Oprava autoskla

Kdo jezdí pravidelně, ten samozřejmě velmi dobře ví, že se mohou objevit různé problémy, které plynou ze samotné jízdy. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že jedním z problémů může být také poškození čelního skla. A to vlivem odlétnutého kamínku. Daný problém rozhodně není nijak příjemný. Pokud je kamínek většího rozměru, neobejdete se bez nutnosti čelní sklo kompletně vyměnit. Zvláště, pokud je díra neopravitelné. Pokud se jedná spíše o drobnější poškození, je možná oprava autoskla. Dnes existují nejenom specializované autoservisy, ale platí také to, že můžete danou opravu zvládnout i vy sami, a to doma. Pokud vás zajímá, jak na to, podívejme se na postup.

Příprava poškozeného místa je základ

Mezi nejčastější poškození, které vznikne právě tímto způsobem, logicky patří situace, kdy se ve vašem čelním skle objeví výrazný důlek. V tomto případě je dobré realizovat opravu co nejdříve, aby nedošlo k možnému zvětšování. Jakmile se pustíte do opravy, je dobré nejprve dané místo důkladně připravit. Základem by mělo být nejenom dokonalé odstranění všech nečistot, ale také odmaštění, nebo odstranění případných úlomků skla. V tomto ohledu doporučujeme, abyste byli velmi pečliví, jelikož případný chybný postup může vše poměrně výrazným způsobem zhatit. Pokud máte vše připraveno, můžete jít na krok číslo dvě.

Koupit je třeba plnící pryskyřici

Pokud je konkrétní díra připravena k opravě, je třeba postupovat dalším krokem, který souvisí s aplikací plnicí pryskyřice. Jedná se o unikátní směs, která je určena právě k samotné opravě autoskel. Nejenom, že ji využívají konkrétní autoservisy, ale využít ji samozřejmě můžete i vy sami, a to přímo doma, v rámci domácí opravy. Jakmile tedy plnící pryskyřici máte, je dobré mít k dispozici také speciální válec, který poslouží k tomu, abyste do něho pryskyřici aplikovali. Tento postup vám umožní nejenom to, abyste pryskyřici aplikovali jednodušeji, ale také rovnoměrně a správně. Proto se doporučuje daný plnicí válec včetně držáku také mít. I tento lze samozřejmě koupit, stejně jako existuje i druhá možnost, která souvisí s tím, že si ho půjčíte.

Jakmile máte vše připraveno, můžete se pustit do samotné aplikace plnící pryskyřice, a to právě do daného otvoru. Pozor na fakt, že může být potřeba skutečně jenom malé množství, jelikož některá poškození nemusí být v rámci své velikosti větší, než několik desetin milimetru. A na to pamatujte.

Veškerý vzduch musí pryč

Jakmile je pryskyřice na svém místě, musí následovat poměrně důležitý postup, který souvisí s odstraněním jakéhokoliv vzduchu nejenom z poškozeného místa, ale samozřejmě také z dané pryskyřice, ve které se mohou objevit drobné, na první pohled nepatrné bublinky. A ty mohou být problémem v budoucnu, jelikož oprava by se mohla za několik měsíců jevit jako neúčinná. Je tedy nezbytné zvolit si takový postup, který bude spojený s definitivním odsátím vzduchu z místa, které bylo opravováno.

Zde doporučujeme jít cestou klasiky, kdy použijeme kombinaci pístu a vakuové pumpy. Doporučujeme právě tento postup i několikrát opakovat, jelikož jedině tak budete mít jistotu, že jste odstranily všechen vzduch, který by mohl být problém. Poté už jenom dané místo vizuálně zkontrolujte, zda vypadá na první pohled skutečně v pořádku. Pokud ano, je ona nejdůležitější fáze dané opravy konkrétně hotová.

Pryskyřici je třeba nechat vytvrdit

Pokud se ta nejdůležitější část opravy povedla, můžete přejít k zakončovací fázi, která souvisí s nutností danou pryskyřici zatvrdit. Ta by totiž neměla jenom klasicky uschnout, ale měla by být spojena také s povinností nechat danou novou vrstvu vytvrdit. A to konkrétně pomocí ultrafialového světla, které je pro tyto účely ideální možností. Pokud bychom tento krok vynechaly, může to znamenat problémy v budoucnu, kdy se daná pryskyřice poměrně rychle vydrolí. A právě tomu chceme zamezit. Jakmile je tedy vytvrzeno, je samotná oprava čelního skla v podstatě kompletně hotova a jde se do finální fáze, která souvisí s úpravou kosmetickou.

Aplikovat budeme finišovací pryskyřici

Jakmile je oprava provedena a díra je zacelena, je třeba aplikovat ještě finišovací pryskyřici, na kterou následně aplikujeme finišovací fólii. Oba postupy jsou nutné hned ze dvou důvodů. Tím prvním je samozřejmě to, abychom lépe ochránili samotné opravované místo a aby nedošlo k tomu, že se použitá klasická pryskyřice vydrolí. Druhým důvodem je samozřejmě také to, abychom eliminovali případné konkrétní stopy po dané opravě. Takto budeme mít jistotu, že po aplikaci fólie dané místo důkladně vyleštíme a sklo tak bude na první pohled opět vypadat v podstatě jako nové, jako by se na něm žádný problém neobjevil.

Jakmile je finišovací fólie na místě, neměli bychom zapomenout také na to, že je dobré celé místo důkladněji očistit, a to pomocí žiletky. Tímto způsobem očistíme nejenom konkrétní zbytky pryskyřice, ale očistíme tímto způsobem samozřejmě také zbytky dané folie. Tím je daná oprava definitivně provedena.

Ideální je nakoupit celou sadu

I když to na první pohled může vypadat, že se neobejdeme bez potřebného vybavení, na druhý pohled je třeba říci, že dnes není žádným problémem koupit sadu, pomocí které je realizace konkrétní opravy skutečnou hračkou. Budeme tak mít jistoty spojené s tím, že vše zvládneme nejenom do několika málo minut, ale budeme mít také jistoty spojené s tím, že vše zvládneme realizovat také s minimálním výdajem. Konkrétně je třeba říci, že dané sady na opravu autoskel nemusí být dražší, než několik stovek korun.

Rate this post

CLOSE
CLOSE