Auta na plyn jsou dostupná i u nás. Jaká konkrétně v segmentu CNG?

Když se mluví o alternativních pohonech, mnoho lidí si myslí, že je to jenom elektřina. To určitě ne, jelikož jedním z alternativních pohonů může být také plyn. Nejenom LPG, ale může to být také CNG. Kromě možnosti nechat si své vozy na alternativní pohony upravit přicházejí některé automobilky s nabídkou vozů, které už jsou přímo z výroby na daný top pohonu upraveny. A jaké lze pro možnost jízdy na CNG pořídit? Je jich celkem dost.

Fiat

Nejenom, že tato automobilka nabízí některé své modely upravené na možnost využívat LPG. Přichází i s množností jezdit na CNG. A takových modelů je rozhodně více, než v prvním případě. Chcete znát ty, které jsou v České republice dostupné? Jedná se o modely Panda a Punto, které patří mezi klasiku. Nezapomínejme ale ani na stylové vozy 500L, které jsou k dispozici ve verzi CNG, nebo Living CNG. Vše uzavírá model Qubo, ale i Doblo Panorama. Výběr je tedy skutečně široký, a to lze říci i o jednotlivých motorizacích, které mohou v daných modelech být.

Opel

I tato automobilka nabídne auta na alternativní paliva. Pokud jde o možnost jezdit na CNG, je podstatně menší, než je to v případě LPG. V tomto segmentu jsou to jenom dva vozy. První je Combo a druhým je známá a osvědčená Zafira, s motorem 1,6 T CNG, který zaujme hlavně svou celkem nízkou spotřebou, která je udávána na hodnotě 4,7 litru na 100 ujetých kilometrů. Pokud jde o první model vozu, tak ten je dodáván s motorizací o něco slabší, a to s agregátem 1,4 T CNG. To však neznamená, že by se to pozitivně podepsalo na spotřebě. Naopak. Ta je vyšší, a dosahuje hodnoty 4,9 litrů na sto ujetých kilometrů.

Seat

Další z automobilek, která nabízí vozy spíše pro osoby, které hledají hlavně něco běžného. A to může být spojeno jak s nízkou cenou, tak i s možností dosáhnout na nižší provozní náklady. Proto automobilka přichází s dvojicí modelů na CNG. Jedná se o vůz Mii a také Seat Leon. Oba dva mají již z výrobi úpravu, která umožní jezdit na toto alternativní palivo. A v případě prvního modelu dokonce výjimečně úsporně. A to z toho důvodu, že tabulková spotřeba je nižší než 3 litry na sto ujetých kilometrů. Dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí šetřit.

Volkswagen

Ano, i tato známá a oblíbená automobilka nezapomíná na vozy na CNG, které nabízí svým zákazníkům. A nutno říci, že paleta je sice menší, ale zároveň je třeba připomenout, že pokrývá hlavní segmenty. Prvním vozem, který je na CNG, je model Volkswagen up!. Jasná volba pro toho, kdo hledá městské auto, které nabídne možnost jezdit poměrně levně. Druhým modelem je osvědčená klasika, kterou pochopitelně není nic jiného, než známý Golf, který nadchne hlavně kvalitou a všestranností. Do kategorie číslo tři se řadí vozy, které lze mít i jako užitkové. Je to model Caddy, který si lze také pořídit na CNG. Bohatá nabídka nezklame nikoho. Lákadlem mohou být i různé motorizace. Zatímco nejmenší a městský model nabídne jenom litrový motor, ostatní dva už jsou podstatně lepší. Máme-li být konkrétnější, tak se jedná o modely 1,4 TGI.

Škoda

Když jsme zmínili Volkswagen, je vcelku pochopitelné, že nesmí chybět ani mladoboleslavská Škoda. A tak tomu skutečně je. Podíváme-li se na to, jaké modely nabídne, tak je to s ohledem na její nabídku vozů velmi podobné. Jako základ nesmí chybět městské auto, kterým v tomto případě není žádné jiné, než Citigo. Dále už je to jenom jeden model, který nabídne možnost jezdit na CNG. Asi nikoho zase až příliš nepřekvapí, o jaký model se jedná. Je to osvědčená Octavia, která stále patří do skupiny těch automobilů, u kterých je dlouhodobě velká poptávka. Jak pro kvalitu, tak i spolehlivost. Jestliže vás zajímá i konkrétní motorizace, tak městský model má pod kapotou motor 1,0 G-Tec, který nabídne spotřebu do tří litrů na sto kilometrů. Tedy stejnou, jako u Volkswagenu, jelikož se v podstatě jedná o stejné vozy, stejně jako stejné motory. Druhý v Octavii už zaujme více. A to proto, že se jedná o model 1,4 TGi s lepším výkonem, jehož spotřeba je stále poměrně nízká, a to 3,4 litrů na sto kilometrů.

Audi

Ano, i prestižní automobilky mohou jít směrem, který je spojený s palivem, které řadíme do segmentu s označením alternativní. A Audi jasně ukazuje, že nabídne poměrně širokou škálu modelů. Tím prvním, který vám umožní jezdit na CNG, je model A3 Sportback g-tron. Oblíbená a osvědčená volba. Nejde ale o model jediný, jelikož stejně tak nelze zapomínat na A4 Avant g-tron., i tento vůz patří do skupiny těch, po kterých je celkem dobrá poptávka. Třetí je vůz A5 Sportback g-tron, který také nepatří mezi nic špatného. Když se podíváme na dvojici posledních blíže, tak určitě zaujmou svou výkonnou motorizací. Pod kapotou je motor 2,0 TFSi, který může nabídnout výkon až 170 koní. A to vše s možností spotřeby jenom 4,4 litrů na sto kilometrů. Kdo hledá kvalitní výkon, ten si může být jistý, že jiný vůz s továrním pohonem VCNG toto aktuálně nenabídne.

Mercedes – Benz

Nezapomínejme ani na další prestižní automobilku, která se rozhodla, že místo klasiky a elektřiny půjde i směrem, kterým je CNG. Když se ale podíváme na nabídku na našem trhu, je celkem jasné, že nijak bohaté rozhodně není. Nevěříte? Sami se přesvědčte. K dispozici je jenom jeden model, a to B 200 natural gas Drive. Ten má pod kapotou motor o objemu 2,0 a výkon tohoto vozu je 156 koní. Když to porovnáme s Audi, tak podstatně menší. A to i přesto, že samotná spotřeba je zcela stejná, tedy taktéž na hodnotě 4,4 litrů na sto ujetých kilometrů.