Instalace podsvícení předních dveří

Nejenom možné opravy, ale i různá vylepšení si dnes u svých vozů zvládneme celkem jednoduše vyřešit sami. Pokud máte svého plechového miláčka natolik rádi, že vás zajímají i možná designová rozšíření, podívejme se společně na jednu z možných cest, jakou se vydat. Tou cestou je instalace podsvícení, a to do oblasti předních dveří našeho vozu. To má v případě otevření nejenom celkem zajímavý estetický efekt, ale může to velmi výrazně přispět i k celkové bezpečnosti, a to zvláště ve chvíli, kdy z vozu vystupujeme především v době, kdy je již šero, nebo úplná tma.

Co potřebujeme?

Nejprve je přirozeně třeba nakoupit veškeré nezbytné komponenty, které budeme za účelem instalace LED podsvícení do auta potřebovat. Dnes na trhu můžeme celkem jednoduše koupit běžné LED pásky, které nadchnou především svou odolností, stejně jako zaujmou svou cenou, nebo tím, že je můžeme koupit v různých barevných provedeních. Mluvíme samozřejmě o možnostech univerzálních. Kromě nich není na našem trhu problémem ani to, pokud koupíme i pásky speciální, které jsou určené právě na umístění v konkrétním vozidle. Zde tak odpadají problémy spojené například s jejich zkracováním, nebo problémy spojené třeba s jejich jakoukoliv jinou úpravou po technické stránce.

Pokud jsme zdatnější a máme zkušenosti s oblastí elektroinstalací, není problém si nakoupit samostatné diody. Toto řešení bude zcela jistě vypadat výrazně lépe, než předchozí možnost. Je ale jak časově, tak samozřejmě technicky o něco náročnější, s čímž je třeba počítat.

Instalace samotných světel

Prvním krokem je jistě jedna z nejtěžších částí, pokud chceme LED diody do oblasti dveří instalovat. Pokud půjde jenom o hotový pásek, je cesta poměrně jednoduchá, jelikož současné možnosti umožní jeho snadné nalepení na požadované místo. Ideální do vnitřní části dveří, do kterých jsou následně vyvrtány jednotlivé otvory, prostřednictvím kterých bude pásek snadno svítit.

Pokud se rozhodnete pro řešení číslo 2, je třeba také navrtat jednotlivá místa, kde budou diody umístěné. Sem je následně napevno umístíte. Z vnitřní strany dveří samozřejmě nezapomenete na jednu velmi důležitou věc, kterou je nutnost připojení jednotlivých samostatných diod ke kabelu, díky čemuž tak vytvoříte samostatný obvod. Zde se nevyhnete jak bez konkrétní zručnosti, tak samozřejmě také bez pájky.

Připojení je nezbytné

Pokud máme instalaci diod jako takových u konce, můžeme se pustit do dalšího nezbytného kroku. Tím je zapojení k elektrické síti automobilu. Pokud máme zkušenosti s autoelektrikou, obvykle daný krok zvládneme sami. Pokud ne, je třeba oslovit zkušeného autoelektrikáře, který nám s jednotlivými kroky pomůže. Zde je důležité dávat si pozor na jakékoliv poškození současné elektřiny. Výhodou je jistě to, že samotné napojení nemusí být zase až tak složité, jelikož není třeba mít jakékoliv obavy spojené třeba s tím, že byste s danou kabeláží museli třeba až do oblasti pojistných skříněk.

Většina automobilu totiž má ve svých dveřích již takzvanou lampičku. Tedy světlo, které se v případě otevření dveří automaticky rozsvítí. Pokud je to i váš případ, jednoduše dané LED podsvícení připojíte k tomuto obvodu. Díky tomu zajistíte, že se světla sepnou právě a jenom v té chvíli, kdy budete otevírat dveře. Pokud jimi chcete nahradit původní světlo ve dveřích, není nic jednoduššího, než ho snadno odpojit a místo něho zapojit vaší LED diodovou konstrukci.

Zkouška funkčnosti

Stejným způsobem byste měli postupovat na obou stranách, tedy jak na dveřích pravých, tak na dveřích levých. Podobným způsobem lze podsvícení dveří instalovat i do zadních dveří. Pokud je vše na svém místě, je pravý čas na to, vyzkoušet samotnou funkčnost. Ta by měla být spojena s tím, že když otevřete dveře, měla by se světla rozsvítit. Pokud je naopak zase zavřete, mělo by dojít k tomu, že se zhasnou.

Pokud něco nefunguje tak, jak fungovat má, můžete to být obvykle spojeno se špatným přívodem elektřiny. Musíme totiž říci, že problémy spojené s tím, že by LED diody nesvítili, obvykle nejsou. A to i proto, že tento typ světla nabídne celkem vysokou odolnost a životnost.

Namontujeme kryt dveří

Jakmile vše funguje tak, jak fungovat má, je to pro nás přirozeně velmi dobrá zpráva, V tu chvíli se totiž můžeme pustit do toho, že namontujeme kryt dveří zpět na své místo. Dáváme samozřejmě pozor na to, aby nebyly poškozeny nainstalované diody. Zároveň dáváme pozor také na to, aby byly dané vyvrtané otvory na místech, kde se diody nacházejí. Pokud je následně opět vše v pořádku, ještě jednou otestujeme případnou funkčnost a můžeme vyrazit.

Na závěr nesmíme opomenout ani to, že v rámci instalace výrazně doporučujeme používat LED diody. A to jak díky tomu, že jsou celkem odolné, tak samozřejmě i díky tomu, že mají velkou životnost. A to spočívá hlavně v tom, že jak dveře neustále otevíráme a zavíráme, tak se diody neustále roznícejí a zhasínají. Vydrží tedy výrazně déle, než běžná žárovka. To je spojeno také s faktem, že vydrží i delší dobu svítit – také déle, než běžná žárovka. Třetím a důležitým pozitivem je také spotřeba elektrické energie. Ta může být oproti žárovce třeba i o 90 procent menší. I při dlouhodobém otevření dveří bez nastartovaného automobilu se rozhodně není třeba obávat toho, že by vlivem dlouhodobého svícení mohlo dojít k vybití baterie, nebo snad k jinému konkrétnímu technickému problému. Právě naopak.  Navíc jak jsme zmínili, může toto řešení výrazně přispět k bezpečnosti právě na vašich jakýchkoliv cestách.

CLOSE
CLOSE