Oprava stropního svítidla

oprava stropního svítidla

oprava stropního svítidla

Stropní svítidlo je v současné době součástí v podstatě většiny automobilů, jelikož nám poskytuje tolik potřebné světlo hlavně v noci, kdy se potřebujeme v našem interiéru lépe zorientovat. Pokud vám dané osvětlení z jakéhokoliv důvodu přestalo fungovat, rozhodně není třeba zoufat, stejně jako není vždy nutné navštívit servis. Základní opravu totiž můžete celkem jednoduše zvládnout i vy sami. Podívejte se spolu s námi, jak na to.

Základem je demontáž krytu

Tím prvním krokem, který je třeba uskutečnit, je samotná demontáž krytu světla. Obvykle se jedná o danou čirou část, ve které jsou umístěny žárovky. V mnoha případech je právě ona tato konkrétní čirá část tím jediným, co dané světlo tvoří. Demontáž není zase až tak složitá, jelikož u většiny automobilů zjistíme, že zde nejsou použity ani žádné vruty, ani jiné pevné spoje. Stropní svítidlo v automobilu drží hlavně pomocí několika drobných pantů.

Vaším úkolem tedy musí být jejich co nejlepší uvolnění. Pro tento účel je vhodné vzít si do ruky plochý a ideálně tenký šroubovák, kterým se dostanete pod oblast samotného plastového krytu. Zde vás už čeká pouze nutnost povolit dané konkrétní panty, díky čemuž daný kryt v podstatě vycvaknete. Nebojte se použít větší síly, ale na druhou stranu pamatujte také na to, že by neměla být příliš intenzivní, jelikož v takovém případě můžete riskovat samotné poškození daného krytu. A to zcela určitě nechcete.

Zkontrolujte žárovky

Pokud vám stromní světlo nesvítí, může to mít hned několik různých příčin. Tou první, kterou je třeba vyzkoušet, jsou samotné žárovky. Pokud zjistíte, že problém je právě v nich samotných, není nic jednoduššího, než koupit nové a vyměnit je. Ty stávající jednoduše vyšroubujete a vyjmete a nahradíte je novými. To vše s jistotou, že dále už stropní svítidlo nebude třeba jakkoliv dále demontovat, jelikož žárovky lze hravě vyměnit právě ve chvíli, kdy odmontujete přední kryt.

Pokud zjistíte, že problém není v samotných žárovkách, je třeba pokračovat dále v samotné demontáži. A to tak, že si po odejmutí sklíčka daný prostor prozkoumáte a podíváte se, kde je světlo přichyceno jednotlivými šroubky.

Šroubky odmontujete během pár okamžiků

Obvykle se jedná o křížové šroubky, díky čemuž se není třeba obávat jakékoliv složité demontáže. Zde musíme podotknout, že záleží na typu určitého vozu a také na typu samotného osvětlení. Z toho důvodu nemůžeme s určitostí říci, kolik šroubků je právě u vašeho světla, stejně jako nemůžeme s určitostí říci ani to, kde konkrétně jsou umístěné.

Pokud jsou šroubky odmontovány a střešní svítidlo stále ještě drží, může to být způsobeno tím, že i zde je dodatečně přichyceno panty, popřípadě jinými upevňovači. I zde je tedy třeba použít o něco více síly k tomu, aby byly panty povoleny, nebo také k tomu, aby mohlo být samotné světlo vyjmuto.

Odpojte od zdroje elektřiny

Jakmile je demontáž jako taková provedena, je třeba ještě nezapomenout na další a v podstatě poslední krok, kterým není nic jiného, než nutnost odpojení přívodních kabelů. V tuto chvíli je dobré zkontrolovat jejich stav, jelikož případné poškození může být hlavním důvodem, proč dané světlo nesvítí. Dále samozřejmě nezapomínejte také na to, že vadný může bát i samotný konektor, stejně jako může docházet třeba i k tomu, že jsou vadné kontakty.

Oprava, nebo výměna

Pokud si troufáte na případnou opravu některých spojů, nebo jiných problémů, můžete se do ní pustit. Pokud ne, je ideální možností koupit si stropní svítidlo nové. Samozřejmě tak můžete učinit hned na třech možných místech. Tím prvním je prodejna s autodoplňky, tím druhým je vrakoviště a tím třetím místem je autorizovaný servis. Zde samozřejmě daná součástka vyjde na nejvíce peněz. Jakmile ji máte, můžete se už pustit do plnohodnotné výměny. Při nákupu neopomíjejte hlavně typ vašeho vozu a rok výroby. Jedině tak koupíte osvětlení, které bude do vašeho vozu sedět.

Pamatujte na to, že nové střešní svítidlo se prodává obvykle bez žárovek. Ty proto doporučujeme přikoupit externě, s to z toho důvodu, že je dobré je ve chvíli, kdy jste demontáž provedli, provést jejich výměnu. Zvláště proto, že ty stávající už mohou být na pokraji své životnosti a vy se tak celkem jednoduše vyhnete případné povinnosti, která by byla spojena s opětovnou demontáží.

Výměna je hračkou

Nyní už v podstatě stačí jediné, a to postupovat v opačném pořadí. Jakmile jsou žárovky na svém místě, stačí jenom nasadit napájecí konektory, a samotné světlo umísti na své místo. Poté opět vezmeme šroubovák a pevně ho přichytíme pomocí demontovaných, nejčastěji potom křížových šroubů. Jakmile je vše na svém místě, čeká nás už jenom poslední fáze celé konkrétní výměny. Ta spočívá v nasazení samotného krycího sklíčka. Že dobře a správně sedí, poznáte celkem snadno. A to podle toho, že dojde k jasně slyšitelnému cvaknutí, které značí, že vše zapadlo na správné místo, do konkrétních pantů.

Buďte opatrní

I když je samotná demontáž poměrně jednoduchou činností, stále nezapomínejte na celkovou obezřetnost. A to jak ve chvíli, kdy budete povolovat panty, kdy byste si měli dát pozor na to, abyste je nepoškodili. Stejně tak si dejte pozor na to, abyste nepoškodili samotné sklíčko, stejně jako je dobré myslet na to, aby vám nesjel šroubovák, který by poškodil stropní čalounění vašeho vozu. Pokud tyto bezpečnostní rady dodržíte, můžete si být jisti tím, že výměna a případná oprava rozhodně nebude nic složitého a zvládne ji i méně zručná osoba. Tedy třeba vy.

5/5 - (1 vote)