Litrový motor u rodinného hatchbacku? Realita!

Downgrade motorů není v současné době nic neobvyklého, jelikož většina automobilek jde právě cestou, která je spojena s tím, že do svých automobilů nasazují motorizace s velmi nízkým objemem. Ještě pochopitelné je to především u městských automobilů. Kia však jde zcela výjimečnou cestou, jelikož litrový motor budce součástí i jejího rodinného hatchbacku, konkrétně potom automobilu Kia cee´d. Právě tento model totiž bude mít pod kapotou řadový tříválec o objemu 998 ccm. Pokud otevřete kapotu, je více než jasné, že zde bude motor působit velmi miniaturním dojmem.

Výkon? Ten zklamat nemusí

Je jasné, že s menšími objemy motoru může být spojený také nižší výkon. Ne vždy ale toto pravidlo musí platit, což v případě nového modelu Kia rozhodně uvidíme i my. Daný motor nabídne přeplňování turbodmychadlem, což znamená možnost vytáhnout z něho až 88,3 kW, což už je poměrně zajímavý výkon, který je pro rodinný hatchback naprosto dostačující. Samozřejmostí je i fakt, že motor plní emisní normu Euro 6, díky čemuž nejenom šetříte přírodu, ale samozřejmě se s vozem bez potíží dostanete i do centra mnoha evropských měst, která mají jasně dané emisní normy.

Spotřeba? Žádný zázrak

I když možná od motoru očekáváte především velmi nízkou spotřebu, není tato motorizace tak lákavá, jak by si možná mnoho z nás myslelo. Pokud se podíváme konkrétně, tak ve městě nás čeká spotřeba 6,2 litru a mimo město 4,2 litru. Kombinovaná hodnota je tedy 4,9 litru na sto ujetých kilometrů. A to mluvíme o laboratorních testech. Je tedy jasné, že v tomto ohledu model Kia cee´d rozhodně řada konkurentů porazí. A porazí ho také v parametrech, jako je zrychlení, kdy nám rozjezd z 0 na 100 trvá 11,1 sekundy. A jak je to s maximálkou? I tu samozřejmě musíme zmínit, pokud mluvíme o samotné motorizaci. Ta je 190 kilometrů v hodině.