Výměna skla zrcátka

Rozbité sklo v zrcátku může být poměrně velkým problémem, a to hlavně v souvislosti s tím, že je nám znemožněno pozorovat to, co je za námi. Stejně tak to může být problém i při silniční kontrole a pochopitelně při technické. Stát se to však může, a to poměrně často. Může za to nejenom naše případná neopatrnost, ale může za to například i situace spojená s tím, že je nám zrcátko rozbito na parkovišti, ne příliš ohleduplným řidičem. Pokud se daný problém stane i vám, je třeba ho začít řešit. Proto zde jsou naše objektivní a kvalitní rady, jak by měla výměna skla zrcátka v ideálním případě proběhnout.

Pořiďte si nové sklo

Než se pustíte do samotné výměny, je správné mít k dispozici již zcela nové sklo, které do našeho zrcátka umístíme. Pokud ho vybíráte, je možné zkusit třeba vrakoviště, stejně jako není žádným problémem ani to, pokud ho koupíte na bazarech. Určitě ho lze koupit také v obchodech s náhradními autodíly. Jelikož se nejedná o nijak drahý náhradní díl, je více než jasné, že ceny daných možností nejsou nijak výrazně rozdílné. V tomto směru si můžete být jisti tím, že i levné zrcátko vyjde lépe. My ho doporučujeme, jelikož u něho máte jistotu i prvotřídní kvality. Tedy v tom, že nebude poškrábané, popřípadě ani jinak poškozené.

Ten správný typ koupíte poměrně snadno, jelikož o jeho rozměrech a provedení nerozhoduje nic jiného, než váš automobil. Tedy jak značka, tak i konkrétní typ automobilu, stejně jako i rok jeho výroby. Pokud máte VIN, je hledání konkrétního dílu o mnoho jednodušší a i přesnější. Prodejce vám totiž na sto procent dá přesně to, které požadujete. Tedy takové, které je přímo určeno na váš automobil. Platí samozřejmě i to, že ne vždy se musí jednat o model, který je nutně takzvaně originální.

Odstraňte současné rozbité zrcátko

Prvním krokem výměny není nic jiného, než nutnost odstranit stávající rozbité zrcátko. Postup je v daném směru celkem jednoduchý, jelikož zde je třeba použít hrubší sílu. Na druhou stranu je třeba stále myslet na celkovou obezřetnost, aby nedošlo například k tomu, že bude některá ze spodních částí zrcátka výrazným způsobem poškozena. Postup, který doporučujeme, je tedy spojený s tím, že zrcátko v rukavicích opatrně vezmeme a snažíme se ho nejprve vypáčit a potom opatrně vyjmout. Pokud se nám to povede, dá se říci, že máme v tomto ohledu v podstatě vyhráno.

Jakmile je původní zrcátko pryč, je třeba ještě podívat se na to, zda ve vnitřní oblasti zrcátka nezůstaly jakékoliv viditelné střepy. Občas se to stane a tak může v budoucnu dojít k tomu, že zde budou nejenom slyšet, ale mohou dokonce zamezit samotný proces ovládání. Pokud si chcete být stoprocentně jisti tím, že zde střepy nebudou, je možné použít třeba i výkonnější vysavač a právě pomocí něho je odstranit.

Připravte se na novou montáž

V chvíli, kdy je původní zrcátko definitivně pryč, již není problém začít s tím, že dojde k instalaci nového. V takovém případě nesmíme zapomínat na to, že je nutné nejprve celou montáž připravit. Postup je naštěstí poměrně jednoduchý. Jediné, co je k tomu třeba, je kvalitní vazelína. Tu potřebujeme k tomu, abychom s ní namazali nové zrcátko. Tedy samozřejmě jeho zadní část, která je tou montážní. Určitě není nutné mazat vazelínou část celou, jelikož postačí v podstatě jenom místa, která jsou označena jako hlavní montážní otvory. Tedy ta místa, v rámci kterých se bude zrcátko vtlačovat do samotného vozu.

S vazelínou to určitě nepřeháníme, jelikož jí může plně postačit pouze menší množství. Tím hlavním důvodem, proč je aplikována je to, aby dané plochy nebyly tolik hrubé a aby došlo k tomu, že do sebe jednotlivé části lépe vklouznou, a to bez nutnosti použít hrubší násilí. Pokud vazelínu nemáte, je dobré si pomoci jiným dostupným mazadlem. Tato forma je ale tou nejlepší a tak je dobré si ji opatřit. Třeba ve stejném obchodě, jako kupujete zrcátko. Zvláště v případě, kdy ceny nemusí být větší, než jenom pár desítek korun.

Instalace nového zrcátka

Naše práce se nám pomalu ale jistě chýlí ke konci. Již přichází na řadu jeden z posledních a také nejdůležitějších kroků. Tím je nutnost instalace nového zrcátka. Stejně, jako byla potřeba větší síla při demontáži zrcátka původního, je v tuto chvíli potřeba také více sil, a to proto, aby nové zrcátko bez jakýchkoliv potíží zapadlo na požadované místo. Pro nás je tedy důležité nejprve vyzkoušet, zda máme skutečně správný typ a zda bude pasovat tam, kam by pasovat mělo. Pokud je po této stránce vše v pořádku, pustíme se do montáže.

Cílem by mělo být to, abychom nové sklo sice opatrně, ale i s trochou síly natlačili celou plochou nejenom do samotného hlavního kloubu, ale také do oblastí, kde končí jednotlivá lanka. Jakmile máme hotovo, vizuálně zkontrolujeme, zda zrcátko skutečně sedí na svém místě. Pokud se nám zdá, že v některé oblasti nedrží dokonale, jednoduše ještě přidáme trochu síly.

Kontrola zrcátka

Jakmile je zrcátko na svém místě a jsme přesvědčeni o tom, že je usazeno správně, můžeme se pustit ještě do finální kontroly. Ta je spojena s tím, že si sedneme do vozu a vyzkoušíme mechanismus, který s ním bude hýbat. Postupujeme pomalu, a posloucháme, zda se neobjeví jakýkoliv nepřirozený zvuk. Naším cílem by mělo být to, že vyzkoušíme pohyb do všech směrů, a to vždy úplně nadoraz. Jakmile máme hotovo, můžeme si být jisti, že nové zrcátko sedí skutečně správně a naše výměna skla zrcátka se povedla. Nyní už můžeme zrcátko nastavit do správné polohy a již můžeme bez obav vyrazit na silnice.

Rate this post