Jak vybrat kvalitní pneumatiky na zimu?

Pneumatiky jsou to jediné, co je během jízdy autem v kontaktu s vozovkou. I proto bychom neměli jejich výběr podceňovat. Vzhledem k blížícímu-se zimnímu období se tedy podíváme na to, jak vybrat ty správné pneumatiky právě na něho. První krok je tedy vybírat v segmentu těch zimních. A to z toho důvodu, že nejenom jejich směs je uzpůsobena nižším teplotám, ale i jejich dezén bývá jiný, než v případě těch letních. A to hlavně pro možnost lepšího záběru například na sněhu.

Důležitá je jich správná velikost

Dalším krokem je výběr té správné velikosti. K tomu nám mohou posloužit buď údaje na našich stávajících pneumatikách, nebo údaje ve velkém technickém průkazu. Zde je totiž přesný rozměr či rozměry schválených pneumatik uvedený, a to ve tvaru například 205/55 R16 91 W.

Toto označení nám poté říká, že šířka pneumatiky je 205 milimetrů, a poměr nominální výšky k nominální šířce je 55 procent. R16 je poté označení nominálního průměru v palcích, přičemž dané písmenu ukazuje, že se jedná o pneumatiku radiální. Poslední číselná hodnota ukazuje index nosnosti, přičemž 91 odpovídá 615 kilogramům. Písmeno W je poté index rychlosti. Ten odpovídá 270 kilometrům v hodině.

Pomoci mohou testy

Jakmile máme vybrán i konkrétní rozměr, máme na výběr z poměrně velké řady výrobců a variant. V tomto směru platí, že je ideální vybírat podle různých nezávislých testů, které mohou objektivně ukázat, jaké pneu jsou na trhu ty nejlepší. A to s ohledem na své vlastnosti a hodnocení, které odpovídá různým testovaným situacím. Stejně tak ale může hrát roli i cenové hledisko.

Podcenit výběr pneumatiky se nevyplácí. Nevhodně zvoleným obutím mohou nadměrně trpět např. podvozkové díly automobilu, nápravy, klouby, ložiska kol apod.

Levné neznamená nekvalitní

Co je třeba si v souvislosti s výběrem uvědomit, že ne vždy je cena určujícím faktorem. Pomineme-li skutečně špatné varianty pocházející z Číny, tak platí, že i levné pneu mohou být kvalitativně výše, než řada dražších modelů. Právě to nám však přiblíží výše nastíněné testy.

pietro-eshop.cz

pietro-eshop.cz