Jak vybrat správnou pneumatiku? Pomohou testy

Pokud vybíráme kvalitní obutí pro náš vůz, nemusí to být nic jednoduchého. Je sice pravdou, že aktuálně jsou povinností speciální štítky, které nám mohou proces usnadnit, ale rozhodně nejsou možností dostačující. Jako zákazníci totiž jistě chceme mít možnost zjistit, jak pneumatiky obstojí v různých situacích. A k tomu nám mohou pomoci testy pneumatik, tedy ideálně ty nezávislé, které pravidelně konají přední odborné automobilové časopisy a pořady, a to nejenom u nás, ale také ve světě. Pojďme se tedy podívat, jak takový test může vypadat.

Test zimních pneumatik

Test zimních pneumatik

Důležitá jsou konkrétní kritéria

V testech je většina pneumatik podrobena konkrétní analýze z hlediska vlastností, a to těch, které využijeme při samotné jízdě. Dochází tedy k praktickému testování, kdy je zohledněno zhruba 20 kritérií, které patří mezi nejdůležitější ukazatele kvality a vlastností. Ideálními příklady poté mohou být třeba kritéria délky brzdné dráhy na suché vozovce, na vozovce pokryté sněhem či ledem, ale také kritéria, která se zaměřují na aquaplaning a jeho riziko.

Nejčastěji dvakrát ročně

Většina lidí, kteří pneumatiky pravidelně kupují tak očekávají hlavně zveřejňování těch nejkvalitnějších a zároveň nejobsáhlejších testů. Ty mají na svědomí hlavně dva nejznámější autokluby, a to ADAC, ÖAMTC. Logicky právě jejich výsledky očekávají i samotné automobilky, jelikož pro ně má výsledek vliv i na samotnou prodejnost.
Samotné nejrozsáhlejší testování poté probíhá ve dvou termínech, a to s cílem ještě před obdobím zimy zhodnotit nabídku právě těch zimních modelů, a před nástupem léta zase těch letních. Logicky se tak mohou lehce lišit také jednotlivé detailní testy, jelikož u letních využívaných ve správném období je riziko jízdy na ledu takřka nulové, a tak není třeba něco takového vůbec testovat. Naopak dobré může být testování s ohledem na hluk při rychlé jízdě, nebo celkové opotřebení.

Až 1 500 pneumatik v jednom testu

A že jsou testy skutečně obsáhlé, tomu napovídá také fakt, že u dvou zmíněných autoklubů takovým testem projde i 1 500 různých variant. A protože je kladen důraz na maximální objektivitu, je jasné, že každá z nich je zakoupena v běžných obchodech, jelikož i v nich poté nakupuje běžný zákazník. Nejedná se tak o žádné „vylepšené“ varianty, které by za účelem testů dodával sám výrobce.

Testy jsou archivovány

Ne vždy ale plánujete koupi aktuálního modelu pneumatiky. Proto je vhodné podívat se například do archivů daných testů, jelikož v nich váš požadovaný model pravděpodobně také najdete. A jak ukazují poslední průzkumy, skoro 94 procent řidičů dnes při výběru skutečně konkrétní testy zohledňuje a považuje je za nejlepší zdroj informací. Ideální je opět zmínit na začátku uvedené štítky, které sice nabídnou několik informací, ale tři z nich jsou pro naši běžnou jízdu zcela nepodstatné a na kvalitu pneumatiky a její bezpečí nemají žádný vliv.
Zdroj: Pneumatiky.cz