Příprava vozu na jaro – na co se zaměřit?
Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173
Jaro již pomalu ale jistě začíná. Sníh najdete jenom v horských oblastech, a pokud jde o silnice, námrazu není nutné čekat téměř kdekoliv. A když se podíváte také na teploty, je jasně vidět, že stoupají. A to je jasná informace, která jenom potvrzuje to, že jaro se nezadržitelně blíží. Pro vás motoristy to znamená také jednu povinnost, kterou je příprava vozu na toto období. Co udělat a co nezapomenout?
Přezutí pneumatik jako základ
Termín, ke kterému nemusíte mít zimní pneumatiky, je prvního dubna. V tento den je již můžete přezout na pneumatiky letní. Je to z důvodu, že vzhledem k vyšším teplotám nabídnou také lepší vlastnosti, pokud jde o přilnavost a držení jízdní stopy. Tako nezapomínejme na to, že zimní pneu se ve vysokých teplotách více sjíždění. I to je důvod, proč tento krok přípravy svého vozu na jaro rozhodně nepodceňovat a věnovat mu dostatek času.
Zkontrolujte a nabijte baterii
Během zimních měsíců dostala výrazně zabrat, což znamená, že nemusí být v úplně dokonalé kondici. Je vhodné ji zkontrolovat, zda má stále takovou kapacitu, kterou je možné označit jako ideální. Pokud ne, je vhodné popřemýšlet o výměně. Zvláště, pokud auto potřebujete, není vhodné riskovat, že nenastartujte. Také je dobré baterii nechat nabít, což je krok, který ve většině případů může postačit k tomu, aby jaro, i následné léto zvládla. V podzimních dnech však už o výměně skutečně uvažujte.
Zkontrolujte chladicí systém
Ten během zimy není zase až tak zatěžován. A tak pokud něco nefunguje tak, jak má, poznáte to až v teplejších dnech. Doporučíme vám zkontrolovat veškeré spoje, stejně jako je vhodné zaměřit se také na to, zda nedochází k úniku. Zcela pochopitelně nezapomeňte také na dolití chladicí kapaliny, což je další nezbytnost. V zimě může postačit menší hladina, ale v teplejších dnech bude spojena s horšími chladicími vlastnostmi a toto není radno riskovat.
Zajistěte si čistý výhled z vozu
Jarní počasí je rizikové hlavně v tom, že se mohou objevovat časté deště. Voda a nečistoty odletující od ostatních vozidel vám znečistí přední sklo. A tak je nutné zajistit si dokonalý výhled z vozu. Prvním krokem je dolití kapaliny do ostřikovačů. Předpokládejme, že zde zbyla ještě nějaká nemrznoucí, která eliminuje případné zamrznutí, pokud se objeví neočekávaný krátkodobý mráz. A tak můžete nádobku na ostřikovač bez obav dolít klasickou letní směsí.
Dále je vhodné zkontrolovat a v případě potřeby také vyměnit stěrače. Ty se v zimě velmi často poškodí. A to jak působením mrazu, tak i tím, že přimrznou a vy se je snažíte odlepit, stejně jako se poškodí tím, že s nimi stíráte hrubé namrzlé sklo. Nic z toho gumičky nevydrží a tak ztrácí účinnost. Vyměňte je za nové a je zajištěn dokonalý výhled z vozů
Auto dokonale umyjte
Během zimy, kdy se silnice solily, neměla pravidelná údržba téměř smysl, jelikož sůl se na karoserii dostala hned druhý den. Nyní, s nástupem jara, už solení v podstatě nehrozí. A to znamená, že je nejvyšší čas na umytí vašeho vozu. A to pečlivě a důkladně, včetně podvozku. Ideální je použít i různé přípravky, nebo postupy. Oblíbený je takzvaný nástřik podvozku, který ho může ochránit před korozí. Na karoserii se zase hodí použití kombinace vosku a leštidla, čímž dosáhnete kombinace ochrany a také krásy.
Zaměřte se na filtr, i klimatizaci
Základem by měla být také výměna kabinového filtru. Jak proto, že se v něm hromadí nečistoty, tak proto, že se v něm mohou nacházet i plísně. Právě vlhké zimní období je pro ně dokonalou dobou, jelikož se ve filtru spolu s nečistotami začnou množit. A vše se následně dostává přímo do interiéru. S výměnou filtru tak získáte nejenom jistotu čerstvého vzduchu, ale i jistotu toho, že vzduch bude proudit mnohem lépe.
Dále nezapomeňte také na klimatizaci. I když ji v prvních jarních týdnech potřebovat nebudete, doba vyšších teplot může přijít znenadání. Proto na ně buďte připraveni. Nejprve zkuste, zda funguje. Pokud nechladí, navštivte servis. Pokud chladí a vše je v pořádku, stačí ji jenom vydezinfikovat. K tomu vám poslouží speciální spreje, které jsou na trhu dostupné za celkem levný peníz.
Zkontrolujte provozní kapaliny
Jistě, podle pokynů z autoškoly to máte dělat pravidelně, před každou jízdnou. Realita je však jiná. A tak vše zkontrolujte alespoň při jarní přípravě vašeho vozu. Dvě kapaliny jsme již zmínili a tak k nim přidáme další. Je to kapalina brzdová, stejně jako kapalina v posilovači řízení. Obě dvě jsou nezbytností. Dolijte je na požadovanou úroveň a máte jistotu, že vás nebude čekat jakýkoliv problém způsobený tím, že systém nebude z tohoto důvodu fungovat.
Zkontrolujte také technický stav vozu
Sníh, mráz, nebo vítr rozhodně nejsou ideální podmínky pro kontrolu vozu. A tak je možné, že jste řadu věcí zanedbali. Nyní je proto pravá chvíle na vizuální kontrolu technického stavu. Zaměřte se hlavně na světla a na to, zda v nich vše svítí tak, jak svítit má. Také se zaměřte na kvalitu brzdových destiček a kotoučů. I toto je kontrola, kterou nepodceňujte.
Vyndejte řetězy, písek i lopatu
Vozíte toto vybavení s sebou, a to pro případ, že byste zapadli? Na jaře už ho potřebovat nebudete a tak je možné vše z vozu vyjmout a uložit do sklepa. Sice to není nezbytnost, ale je to praktičnost. Jak proto, že vám tyto věci nebudou ve voze ubírat místo, tak i z důvodu, že snížíte hmotnost vašeho vozu. I když nepatrně, může se to podepsat na lepší spotřebě vašeho automobilu. Pokud toho najezdíte během roku hodně, nějaká ta koruna se vám rozhodně ušetřit podaří.