Honda představí auto na vodík. Kde a kdy?

O automobilech na vodík se v posledních letech hodně mluví a výrobci na nich intenzivně pracují. V současnosti oznámila automobilka Honda uvedení svého prvního sériového vodíkového automobilu na trh. Nese velmi jednoduchý název Honda FCV a na plnou nádrž vodíku dokáže urazit více než 700 km.

Natankovat zvládnete za pět minut

Předchozí automobil Honda FCX Clarity byl zatím jenom experimentem, ovšem současný model Honda FCV už bude sériově dostupný. Z hlediska techniky jde o elektromobil, ovšem na rozdíl od akumulátorového se tento vodíkový elektromobil nabíjí u stojanu. Nabití přitom trvá stejně krátce, jako když tankujete benzín u klasické benzínky. Zvládnete to v naprosté pohodě zhruba za pět minut.

Ostrý sportovní režim

Honda FCV s vodíkovým pohonem disponuje značně luxusní výbavou. K dispozici bude také několik jízdních režimů. V nabídce nechybí i sportovní režim, vyznačující se velmi rychlou reakcí na sešlápnutí pedálu akcelerátoru.

Na trhu se objeví už v roce 2016

Prodávat se Honda FCV bude už od začátku roku 2016, a to nejdříve na domácím trhu. Následně by se měl vodíkový model objevit v Kalifornii a časem se na něj mohou těšit i evropští zájemci.

Chystá se spolupráce při budování čerpacích stanic.

Automobilka Honda má taká zájem o spolupráci s dalšími výrobci vodíkových vozů na vystavění infrastruktury v podobě čerpacích stanic na tankování vodíku. Samozřejmě už se objevují vodíkové vozy i od jiných výrobců. Nedávno například představila světu svůj vodíkový model i konkurenční Toyota, a to pod jménem Mirai. Proto možnost spolupráce automobilek na tvorbě sítě vodíkových čerpacích stanic rozhodně není utopií. Právě naopak, v blízké budoucnosti se nejspíše stane realitou. Spalovací motory se totiž dříve nebo později stanou minulostí. Budoucnost podle odborníků jednoznačně patří vodíku.