Výměna patice žárovky

Bez světel dnes daleko nedojedeme. A tak je třeba, abychom je měli u našeho automobilu vždy v naprostém pořádku. Pokud se podíváme na přední světlomety, je třeba říci, že valná většina automobilů v daném směru využívá žárovky s označením H7. A to nám říká, že právě takovou patici aktuálně u našeho světlometu používáme. Pokud je problém s tím, že nám světlomety nesvítí, nemusíme poruchu spatřovat jenom v prasklé žárovce. Rozhodně nezapomínejte také na to, že problémová může být i samotná patice. Podívejme se proto společně na to, jak proběhne výměna patice žárovky. Nejedná se o nijak složitý postup a dá se říci, že ho lze zvládnout i v případě, že nejste autoelektrikář.

Co budete potřebovat?

Nejprve je dobré si říci, co vše budete v souvislosti s danou výměnou potřebovat. Rozhodně vás potěší fakt, že tolik věcí to zase nebude a obvykle najdete většinu z nich i ve vaší domácí autodílně. To první, co je třeba si připravit a opatřit, to je zcela přirozeně nová patice. A to podle typu, jaký je ve vašem voze. Jak jsme již zmínili, celkem častým typem je H7, ale stejně tak se můžete setkat také s provedením, které je označované jako H4.

Jakmile novou patici máte, je třeba si připravit také pájku, jelikož pomocí ní budete dále spojovat rozpojené kabely. Místo pájky si ale můžete pomoci i s jiným elektrikářským řešením, díky kterému dané kabely spojíte bez nutnosti pájení. Dále už nezapomínejte jenom na případnou izolační pásku a základní nářadí. Hodí se určitě ostrý nožík, stejně jako se hodí také kleště, pomocí kterých jednoduše přerušíte daný kabel. Zde není třeba hledat ve své dílně cokoliv speciálního, jelikož vám plně postačí jakékoliv běžné nástroje, které máte při ruce. Pamatujte, že je budete potřebovat jenom na to, abyste rozdělili jeden konkrétní, často i poměrně tenký kabel.

patice žárovky

patice žáárovky

Začínáme

Je jasné, že celá výměna patice žárovky bude probíhat při vypnutých světlech. Jednoduše tedy zhasneme. Dále logicky nesmíme zapomenout vypnout i motor. V tuto chvíli již můžeme otevřít kapotu a orientovat svou pozornost na oblast světel. Nejprve je samozřejmě třeba odstranit případný kryt, který brání tomu, aby se do světel samotných dostala jakákoliv nečistota. Jakmile je hotovo, je třeba nejprve odpojit žárovku. Je více možností, jak to udělat a zde obvykle záleží hlavně na typu vašeho vozu. Pokud s klasickou výměnou žárovky již máte zkušenosti, dá se říci, že tento pro vás nebude ničím složitým. Pokud naopak moc zkušeností v daném směru nemáte, je třeba počítat s tím, že vám to bude trvat nejenom delší dobu, ale že bude také nezbytné, abyste si danou možnost odpojení žárovky nastudovali.

Ve chvíli, kdy je žárovka venku, byste měli mít v rukou již připravenou starší patici. A to takovou, kterou budete měnit. Není nic výjimečného, když nebude v dokonalém stavu, stejně jako není nic výjimečného, že mohou být lehce poškozeny i kabely. Zde už je dobré vyhodnotit, zda nebude lepší i nová kabeláž.

Začněte napojovat novou patici

Postup, který vás čeká, si nejprve popíšeme. Bude docházet k tomu, že jednoduše přerušíte dráty vedoucí ke staré patici, ke kterým připájíte, nebo jinak přiděláte dráty nové. Tedy takové, které jsou součástí nové patice. Zde je třeba říci, že existují dva postupy. Pokud víte, jak na to, můžete si vybrat ten jednodušší. A to takový, kdy ihned přerušíte všechny dráty, starou patici vyhodíte a budete postupně napojovat patici novou. Pokud jste začátečníkem, je třeba říci, že tento postup vám příliš nedoporučujeme. Tím hlavním důvodem je rozhodně to, že během něho může dojít k tomu, že si nebudete příliš jisti, kam který kabel zapojit. A z toho může plynout nejenom zdržení, ale může z toho plynout třeba také poškození vašeho vozu, nebo i patice. To jako začátečníci rozhodně neriskujte.

Pokud výměnu patice žárovky realizujete poprvé, doporučujeme postupovat jednoduše, postupnou cestou. Vždy tedy přerušte jeden konkrétní kabel a následně právě tento spojte s novým, v rámci nové patice. Takto postupně pokračujte tak, až bude stará definitivně odpojena a nová bude plnohodnotně připojena. Je to samozřejmě složitější cesta, ale je spojena s jistotou, že vše uděláte skutečně správně, a to také s jistotou, že to zvládnete na první pokus. U druhé patice už můžete zkusit postup rychlejší.

Připojte žárovku

Nyní je výměna patice u konce a tak může přijít na řadu krok, kterým je testování funkčnosti. V tuto chvíli doporučujeme jenom připojit žárovku, sednout si do vozu a rozsvítit světla. Pokud bude vše v pořádku, žárovka se rozsvítí. To je důkaz toho, že oprava, tedy konkrétně výměna proběhla přesně tak, jak proběhnout měla. Pokud je vše v pořádku, můžete světla zhasnout. Nyní už jenom klasicky zapojte žárovku a umístěte ji na její správné místo. Tedy do samotného světla. Jakmile se tak stane, je daná výměna skutečně definitivně a také plnohodnotně u konce.

V tuto chvíli je dobré začít s výměnou i u druhého světla. A to i přesto, že se zde může zdát, že je patice žárovky celkem v pořádku. Tím hlavním důvodem, proč doporučujeme i tento postup spojený s výměnou je to, že zvládnete vše v rámci jedné práce, a budete tedy vědět, jak na to. Navíc tak eliminujete i případné situace, které by mohly být dokonce spojené s tím, že by se v následujících týdnech poškodila i druhá patice, což by znamenalo stejně nezbytnou výměnu. I zde logicky doporučujeme pokračovat stejně, jako u prvního světla. A to včetně postupné výměny i finálního vyzkoušení. Pokud bude vše v pořádku, je úspěšná výměna plnohodnotně za vámi.

CLOSE
CLOSE