Hackeři dokážou ovládnout i auto!


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Jistě jste v posledních měsících zaznamenali informace o tom, že hackeři se dokázali již dostat třeba do palubních systémů letadel, což jim umožnilo převzít kontrolu nad letem. Tedy zatím se to týkalo pouze vyjádření jednoho z předních expertů. Je tedy jasné, že ani ovládnutí auta není zase až tak složité. A dokonalé ukázky jsou tady. Vždy však záleží na konkrétním voze. Například Tesla Model S, která byla testována v rámci konference SyScan je tak dobře zabezpečená, že ti nejzkušenější dokázali maximálně zatroubit na klakson. Jinak je to ale v případě Jeepu Cherokee.

Ovládnout lze doslova celý vůz

Specialisté z IOActive zvládli doslova mistrovský kousek, díky kterému se dokonale zmocnili vozu Jeep Cherokee. Hack byl realizován, jek se dalo předpokládat, prostřednictvím palubního systému s označením Uconnect. Ten by měl samozřejmě primárně sloužit řidičům, ale jak se ukázalo, může se dokonale obrátit proti němu. Mistři svého oboru totiž zvládli jak nastartovat, tak dokázaly ovládat také brzdný systém, dokázaly spustit i stěrače a pomocí GPS modulu sledovaly auto na dálku. Navíc nebyly ani v dosahu konkrétního vozu, jelikož vše mohou prostřednictvím internetu realizovat z druhého konce planety. Ostatně více o tomto kousku bude k vidění a slyšení na konferenci Black Hat v Las Vegas.

Vše zatím v rámci testů

Nutno dodat, že reální riziko je zatím skutečně velmi malé, jelikož všechny tyto útoky zatím probíhají v rámci naplánovaných testů. I samotná skupina IOActive s automobilkou spolupracovala a tak tímto způsobem dokonce pomáhala odstranit bezpečnostní rizika, na která jsou již připraveny a vydány konkrétní záplaty. Zapomínat však nesmíme na to, že automobilů s palubními systémy je více než dost a tak je otázka, kdy s konkrétním postupem přijde skutečně někdo, kdo bude mít za cíl ovládnout vůz nikoliv v laboratoři, ale ve skutečném provozu.

5/5 - (1 vote)