Dodávkové pneu

Jste majiteli dodávkového vozu a pravidelně se při přezouvání pneumatik rozhodujete, zda investovat do celoroční dodávkové pneu nebo letní?
Vaše rozhodování nejspíše bude ovlivňovat finanční stránka věci a zajisté budete brát zřetel na způsob využití vašeho užitkového automobilu.

Pneu pro dodávkové automobily jsou vystaveny podstatně náročnějším podmínkám než pneu pro osobní vozy. Do náročnějších podmínek můžeme zahrnout vyšší zatížení pneumatiky, často se pneumatika pohybuje po horším povrchu vozovky vč. dlažebních kostech v centrech měst nebo dostává co proto najížděním na obrubníky. Takovým typickým představitelem vytížených pneumatik jsou automobily rozvážkových služeb, které dobře známe z našich měst. Dodávky zastavují u obrubníků, kdy zpravidla dřou bočnicí o obrubník, najíždějí na obrubníky a pneumatika dostává pořádně zabrat.

Která pneumatika je lepší, celoroční nebo letní?

Podle testů provedených zkušebnou TÜV, mají letní dodávkové pneumatiky podstatně lepší brzdnou dráhu na suchu. Naopak na mokrém povrchu se brzdné dráhy téměř srovnávají s celoroční pneumatikou.
Letní pneumatika  vykazuje lepší ovladatelnost při jízdě na hraně, nižší valivý odpor a s tím nižší hlučnost. Dále můžeme k výhodám přičíst nižší opotřebení pneu použitím jiné směsi oproti celoroční pneumatice. Nevýhodou je nutnost mít 2 sady pneumatik a ty se změnou ročního období vyměňovat. Naopak na celoročních pneumatikách můžeme jezdit po celý rok. V případě, že celoroční pneumatiky se rozhodneme používat i v zimě, musíme dbát na na minimální hloubku dezénu, která musí být minimálně 4 mm. Zároveň je podmínkou, aby celoroční pneumatika i pro zimní použití měla popis M+S.

Jaké dodávkové pneu doporučují odborníci?

Barum Vanis 2

Barum Vanis 2


Letní variantu pneumatiky odborníci doporučují Barum Vanis 2, která patří k jedněm z nejprodávanějších s bezkonkurenčním poměrem cena/výkon. Vyznačuje se vysokým kilometrovým výkonem a vysokou mírou bezpečnosti. Dezén pnematiky minimalizuje vznik aquaplaningu.

Celoroční dodávkovou pneu doporučují Continental VancoFourSeanson. Má velmi oblíbený prémiový dezén. K jejím přednostem patří velmi dobré jízdní vlastnosti na sněhu, a to jak na čerstvě napadlém, tak na rozbředlém. S tím souvisí i výborná odolnost proti aquaplaningu, dobrá adheze na mokré vozovce. Tato dodávková pneumatika má speciálně zesílené bočnice, což ocení hlavně řidiči rozvážkových služeb.

Continental Vanco FourSeason

Continental Vanco FourSeason

Z popisu vlastností jednotlivých variant pneumatiky je patrné, že celoroční pneumatika je prozatím stále jen kompromisním řešením k zimní pneumatice. Každá prodávaná pneumatika musí být opatřena EU štítkem, tyto údaje je ovšem nutné brát s rezervou.