Nejznámější problémy vozů v autobazarech

Ne každý má na to, aby si koupil nové auto z autosalonu. Potom tu jsou i lidé, kteří ani takový automobil nechtějí. Důvod je zcela jasný a je spojený a faktem, že auto výrazně ztratí svou hodnotu už v době koupě. Proto je vhodní podívat se spíše na nabídku ojetých automobilů. Zde ale může být velké riziko spojené s tím, že ne každý takový automobil bude plně odpovídat veškerým požadavkům na kvalitu. A co jsou nejznámější problémy vozů v autobazarech? Pokud vás zajímají, pojďte se na ně podívat společně s námi.

Klasické „závady“

Nejde o nic výjimečného. Spíše musíme říci, že je to situace, která je spojena s každým vozem. Není mnoho prodejců, kteří by svůj automobil dali před prodejem do dokonalého stavu. A tak jasně vznikají situace, které jsou spojené třeba s tím, že vůz má staré sjeté pneumatiky, má brzdové destičky ve špatném stavu, stejně jako může dojít i k tomu, že nejsou vyměněné rozvody. Jedná se celkem známý stav celé řady automobilů a tak je třeba se na tyto drobné závady zaměřit. Někdy mohou být i pozitivem. Na kvalitu vozu obvykle nemají vliv a jsou možností, jak si lze usmlouvat celkem zajímavou slevu. A to i vyšší, než kolik stojí uvedení vozu do odpovídajícího stavu.

Absence servisní knížky

Je jasné, že pokud se prodává skutečně starší automobil, kde už servisní kontroly nejsou vyžadovány, jenom málokterý automobil ji mít bude. Pokud ale narazíte na takový, který servisní knížku nejenom má, ale který ji má také poctivě vedenou, můžete skutečně jásat. Jde o dobrou volbu, se kterou chybu neuděláte. Pokud ale vůz knížku nemá, nejde zase o tak neobvyklou situaci – spíše o tu běžnou. Na pozoru však doporučujeme být u novějších automobilů. Třeba u těch, které jsou ještě v záruce, nebo jim nedávno skončila. Takové mají povinnost po dobu záruky do servisů jezdit. Pokud takové novější auto servisní knížku nemá, nebo ji má špatně vedenou, raději od něho dejte ruce pryč. Je zde poměrně velké riziko toho, že něco skutečně nemusí být v pořádku.

Věci navíc, nebo věci chybějící

I to jsou časté problémy vozů, které najdete v současných autobazarech. Nejprve se zaměříme na situace, kdy vozům něco chybí. Pokud jde o ty naftové, je to velmi často filtr pevných částic. Zapomeňme nyní na názory s ním spojené a na to, jaký konkrétní máte právě vy. Aktuální situace je taková, že naftové vozy tento filtr mít musí, jinak neprojdou technickou kontrolou. Pokud pořídíte vůz, který ho nemá, vystavujete se nejenom problémům, ale vystavujete se také tomu, že budete muset financovat jeho pořízení a montáž.

Jsou ale i věci, které mohou být ve voze takzvaně navíc. v takovém případě je to také problém, jelikož se vystavujete tomu, že neprojdete technickou, a tak budete muset vynaložit peníze na odstranění. O co se jedná? Příkladem jsou různé nehomologované doplňky. Můžeme zde uvést třeba tažné zařízení, stejně jako to mohou být jiné disky a pneumatiky, nebo třeba nepovolené žárovky. To všechno je často odhaleno až při STK.

Nabouraná auta

Také hledáte automobil, který nebyl bouraný? Je to vcelku logické a je to také celkem pochopitelné. Pozor ale na to, že mnoho autobazarů jednoduše lže. Říkají vám, že s vozem nic není, i když realita je zcela jiná. Jde o poměrně častý nešvar a tak je dobré vzít si na prohlídku někoho zkušenějšího, kdo pomůže daný problém s bouraným vozem odhalit. Pokud jde jenom o drobnou kolizi na parkovišti, kdy to odnesou jenom plechy, není to zase až tak velký problém. Tím jsou velké nehody a výrazně drahá oprava automobilu. S tím obvykle souvisí i fakt, že v daných vozech nemusí být ani airbag. Je to dáno tím, že není levnou záležitostí a tak se při opravách již nový neinstaluje. A pro vás to jasně znamená, že pokud dojde ke kolizi, tak můžete být podstatně méně chráněni.

Zamaskované závady

Na první pohled se automobil může jevit jako v naprostém pořádku, a tak si ho lidé zcela pochopitelně pořídí. Po pár týdnech ale může nastat poměrně výrazný zvrat, který je spojený třeba s tím, že vůz bude mít poruchu. A v servisu jasně řeknou jakou, stejně jako řeknou i cenu, kterou bude stát oprava. Když se podíváte na internet, tak zjistíte, že podobných situací je více než dost a rozhodně nejsou ničím neobvyklým. Proto před koupí doporučíme návštěvu servisu, kde se zjistí, zda je s autem vše v pořádku, nebo není. Dobrou zprávou pro kupující je také to, že pokud jde o skrytou závadu, která na voze byla již v době prodeje, tak mají nárok na odstoupení od smlouvy

Stočený tachometr

Možná proto, že to u nás není stále ještě trestným činem, stejně jako možná i proto, že to mnohým velmi dlouho vychází. Řeč je o stáčených tachometrech, které jsou v naší zemi velkým a poměrně častým nešvarem. Pokud se podíváme na to, kolik takových vozů je, tak jsou statistiky celkem alarmující. I proto je dobré při pořízení nového vozu zjistit, zda je i po této stránce vše v naprostém pořádku. Dnes už je možné zkontrolovat si vůz v různých databázích, kde jsou uváděny stavy kilometrů v rámci různých kontrol. Pokud je vidět, že se dané stavy výrazně liší a je zde charakteristický jasný pokles, znamená to jediné – vůz má stočený tachometr a je vhodné od něho dát ruce pryč. Bohužel odhalit podvodníka nemusí být zase až tak snadné. Pamatujte i na to, že ne vždy za tím musí stát jenom bazary. Může se stát i to, že právě jim někdo prodá vůz, u kterého tachometr stočil původní majitel. To znamená, že samotný prodejce, pokud to sám nezjistí, v tom může být zcela nevině.