Montáž reproduktorů do zavazadlového prostoru

V přední části vozu obvykle bývají kvalitní reproduktory, které umožní poslech hudby každému řidiči a jeho spolujezdci. Na zadních sedadlech však situace nemusí být tak dobrá, jelikož v zadní části automobilu buď reproduktory umístěné nejsou, a pokud ano, tak jsou poměrně nekvalitní. I z toho důvodu může být pro mnohé cílem montáž reproduktorů vlastní. Jak na to? Na to se podíváme společně.

Co budeme potřebovat?

V první řadě je to zcela určitě reproduktor jako takový. Jeho typ bychom měli volit nejenom s hledem na výkon, ale měli bychom ho volit také s ohledem na jeho velikost a místo, kam konkrétně ho chceme umístit. Je dobré pamatovat na to, že při tomto konkrétním kroku se rozhodně neobejdeme bez několika kompromisů, které bude třeba udělat. A to hlavně v souvislosti s tím, že čím větší výkon budeme chtít, tím budou reproduktory větší.

Dále nám stačí už samozřejmě jenom několik kusů základního nářadí. Bez čeho se dále neobejdeme, to je potřebná kabeláž. Ta by měla vést od rádia přímo až k danému reproduktoru. Pokud máme vše připraveno, není nic jednoduššího než se pustit do práce.

Kam reproduktor umístíme?

Možnosti jsou v podstatě hned dvě. Když probíhá montáž reproduktoru, obvykle jsou volena dvě konkrétní místa. Obě jsou spojena se zavazadlovým prostorem. To první se nachází v oblasti bočních plastů, tedy nad boční stěnou zavazadlového prostoru. Jsou to obvykle ty plasty, na které doléhá dané krycí víko daného prostoru.

Právě to může být onou druhou možností, kam si lze zadní reproduktory namontovat. Pokud se jedná o možnost číslo dvě, neměli bychom zapomínat na to, že sem se montují spíše větší typy reproduktorů. Stejně tak platí, že po montáži sem si můžeme být jisti i mnohem lepším zvukem. Nevýhodou je určitě celková nepraktičnost, a to jak ve spojení s tím, že dané víko zatěžujeme, tak ve spojení s tím, že ho nejenom zničíme, ale můžeme si ubírat i místo v zavazadlovém prostoru.

Příprava je základ

Jakmile máme jasno v tom, kam jednotlivé reproduktory umístíme, můžeme se pustit do přípravy. Pokud se bude jednat o prostor v podobě boční stěny zavazadlového prostoru, je třeba nejprve odmontovat krycí plasty. Ty jsou většinou přichyceny pomocí šroubků. Samozřejmě záleží na typu konkrétního automobilu, od čehož se poté odvíjí to, kolik šroubů zde najdeme a o jaké konkrétní se vlastně jedná. Jakmile je máme definitivně povoleny, můžeme daný plast opatrně demontovat, díky čemuž se nám uvolní prostor pro umístění konkrétních reproduktorů.

Pokud půjde o umístění do krycího deklu daného zavazadlového prostoru, je určitě třeba trochu náročnější příprava. A to konkrétně taková, že ho musíme nejenom sundat, ale musíme do něho také vyřezat potřebné díry. Právě do nich následně reproduktory umístíme. Zde je důležité dobře měřit, jelikož je třeba, aby díry byly od stran stejně daleko. Stejně tak je třeba si důkladně prověřit také to, že velikost děr bude odpovídat velikosti reproduktorů. Pokud budou malé, není problém je zvětšit. Pokud budou naopak velké, je to problém.

Samotná instalace reproduktorů

Většina typů, které jsou určené i pro montáž do osobních automobilů nám umožní to, že se dají na své místo celkem jednoduše a také celkem pevně přichytit pomocí šroubů. Pokud tak učiníme, máme jistotu toho, že vše bude velmi dobře držet. Nejlépe je reproduktor přimontovat pomocí všech čtyř šroubů, jelikož jedině tak máme jistotu toho, že vše bude držet skutečně tak, jak držet také má. Problém může nastat při šroubování nejenom do plastu, ale i do daného deklu. Je proto dobré v konkrétním železářství poptat šrouby, které tomuto budou dobře vyhovovat.

Reproduktory zapojíme

reproduktor

reproduktor

Nyní už stačí jenom samotné zapojení. Kabeláž není nijak složitá, jelikož plně stačí natáhnout kabely přímo od našeho autorádia přesně k danému reproduktoru. Pokud tak učiníme, je třeba vše náležitě propojit. Pokud v daném směru nemáte tolik zkušeností, je dobré využít služeb autoelektrikáře, který daný postup zvládne skutečně bez jakýchkoliv problémů. Pokud máme vše zapojeno, měla by nastat chvíle pro prvotní odzkoušení.

Zapněte proto autorádio a poslouchejte, zda reproduktory hrají. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, je dobré na rádiu nastavit, aby veškerý zvuk směřovalo právě jenom do reproduktorů zadních. Pokud hrají skutečně bez problémů, je dobré vyzkoušet také různé další funkce, jako jsou basy, nebo samostatné hraní jenom pravého, nebo i jenom levého reproduktoru.

Natažený kabel schováme

Poslední fází už jsou jenom kosmetické úpravy. Kabel, který máme k autorádiu natažený, je samozřejmě dobré dobře zamaskovat. Jako nejrozumnější cesta se jeví ta, kdy ho táhneme podél dveří našeho vozu a postupně ho schováváme pod boční plasty. Takto ho vedeme až k samotným reproduktorům.

Dále je třeba v případě montáže do boční strany vozu také vrátit zpět samotný plastový kryt. Zde postupujeme velmi jednoduše, a to v opačném sledu. To přirozeně znamená, že plast nasadíme a pomocí vyšroubovaných šroubů ho opět namontujeme na požadované místo.

Finální zkouška

Jakmile jsou i všechny kosmetické úpravy do konce a vše je hotovo, zbývá už jenom poslední věc, kterou je finální zkouška. Pokud se montáž reproduktorů podařila a vše hraje jak má, můžeme už jenom nastavit rádio dle našich požadavků a dále můžeme vyrazit s vozem na první projížďku. A to s jistotou, že si perfektní hudby budou užívat nejenom cestující na předních sedadlech, ale že si ji v dostatečné hlasitosti a kvalitě konečně užijí i cestující na sedadlech zadních. A právě toto konkrétně byl i náš hlavní cíl.