Hybrid automobilky Lexus přináší revoluci pohonného systému

Automobilka Lexus je spojena vždy s unikátností a luxusem. Takto bychom mohli jednoduše charakterizovat tuto divizi Toyoty, která se specializuje na náročnější zákazníky. Kromě luxusu však dokáže jít také cestou současných trendů. Ty souvisí s motorizacemi vozů, kdy jsou často klasické spalovací motory doplňovány elektromotory. Vznikají tak hybridy. A jedním z takových je i vůz Lexus LC, který nadchne doslova revolučním řešením svého pohonného systému.

V čem je automobil tak unikátní?

Výhodou hybridů je díky existenci elektromotorů především to, že mohou být spojeny s poměrně dobrým odpichem. Co však stále bývá problémem, to je akcelerace natolik vysoká, aby bylo možné třeba o několikrát protočit pneumatiky. Dnes už je tato věta minulostí, jelikož hybridní automobil Lexus LC přichází se zcela novým pohonným ústrojím, v rámci kterého přibyla jedna důležitá věc. Tou se stala nová čtyřstupňová převodovka, která ve spolupráci s řídící jednotkou dokáže vytvořit takzvaný vícestupňový hybrid. Samotná automobilka používá označení Multistage Hybrid, pod kterým chce toto unikátní řešení aktivně propagovat.

Rozdíl je znatelný

Hlavní rozdíl proti klasickým hybridům již známe. Podívejme se také na to, v čem je tak znatelný. Nejprve připomeňme, že kromě elektromotoru najdeme pod kapotou také vidlicový šestiválec o objemu 3,5 litru, který už sám o sobě může přinést velmi dobrý výkon. V kombinaci s elektromotorem tak opravdu zajímavý. Bohužel právě elektromotor však může u hybridů bránit tolik lákavému protočení. To se má díky nové převodovce změnit, jelikož princip jí je podobný, jako třeba u přehazovačky na kole. Pokud zabereme na nejtěžší převod, rozjedeme se standardně. Pokud na ten nejlehčí, protočí se nám zadní kolo. A přesně tak to bude fungovat i dodatečná převodovka u modelu Lexus LC, o které už nyní můžeme říci, že je unikátem, o kterém se bude ještě dlouho mluvit.