Zastavení se pod hradem Wartburg

Jednoho podzimního, brzkého nedělního rána jsem se rozhodl, že vyrazím na služební cestu do Kolína o den dříve. Namísto do pondělního hustého provozu vyrazím v neděli ráno a cestou se zastavím v Eisenachu, v muzeu všem asi dobře známých vozů Wartburg. Wartburgy jsem zažil jako malý kluk, vezl jsem se s ním párkrát v životě, ale v době Škody 125 LS mě oslovil nevýdanou tichostí v prostoru pro cestující a neskutečnými sedačkami 🙂 Neskutečné myšleno trošku ironicky, bez bočního vedení a tak měkké, že sedačka co máme doma, je tvrdá.

Neděle byla mlhavá a mrholilo, ale doufal jsem, že se časem počasí umoudří a bude krásná podzimní neděle.
Cestu jsem měl naplánovanou přes Brno a Prahu po dálnici D1 a z Prahy po dálnici D8 směr hraniční přechod Braitenau – Krásný Les. Tento bod na trase jsem dosáhl po 4,5 hodinách jízdy zamračeným a uplakaným počasím. Ovšem jakmile jsme se vyšplhal tunely nahoru, otevřel se krásný výhled do širokého okolí Saska. Ten prosluněný den se prostě dostavil.

Další trasa vedla přes Drážďany, Erfurt až do Eisenachu. Dá se říci, pohodových 330 km po dálnici A4. Taková zajímavost, A4 vede i přes Jenu, kde se vyráběli a snad možná i vyrábí optika Leica.

Schiller_Weimar

Další zajímavostí je, že když budete míjet po pravé straně starobylé město Výmar (Weimar), které určit stojí za zastavení, když se cca po 4 km podíváte z pravého bočního okénka, zahlédnete na protější louce sloup. Jedná se o památník obětem koncetračního tábora Buchanwald. Samotný koncetrační tábor najdete ukrytý v lese opodál.

Wartburg_Eisenach

Bohužel, jsem ani jednu zastávku neuskutečnil a hnal to přímo do města pod hradem Wartburg na Wartburgy. Doporučuji použít exit 40a a přes Stockhausen se dostanete přímo do Eisenachu. Hlavní bránu do bývalého výrobního areálu najdete na ulici Fridrich-Neumann Strasse. Naskytne se vám impozantní pohled na opuštěný výrobní areál s vjezdovou bránou.

Museum je otevřeno úterý až neděle od 11 do 17 hodin. Pozor, pondělí je zavírací den.

Vstupné je pro dospělého 5,- Eur ( 130,- Kč), dítě do do 12 let má vstup zdarma, starší 12 let platí 3,5 Eur (93,- Kč). Počítejte tak s hodinkovou zastávkou, určitě je se na co podívat.

 https://plus.google.com/113011236417173050011/about?hl=cs
http://www.ame.eisenachonline.de/

4/5 - (1 vote)

1 Response

  1. 11.12.2013

    […] V prvním díle jsem popsal cestu do Eisenachu a zajímavosti, které můžete cestou zahlédnout. Dnes se podíváme, co v muzeu Wartbutgů uvidíme a dozvíme. […]