Honda Civic Tourer je v Guinnessově knize rekordů

Do knihy rekordů se mohou zapsat nejenom jednotlivci s tím, co dokážou. Mohou se do ní zapsat třeba také automobily. A jedním z takových, které se v ní aktuálně objevil, je model Honda Civic Tourer. A důvod takového rekordu? Týká se cesty napříč Evropou a zároveň se týká extrémně nízké spotřeby, které bylo během této jízdy dosaženo.

Jak rekord vypadá?

Úkol byl zcela jasný, a to projet 24 sousedících evropských států a dosáhnout při tom nejnižší možné spotřeby. A to se vozu povedlo a tak má Guinnessova kniha rekordů nový záznam. Tento vůz totiž vytvořil rekord, který činí hodnotu 2,82 litrů na sto ujetých kilometrů. Celkem automobil zdolal necelých 13 500 kilometrů. A to samozřejmě s výrazně nízkými náklady, jelikož na celou nádrž se posádce podařilo v průměru ujet zhruba 1 500 kilometrů.

Důvodem takové úspory je především použitá motorizace, a to konkrétně motor 1.6 i-DTEC, který tak umožnil nejenom zápis do knihy rekordů, ale který umožní případným zájemcům o úsporné jízdy to, aby měli na našem trhu co vybírat.

Jde i o jízdní styl

Není to ale jenom o samotném motoru, i když podíl na tomto rekordu rozhodně má. Důležité je také dodat, že svou roli zde má i jízdní styl toho, kde se za volant vozu Honda Civic Tourer konkrétně posadí. V tomto případě byla posádka dvoučlenná a tvořili ji jezdci Fergal McGrath a Julian Warren. Ti každý den trávili na silnicích zhruba 600 kilometrů a zbytek dne odpočívali. A to samozřejmě právě proto, že i koncentrace na úspornou jízdu je v tomto případě velmi důležité a bez ní jí jenom těžko dosáhnete. A to zvláště v klasickém provozu.

Je tedy jasné, že jako běžní smrtelníci třeba při cestě na dovolenou dané hodnoty zvládneme velmi těžko. Dá se ale očekávat, že lehce nad 3 litry na 100 kilometrů bychom se držet mohli. Stejně tak záleží také na konkrétním výbavovém stupni a na tom, co je během jízdy zapnuto – třeba klimatizace.