Chcete využívat nový vůz s minimem starostí? Zkuste operativní leasing

Pořizujete si vůz? Jednou z možností financování je operativní leasing. Samozřejmě tento způsob financování má své výhody i nevýhody. Společně se na ně podíváme.

Nemusíte nic investovat

Začneme výhodami. Možná pochybujete o smyslu operativního leasingu, protože i když zaplatíte všechny splátky, ani potom nejste majitelem vozu. Jenže možnost pořídit si nejlevnější auta na operativní leasing má i svá plus. Získání vozu touto formou má svoje výhody proti financování automobilu úvěrem nebo finančním leasingem. Není zde totiž žádná počáteční investice. Sice existují společnosti, jež chtějí akontaci, ovšem ta vám bude odečtena z měsíční splátky.

Nepotřebujete se téměř o nic starat

Skutečnost, že při operativním leasingu nejste majitelem vozidla, vám přinese některé výhody, i když se to na první pohled nezdá. Například vás netrápí zbytková hodnota vozu v případě prodeje, neřešíte pojistné události, nestaráte se o povinné poplatky a vyřízení STK. Důležitá je i obnova vozového parku. Jakmile leasing skončí, auto vracíte, a když se rozhodnete uzavřít další smlouvu, dostanete nový vůz.

Pozor na omezení

Ovšem samozřejmě k operativnímu leasingu patří i nevýhody:

  • S automobilem můžete v době pronájmu najet jenom předem stanovený počet kilometrů, když ho překročíte, platíte penalizaci za kilometry ujeté navíc.
  • Jsou přesně určeny osoby, které mohou vůz řídit, obvykle jde o nájemce a jeho rodinné příslušníky. Jestliže potřebujete, aby vůz mohl řídit i někdo jiný, musíte žádat o výjimku u leasingové společnosti.
  • Případné montáže doplňků k vozu (tažné zařízení) musí úpravu schválit leasingová společnost
  • Specifikace vozidla – pokud žádáte velmi přesně definovaný vůz, může to trvat déle.

V souhrnu je ale operativní leasing výhodný tehdy, kdy chcete jezdit novým, kvalitním vozem a mít s tím co nejméně starostí a výdajů.