčastěji ve spojení s jednotlivými automobilkami, které produkují jednotlivé modely. Dlouhodobý trend je však takový, že mnoho automobilek ztrácí nezávislost a tak vlivem toho postupně míří pod koncerny. Podívejte se společně s námi na zajímavý přehled o tom, komu a kam skutečně patří jednotlivé automobilky a jaké koncerny jsou nejznámější.

Volkswagen AG

Jeden z jasně dominujících koncernů, a to hlavně v rámci Evropy. Už samotný název jasně říká, že zde nesmí chybět německý Volkswagen. Většina lidí poté také ví, že sem patří i mladoboleslavská Škoda. Dále nelze opomíjet ani další automobilky, jako je třeba běžný Seat, nebo přece jenom o něco lepší a zajímavější Audi. Pod koncert ale mžeme zařadit i čtveřici automobilek, o kterých lze říci, že se jedná o segment, který je spíše luxusní a unikátní. O jaké jde? Pochopitelně Bugatti, Lamborghini, Bentley a Porsche. Ano, i tato čtveřice patří pod koncern označovaný jako Volkswagen AG.

General Motors

Další z koncernů, který je zcela určitě nutné označit jako ten, který patří rozhodně mezi ty největší na světě. Jedná se o koncern, který však nezahrnuje jenom vozy americké výroby, protože zasahuje také do Evropy. Zde je nejznámějším členem třeba Opel. Když se podíváme na další automobilky, nelze zapomenout třeba na Holden, nebo známá velká auta GMC, popřípadě i u nás tolik vyhledávaný Cehvrolet. Když náš přehled zakončíme typickými americkými vozy, nelze opomíjet stylový Buick, nebo unikátní Cadillac.

Renault Nissan

Název tohoto koncernu je zcela jasný a už v něm se skrývají dvě jasně dominující automobilky. Jenom pro úplnost tedy musíme říci, že se jedná o Renault a že se jedná také i Nissan. Dále nesmíme zapomenout třeba ani na luxusní divizi Infiniti, stejně jako na lowcost divizi, kterou je automobilka Dacia. Tento koncert však ukazuje, že si dokáže postupem času podmaňovat doslova celý svět. A to třeba proto, že do něho patří i automobilky Datsun, nebo také Mitsubishi. Tou poslední, na kterou se musíme zaměřit, je automobilka celkem úsměvná a rozhodně poměrně známá. O jakou jde? Je to hlavně starším generacím známá Lada.

Fiat Chrysler Automobiles

I zde je vidět, že název koncernu nebyl volen zase až tak složitě a v jeho jméně je dvojice automobilek, která jasně dominuje. I zde tedy hlavně jenom pro úplnost zmíníme, že ta hlavní dvojice je Fiat a také Chrysler. A od toho se následně zajímavě odvíjí i další jména známých výrobců vozidel. Je to třeba zajímavá Alfa Romeo, stejně jako nechybí ani Jeep, nebo Dodge. Opomíjet však nelze ani automobilky, které nejsou považovány za nejlepší – příkladem je Lancia. To ale neznamená, že by v portfoliu tohoto koncernu unikáty nebyly. Stačí zmínit jasně dominující dvojici – luxusní Maserati a jedinečně rychlé a unikátní Ferrari.

Tata Motors

I když nejde o tak známý koncern, někoho rozhodně překvapí to, jaké automobilky se v něm nacházejí. První je Tata, která je známá hlavně tím, že se jedná o automobilku indickou. A o to více možná překvapí to, jaké další se v tomto koncernu nacházejí. Není to jenom Daewoo, ale je to hlavně poměrně unikátní dvojice dalších. A tou je jak Jaguar, tak také neméně zajímavý Land Rover.

Toyota

Další známý koncern je rozhodně Toyota, kterou už začínáme přehled spíše těch menších. A to proto, že právě sem patří jak Toyota, tak pochopitelně i její luxusní divize Lexus, nebo automobilka známá pod jménem Daihatsu.

Ford

U nás poměrně známé vozy, které patří pod menší koncern. Kromě samotného Fordu nelze zapomínat na jedinečné vozy Lincoln, nebo na automobilku Troller, o které ale je nutné říci, že u nás přece jenom zase tak známá není.

Hyundai

I korejský zástupce je v podstatě koncernem, ale velmi malým. Pokud jste se někdy rozhodovali nad tím, že vaším vozem bude buď Hyundai, nebo to bude Kia, musíme vám říci, že výdělek z prodeje takového vozu jde právě tomuto koncernu.

Daimler

I když podle názvu ho mnozí možná dokonale necharakterizují, bude stačit říci první automobilku a všem bude jasno. O jakou se jedná? Je to Mercedes-Benz. Symbol jedinečných a kvalitních vozů. Z nich vychází i další divize spadající pod koncern, a to AMG. Zde už je jedinečnost na prvním místě. Ta ale čiší i z třetího zástupce, kterým jsou městské vozy Smart.

BMW

Podobné složení koncernu, jako v předchozím případě. Zde určitě není nutné připomínat, že základem jsou vozy BMW. I zde má ale svůj koncern zástupce, který spadá do unikátního a luxusního segmentu. A tím je automobilka Rolls Royce. Trojici také neuzavírá nic jiného, než malé a tedy pochopitelně městské auto. A jaké? Známé stylové Mini.

PSA Peugeot Citroën

Tento koncern je poměrně známý a jasně charakteristický v souvislosti s tím, jaké automobilky v něm najdete. Je to dvojice těch, které jsou v názvu. Tedy známí francouzští zástupci, v podobě dvojice Peugeot a Citroën.

Kdo je nezávislý?

Shrnuli jsme ty nejznámější koncerny a automobilky, které sdružují. Na závěr je dobré připomenout, které stále ještě patří do seznamu těch, kterým se podařilo udržet si nezávislost. Z těch běžných je to třeba Subaru, nebo Mazda. Dále je pochopitelné, že do tohoto výčtu budou patřit i takové, které už mají jistou dávku prestiže. Když máme být konkrétnější, je to třeba rychlosti pokořující McLaren, Luxusem oplývající Aston Martin, nebo elektřinou poháněná automobilka Tesla. Toto jsou zástupci těch, kteří stále ještě odolávají tomu, že by se staly součástí velké skupiny, které by se mnohdy musely podřizovat.

Rate this post