Čekají nás na silnicích nové dopravní značky?


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Znáte všechny dopravní značky, se kterými se můžete na našich silnicích setkat? Pokud ano, potom se připravte na to, že se může objevit jedna nová. Ta by spíše byla typická pro severské země, ale jak se ukazuje, je několik jedinců, kteří ji chtějí vidět i u nás – tedy na našich silnicích. Konkrétně jde o značku Pozor los! Ano, takový návrh skutečně přišel a podala ho společnost Česká krajina. Ta se stará především o co největší ochranu přírody a tak chce samozřejmě ochránit i toto zvíře. Nutno ale dodat, že množství losů u nás žijících je skutečně zanedbatelné. Konkrétně bychom jich napočítali na několik desítek.

Proč nestačí klasický „jelen“

Mnozí samozřejmě argumentují tím, že značku upozorňující na zvěř již máme a tak je možné na komplikovaná a navrhovaná místa umístit právě tu. Daná společnost ale argumentuje tím, že daná značka nevystihuje dokonale ono nebezpečí, které může hrozit. Proto by bylo na místě dát do daných lokalit právě značku Pozor los! Proč? Jelikož srna, jelen, nebo další lesní zvíře při zpozorování auta začne ve většině případů utíkat do lesa a tak ke srážce nemusí dojít. Los se však chová tak, že na silnici ztuhne a tak může být srážka nevyhnutelná. Česká krajina tak argumentuje tím, že řidič by měl být na tuto možnost upozorněn.

O kolik konkrétních míst se jedná?

I když to řada lidí bere velmi vážně a fandí dané značce, je mnohem více těch, kteří z ní mají spíše legraci. Ostatně k tomu přispívá také statistická informace toho, kolik srážek s losem je v naší zemi evidováno. Pravda, některé sice mohly být zamlčeny, ale podle dostupných statistik srazí řidič losa zhruba jednou za 10 let. Ano, slyšíte dobře. Od roku 1975 došlo na našich silnicích k celkem 5 srážkám. U každé z nich došlo maximálně k lehčímu zranění řidiče a vždy to odneslo pouze auto. I to může ukazovat, že riziko skutečně není nijak velké.

4/5 - (1 vote)