Ne každá ojetina musí být špatná. Se kterými nešlápnete vedle? – 1. část

Trh s ojetými vozy je poměrně velký. Jasně to potvrzují například statistiky, které říkají, že na našich silnicích aktuálně jezdí vozy, které svým průměrným stářím přesahují deset let. A to je číslo, které lze označit jako celkem alarmující. Pokud i vy vybíráte ojeté auto, a nechcete šlápnout vedle, podívejte se společně s námi, u jakých vozů nijak velkou chybu rozhodně neuděláte. Právě naopak. Vydáte se totiž cestou, kterou budeme moci označit za cestu, která je správná. Začneme první částí našeho článku, jelikož možných dobrých vozů, se kterými nešlápnete vedle, je poměrně dost.

Citroën C4 Picasso 2.0 HDI

I když se jedná o francouzské auto, rozhodně nelze říci, že by bylo jakýmkoliv způsobem špatné. Jsou modely z této automobilky, které za to rozhodně nestojí, ale v případě tohoto konkrétního vozu se rozhodně nemáte čeho obávat. I když se nejedná o model, který bychom mohli označit za skutečně úchvatný a naprosto jedinečný, je třeba říci, že případné zájemce rozhodně nezklame. S ohledem na praktičnost se totiž jedná o prostorné MPV, které při pohledu na ceník zaujme i z této stránky.

Velmi potěší také motorizace. Nejenom, že se můžete těšit na celkovou spolehlivost motoru, ale i na to, že má celkem nízkou spotřebu. Jediným možným negativem na voze je filtr pevných částic a jeho nádrž na aditiva. Zde je nutné vždy tankovat více paliva, aby to jednotka zaznamenala a následně mohla dané aditivum dávkovat přesně v takovém množství, které je to správné. Poté už se můžete těšit na bezstarostnou jízdu i vy.

Fiat 500 1.2

Potřebujete malé městské auto a chcete ho vybírat právě v segmentu těch ojetých? Potom vsaďte na tento model. Zaujme vás nejenom tím, že je skutečně velmi malý, ale zaujme vás mimo jiné také tím, že má velmi povedený design. Především pro ženy se jedná o auto, které je pro ně jako stvořené. Zajímavý retro styl mu navíc dodává punc jedinečnosti. Určitě doporučujeme zvolit model od roku výroby 2010, jelikož zde už jen jistota mnohem lepší ovladatelnosti a také mnohem lepšího podvozku.

Zaujme i celkem jednoduchý motor, který sice nenabídne ohromující výkon, ale vzhledem k velikosti vozu a tomu, že je určený právě do města, rozhodně nebudete zklamáni. Drobným negativem a tedy i zklamáním může být to, že někdy ve voze něco chrastí, ale když se to neprojeví během zkušební jízdy, dá se očekávat, že se jedná spíše jenom o drobnost, než o něco výrazného.

Ford Mondeo 1.8 TDCI

I když budou mnozí argumentovat tím, že spolehlivost naftového agregátu je na špatné úrovni, je nutné říci, že často se jedná spíše o mýty, nebo historky těch, kteří si automobil odrovnali sami, a to nekvalitní naftou. Kdo věděl a ví, co do vozu patří, ten nebyl zklamán. Drobným rizikem tak může být to, abyste nenatrefili na ojetinu, o kterou se majitel příliš nestaral. Pokud však budete mít štěstí, vůz se vám zcela určitě odvděčí a rozhodně vás zaujme svou celkovou kvalitou. A když se máme k motorizaci ještě jednou vrátit, tak musíme říci, že tato verze je bez filtru pevných částic, což je pochopitelně ono hlavní plus, které mohou někteří zájemci o auto hledat.

Když se podíváme na zklamání, tak je spojeno spíše s tím, že je s vozem spojena i vyšší cena. Daných modelů je na trhu poměrně málo, a protože jsou oblíbené, tak současní majitelé nechtějí jít pod cenu. Jinak ale auto žádné výrazné mouchy nemá a tak se řadí mezi ta auta, se kterými vedle rozhodně šlápnout nelze.

Kia Sportage 2.0 CRDI

Jsou vozy, které mají špatnou pověst už jenom z principu. Je jasné, že mezi ně se řadí i korejská Kia, o které mnoho pověr tvrdí, že je nekvalitní a cílí na zákazníky pouze cenou. My ale musíme říci, že pokud jde o model Kia Sportage 2.0 CRDI, rozhodně se jedná v případě zájmu o ojetinu velmi dobrou volbou. A to hlavně pro toho, kdo hledá větší automobil a zároveň nechce vydávat horentní sumy. Když se podíváme na daný automobil po technické stránce, je třeba říci, že jeho spolehlivost dlouhodobě převyšuje i řadu prestižnějších konkurentů ve stejném segmentu. I to je jasná ukázka toho, že jde o auto, se kterým vedle nešlápnete.

Když se podíváme na několik negativ, tak to může být třeba automatická převodovka, která má vliv na větší spotřebu paliva. Častým problémem potom může být také ERG ventil. Jinak je ale automobil velmi dobrou i spolehlivou volbou. Navíc potěší i 7 litrů oleje, který tak vydrží v dobré kvalitě skutečně dlouhou dobu.

Renault Grand Scénic 1.9 dCi

Další francouzské auto, které opět dokáže jasně potvrdit to, že dané vozy rozhodně nemusejí být špatné, pokud víte, jaké konkrétně vybrat. Tento model je toho jasným důkazem. Pokud se nebude jednat o auto bourané a bude mít celkem adekvátní kilometrový nájezd, potom je možné říci, že jako zákazníci zklamáni nebudete. Lákadlem je rozhodně i karosářská verze MPV, která je zárukou toho, že vůz nabídne dostatek místa jak pro vaše zavazadla, tak pochopitelně také pro jednotlivé pasažéry.

Dobrou volbou může být i verze s automatem, která však může přinášet negativum v podobě vyšší spotřeby. Dále neopomíjejme také to, že cestou ke spolehlivosti jsou pravidelné prohlídky a také včasná výměna oleje. Pokud nic z toho nepodceníte, může vás i tento francouzský model poměrně dlouhou dobu těšit, a to s jistotou jasné spolehlivost a s jistotou toho, že vás na cestách nezklame.

Myslíte si, že je to všechno? Rozhodně ne. Podívejte se i na druhou část našeho článku, kde se dozvíte další osvědčené tipy na dobré ojeté vozy.

Rate this post