Plánujete dovolenou autem? Nezapomeňte na dálniční známky a mýtné

Mnoho lidí plánuje, že na letošní dovolenou vyrazí vlastním autem. Ostatně tento krok je více než logický, jelikož právě nejoblíbenější destinace, a to Itálie nebo Chorvatsko, jsou bez problémů dosažitelné. Na co je však při plánování cesty nutné myslet, to jsou dálnice a poplatky s nimi spojené. Pokud pomineme naši zemi, je hned tou další Rakousko. Zde jsou dálniční známky naprostou nutností, a pokud ji nemáte, tvrdě zaplatíte. Samozřejmě vždy záleží na typu konkrétního vozidla, ale také na tom, kudy jedete. I pokud známku máte, čeká vás to, že některé úseky a průjezdy je třeba doplatit zvlášť. A v souvislosti s nákupem známek je dobré taky vědět, jakou zvolit správnou platnost. K dispozici jsou na rok, 2 měsíce a 10 dní.
signs-41240_1280
A pokud o dálničních známkách jako takových mluvíme, mějte na paměti, že v tomto ohledu již nemusí být vše tak, jako když jste cestovali minule. A tak je dobré si zjistit, jak jsou na tom dálniční známky 2014, a to z hlediska platnosti, cen a podmínek, kde je získat. A stejně tak, jako se vše mění i u nás, se často vše mění také v zahraničí. Na druhou stranu kvalita tamních dálnic je opravdu o pořádný skok jinde. Zvláště tedy v již zmíněném Rakousku.

A pokud tedy dálniční známku máte zmapovanou, popřípadě také nakoupenou, je třeba zaměřit se také na další věc, a to na vaše pojištění – tedy pojištění vašeho vozu. To ověříte právě u své pojišťovny, u které máte ono povinné ručení uzavřeno. Často sice nemusíte mít obavu, jelikož zelená karta platí po celé EU, ale pokud plánujete jet do méně známých zemí, je dobré si ověřit i to, že pokud nabouráte, nebudete muset platit ze svého. A pokud vám nyní přijde, že platíte poměrně dost, využijte ještě teď možnost spočítat si, kolik byste platili u jiných pojišťoven. Možná budete překvapeni mnohatisícovými rozdíly.