Nejmenším autem světa je stále Peel P50

Co je trendem posledních let? Je to rozhodně snaha o produkci větších automobilů, které budou plně vyhovovat rodinám s ohledem na převoz jak jednotlivých pasažérů, tak třeba i s ohledem na převoz zavazadel, nebo jiného nákladu. Není proto divu, že kategorií, která dnes jasně dominuje, je SUV, nebo crossover. My se však v našem článku podíváme na opačnou stranu. Konkrétně na to nejmenší auto na světě. Konkrétně se různých malých a často až komických aut vyrobila celá řada. Titul toho skutečně nejmenšího má ale stále jenom jedno. Je to auto s označením Peel P50.

Pokud se podíváme do historie tohoto vozu, rozhodně je třeba říci, že je poměrně stará. První automobil byl vyrobený v roce 1963. Ten poslední byl potom vyrobený o rok později, a to v roce 1964. Právě to, že se vyráběl takto krátkou dobu, ale samozřejmě i menší obliba je spojena s faktem, že se vyrobilo jenom 47 kusů. Ostatně proto má tento automobil takovou cenu. Zde ale musíme dodat, že v roce 1964 nebyla jeho výroba ukončena definitivně. Pokud se totiž podíváme ještě na rok následující, tedy do roku 1965, je třeba říci, to že se začal vyrábět vylepšený model. Samozřejmě stále šlo o auto unikátních parametrů. Jeho název vycházel z původního modelu a zněl Peel Trident. Tento vůz se vyráběl také jeden rok a kromě modernějšího designu bylo jeho charakteristikou to, že už mohl posloužit jako zajímavé miniaturní vozidlo, se kterým bylo možné převážet menší nákupy.  S velkou nadsázkou bychom tak mohli říci, že se jednalo o jeden z prvních městských automobilů.

Kolik Peel P50 stojí?

Pokud máte stroj času a teleportujete se zpět do roku 1963 – 1964, tak vás toto auto bude stát v přepočtu na naše peníze zhruba 7 000 korun českých. Je tedy třeba říci, že částka za něho je více než příznivá. Co ale nesmíme opomenout, to je fakt spojený s tím, že v dnešní době je jeho cena úplně někde jinde. Je podstatně výše. Zhruba před rokem se konala zatím poslední dražba modelu Peel P50. A ta jasně ukázala, že sběratelská hodnota tohoto vozu je ohromná. Kupec, který vyhrál aukci, za něho zaplatil 120 000 liber. Pokud nechcete přepočítávat, uděláme to za vás. Cena, za kterou bylo nejmenší auto na světě pořízeno, je v přepočtu zhruba 4,2 miliony korun. Pokud byste tuto částku měli na účtu, jsou na současném trhu k dispozici skutečně technologicky unikátní skvosty. Přesto má pro někoho význam i vůz s označením Peel P50.

Jaké jsou technické parametry?

Nejenom velikost auta, ale i technické parametry jsou v souvislosti s daným automobilem více než zajímavé. Nikoliv ale pozitivně, ale spíše negativně – nebo ještě lépe řešeno – unikátně. Pokud se podíváme pod kapotu, je třeba říci, že se zde nachází vzduchem hlazený dvoudobý jednoválec, původně samozřejmě motocyklový. Jedná se konkrétně o motor Zweirad Union, který má objem jenom 49 cm3. Už to samozřejmě jasně napovídá, že s výkonem to nebude u tohoto vozu nijak unikátní. A fakta nám dávají za pravdu. Je jenom 3,1 kW, což v přepočtu činí zhruba 4,2 koně, a to při 6800 ot. /min. Pokud se na parametry motorizace u vozu Peel P5 podíváme ještě o něco blíže, je třeba říci, že výkon nebyl přenášen nijak sofistikovaně. Jednalo se o přenos pomocí řetězu.

Pokud se podíváme na několik dalších parametrů, nesmíme opomenout ani hmotnost celého vozu. Nebylo nic výjimečného, že často vážil víc samotný řidič, než auto Peel P50. Jeho hmotnost totiž činila jenom 59 kilogramů. Na druhou stranu to znamenalo jistotu, že i výkon byl poměrně dostačující a v případě potřebné manipulace s vozem ji zvládl opravdu každý. Když jde o výkon motoru, rozhodně je nutné říci, že když se automobil rozjel, nebyl problém dosáhnout i rychlosti, která činila 65 kilometrů v hodině. Vzhledem k charakteru vozu se však mohlo jednat o poměrně nebezpečný kousek.

Jednoduchost každým coulem

Že se jedná o auto, jehož cílem byla snaha o maximální jednoduchost, to dokládá také řada dalších celkem zajímavých věcí. Pokud se na model Peel P50 podíváme blíže, je třeba říci třeba to, že dokonce nemá ani zpátečku. Na druhou stranu by byla pravděpodobně zbytečná. Nejenom, že by byla spojena s vyšší hmotností, ale pokud jde o nutnost někam zajet, je celkem jednoduché z vozu vylézt a buď ho tam dotlačit, nebo také dotáhnout. Když se podíváme i na konstrukci daného vozu, tak při bližším pohledu zjistíte, že nemá ani čtyři kola. Má totiž jenom tři. A jak se ukazuje, i toto plně stačí. Vepředu jsou kola dvě a vzadu jedno. Právě na něho je zmíněným řetězem přenášený výkon samotného motoru. Na druhou stranu řazení rychlostí zde rozhodně nechybí. Složitostí se ale podobně, jako tomu bylo třeba u malých motocyklů, rozhodně bát nemusíme. Vůz má jenom tři rychlosti.

Jak je to s velikostí?

Stále upozorňujeme na to, že Peel P50 je nejmenším autem na světě. Abychom toto tvrzení mohli skutečně potvrdit, je nutné podívat se také na jeho velikost. Pokud začneme délkou, tak ta činí přesně 1 340 milimetrů. Jeho šířka není ani jeden metr, jelikož činí 990 milimetrů. Pokud se podíváme na jeho výšku, rozhodně je třeba říci, že se nejedná o auto, které by bylo určeno jakýmkoliv čahounům. A to proto, že jeho výška je jenom 1 200 milimetrů. Tou poslední informací, kterou je nutné zmínit, je také jeho rozvor, který činí 1 270 milimetrů. Pokud se tedy podíváme na ostatní více či méně povedené kusy, je třeba říci, že těmto rozměrům se nevyrovnal žádný. I proto je tento model stále velkým unikátem. Velmi se proslavil třeba v roce 2007, kdy si ho půjčil motoristický magazín Top Gear, který se praktičnost takto malého vozu rozhodl otestovat.