První testy letních pneumatik jsou tady. Vítězů je celá řada

Zima pomalu ale jistě končí. Potvrzuje to nejenom předpověď, ale potvrzuje to také datum v kalendáři. Pro nás motoristy to samozřejmě znamená zjednodušení života. Konec bude rannímu škrábání skel, stejně jako bude konec útrap na zasněžených a zledovatělých vozovkách.

Nástup jara samozřejmě jednu povinnost mít bude. S ohledem na datum v kalendáři i teploty bude nutné přezout. A to na letní pneumatiky. Pokud ty loňské byly natolik sjeté, že jste je již vyhodily, je na místě pořídit si nové. Už se začínají objevovat první testy letních pneumatik. A tak můžete začít čerpat inspiraci. Můžete tedy pomalu zjišťovat, které pneu budou těmi nejlepšími. Zajímavým pozitivem je fakt, že se rozdíly stále zmenšují. Vítězů je tedy celá řada.

Záleží na rozměru

Když se budete chtít podívat na testy zimních pneumatik, je třeba připomenout, že roli zde má i jejich konkrétní rozměr. Tím chceme říci, že rozhodně neplatí, že vítěz v jedné rozměrové kategorii bude vítězem i v kategorii jiné. V té může doslova propadnout. Toto je dobré vědět. Když už na testování hledíte, tak by vás měly zajímat i výsledky spojené s tím rozměrem, který plánujete kupovat.

Pneumatiky 205/55 R16

Tento rozměr zcela určitě patří do kategorie těch, které jsou velmi poptávané. Je to samozřejmě dáno tím, že výrobci automobilů v tomto ohledu nijak neexperimentují a chtějí, aby měl zákazník nákup pneumatik co nejjednodušší. A na jakých vozech se mohou pneumatiky 205/55 R16 objevit? Je jich celá řada. Mezi ně patří třeba Škoda Octavia, nebo Superb. Pokud zůstaneme ve stejném koncernu, jsou to i vozy Volkswagen Golf, nebo Passat. Stejně tak tyto rozměry používají modely A3 a také A4, od Audi. Zapomenout ale nesmíme ani na Ford Focus nebo Mondeo, či stále populárnější Hyundai i30.

Jestliže jsou i ve vašem technickém průkazu uvedeny pneumatiky 205/55 R16, je možné podívat se na tom, jak dopadlo první testování těch letních. A to pod vedením německého autoklubu ADAC. My musíme říci, že výsledky jsou celkem překvapivé. Začneme tím, co se dalo očekávat. A to tím, že se celkem dobře dařilo osvědčeným značkám. Dobrou volbou v tomto rozměru jsou pneumatiky:

  • Michelin Primacy 3
  • Bridgestone Turanza T001 Evo
  • Continental PremiumContact 5

Nutno říci, že se nejedná o jediné dobře hodnocené modely. Kvalitou určitě zaujmou také varianty Firestone Roadhawk, Hankook Ventus Prime 3 K125, nebo Semperit Speed-Lite 2. Všechny mají známku, která není horší, než 2,4. Jedná se o hodnocení jako ve škole.

Poměrně překvapením bylo to, že se dobře dařilo i méně známým výrobcům. A to i takovým, které v předchozích letech pravidelně končili na chvostu. Jako příklad poslouží i další vlna pneumatik, u kterých nedošlo k udělení známky horší, než je trojka. Konkrétně jde o Esa+Tecar Spirit 5HP, Kumho Ecsta H551 a dále ještě Pirelli Cinturato P7 Blue i Fulda EcoControl HP. S jasnou trojkou poté končila ještě trojice modelů, a to konkrétně Giti Premium H1, Goodyear EfficientGrip a také Nexen N´Blue HD Plus.

Pneumatiky 175/65 R14

Podívejme se na další rozměr, o kterém můžeme říci, že je také celkem populární. Jsou to pneumatiky 175/65 R14. Samozřejmě i zde mluvíme o tom, že proběhl test letních pneumatik. A výsledky pro vás také mohou být celkem zajímavou inspirací. A to v případě, že tento rozměr používáte. Také patří mezi celkem běžný. Najdete ho třeba na vozech, jako je Škoda Fabia, Opel Corsa, ale také Ford Fiesta či Toyota Yaris. Jde tedy spíše o vozy menší, než v předchozím případě.

Zde výsledky nejenom-že ukazují, že se rozdíly tenčí. Pokud jde o pneumatiky 175/65 R14, tak musíme jasně říci, že test letních pneumatik jasně ukázal, že tradiční výrobci lehce klesají. A jak tedy vypadá první trojice? Je to celkem jasné:

  • Falken Sincera SN8 32 Ecorun – známka 2,3
  • Semperit Comfort-Life 2 – známka 2,4
  • Dunlop Street Response 2 – známka 2,4

Jde o modely, které dostaly celkem dobré hodnocení. Pokud bychom se měli podívat i na nejlepší pětici, tak tyto vítěze doplní ještě dvojice dalších pneumatik. A to modely, které shodně zůstávají pod hodnocením tři. Konkrétně mají 2,8 a jedná se o variantu Kleber Dynaxer HP3 a dále o variantu Vredestein T-Trac 2.

Nesmíme zapomínat ale na další trojici pneumatik, které test vyhodnotil také jako celkem dobré. Můžeme totiž říci, že se jedná o takové, které stále jsou pod hodnocením tři. I když jenom těstě. Mají totiž známku 2,9 a která sice není ideální, ale pro běžné použití se nemusí jednat o nic zase až tak špatného. Zajímavý je rozhodně kontrast výrobců. Stačí se podívat na jednotlivé modely, kterými jsou Apollo Amazer 4G Eco, Pirelli Cinturato P1 Verde a Pneumant Summer ST 2.

Kde jsou ostatní? Už na ně jdeme. Pokud jde o čistou trojku, tak tu si vysloužila pneumatika Continental PremiumContact 5. Ještě o něco horší známku, a to konkrétně 3,1 má pneumatika s označením Goodyear EfficientGrip Compact. Je tedy jasně vidět, že zatímco v jednom rozměru mohou určití výrobci v podstatě dominovat, stačí vyrobit pneumatiku o něco menší a rázem jsou její vlastnosti v podstatě průměrné. Nebo i hůře než to.

Hleďte i na jednotlivé parametry

Výsledné známky jsou dobrým pomocníkem, jak mohou testy pneumatik nabídnout rychlý pohled na vítěze. Pokud chcete vybírat přece jenom detailněji, je dobré sledovat jednotlivé parametry. Jsou řidiči, kteří zase tolik neřeší to, jak je pneumatika hlučná, nebo že o pár desetin zvyšuje spotřebu. Za toto jí může být snížena známka, přitom pokud jde o jízdní vlastnosti, může být tím nejlepším.

Rate this post