V lednu se těšte na zvýšení rychlosti na mnoha silnicích

Milovníci vyšší rychlosti budou mít na začátku roku 2016 radost. Ministerstvo dopravy chystá změnu, kterou určitě uvítají. Vybrané silnice spadající do kategorie první třídy zařadí do dálnic druhé kategorie. Co to bude znamenat v praxi? Maximální povolená rychlost se na nich zvýší ze současných 90 km v hodině na 110 km/hod.

Řidiči se rozjedou rychleji

Popisovaná změna se přitom připravovala už od roku 2013. Podle ministerstva tato úprava zjednoduší také dopravní značení. V souvislosti s ní se objeví i nové dopravní značky. Řidiči budou moci jezdit rychleji.

Změny schválí kraj

Novým krokem, který ministerstvo připravuje, vznikne asi 450 kilometrů dálnic. Ovšem zvýšení rychlosti nebude platit plošně. Vždy bude o výši rychlosti rozhodovat kraj, který přihlédne ke konkrétní situaci v daných místech. Ministerstvo například navrhuje zvýšení rychlosti na silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, Ústím nad Labem, Bílinou a Mostem a Chomutovem, případně Libercem a Chrastavou na severu Čech. Ovšem konečné rozhodnutí, zda k navýšení rychlosti o 20 km v hodině opravdu dojde, nechá na daném kraji.

Nové označení silnic první třídy

Jak už bylo zmíněno, pro silnice první třídy se chystá také nové značení. Upozorní na ně modrá dopravní značka obsahující symbol vozidla. Přitom ta se používala pro silnice určené motorovým vozidlům. Je samozřejmé, že přeznačení bude něco stát. Ministerstvo dopravy odhaduje, že náklady na ně přijdou asi na 4 miliony Kč.

Pozor na zvěř či kolečkové brusle

Kromě přeznačení těchto silnic se ale v portfoliu dopravních značek objeví i některé úplně nové. Bude mezi ně patřit například upozornění na velké množství chodců v daném místě nebo jezdce s kolečkovými bruslemi či vozítky segway. Značky budou vypichovat také pohyb zvěře či vymezovat emisní zóny.

Rate this post