Jak vyčistit klimatizaci v autě
Hlavně v létě je klimatizace u automobilů nesmírně důležitá. Je to přirozeně dáno tím, že dokáže teploty výrazně zchladit na požadovanou úroveň. Její použití je velmi snadné, jelikož dnes může být ve vozech jak ve formě manuálního, tak i ve formě automatického řešení. Ne vždy ale může sloužit přesně tak, jak potřebujeme. Jsou situace, kdy může být s danou klimatizací problém. Poznáme ho celkem snadno. Když ji zapneme, samotný vzduch, který vychází z výdechů, celkem intenzivně zapáchá. To je jasná ukázka toho, že něco zkrátka není v pořádku. V takovém případě je nezbytné provést krok, kterým je dezinfekce klimatizace.
Provádět ji však nemusíme jenom ve chvíli, kdy dojde právě k různým nelibým a zapáchajícím projevům. Výrobci v daném směru doporučují dezinfikovat daný systém nejlépe jednou ročně. Ideální doba je konec zimy a začátek jara. Tedy období, kdy se na použití klimatizace postupně chystáme. Jedině tak nebudeme při prvních teplejších dnech překvapeni tím, že klimatizace nefunguje, jak potřebujeme a my se tak budeme muset spoléhat výhradně jenom na otevřená okénka, spojená s foukáním vzduchu a také s poměrně velkým hlukem.
Důležitý je správný přístup
Pokud má být dezinfekce klimatizace provedena skutečně správně, je třeba se dostat do prostoru, odkud je do ventilace nasáván vzduch. To u většiny automobilů samozřejmě znamená nutnost sundání několika různých krytů, dokud se do daného prostoru nedostaneme. Obvykle se jedná i o místo, kde je umístěný kabinový filtr. Ten přirozeně doporučujeme také vyměnit, jelikož i ten může být zdrojem různých negativních pachů. Samozřejmostí je, že celý prostor bychom měli také dobře zbavit všech ostatních pevných nečistot. S tím si poradíme celkem snadno, jelikož by k tomu měl stačit stlačený vzduch, který v tomto konkrétním prostoru použijeme. Poté prostor pro vložení filtru uzavřeme. Důležité je ho sem aktuálně nedávat.
Použijeme antibakteriální přípravek
Současný trh je poměrně rozsáhlý, díky čemuž máme jistotu, že hravě pořídíme to, co hledáme. Jedná se o přípravky, které slouží právě k dezinfekci klimatizace. Pořídit je můžeme hned na několika různých místech. Mezi jedny patří třeba obchody s autodoplňky. Stejně tak ale můžeme využít také drogerie, kde o dané produkty nemusí být nouze. Při nákupu je dobré dát především na osobní doporučení, stejně jako je dobré zohlednit i různé recenze, nebo hodnocení.
Samotný antibakteriální přípravek nastříkáme do oblasti vstupu vzduchu. Při tomto kroku nezapomínáme na to, že motor by měl být nastartovaný a ventilátory by měly být zapnuté na plný výkon. Také je třeba, aby byly všechny jednotlivé výdechy otevřené. Topení by mělo být přirozeně vypnuté. Na co také nezapomínáme, to je i nutnost vypnutí samotné klimatizace. Pozor také na to, aby nebyl zapnutý vnitřní cirkulační okruh. Vždy musí být ventilátor nastaven tak, aby docházelo k nasávání venkovního vzduchu.
Necháme desinfekci působit
Použití daného přípravku je tedy poměrně snadná. Jakmile máme jistotu, že se dostala do celého vzduchového okruhu, vypneme veškeré ventilátory a samotný motor. V tuto chvíli také opustíme náš automobil, zavřeme dveře a necháme vše působit. Ideální dobu zjistíme na návodu k použití, který by měla každý dezinfekce klimatizace mít. Pokud máme být konkrétnější, obvykle se může čekat v rozmezí 10 – 30 minut.
Jakmile daný čas uplyne, je to hlavní za námi. Následně je třeba do vozu opětovně vstoupit a daný desinfekční prostředek z jednotlivých okruhů vyvětrat.
Opět zapneme ventilační okruh
Ten dáme znovu naplno a znovu ho necháme alespoň několik minut běžet. Je dobré přepínat i jednotlivé cirkulační okruhy, a to z toho důvodu, abychom měli jistotu, že se přípravek skutečně dostal pryč. Jakmile máme hotovo, vložíme nový, tedy čistý kabinový filtr na místo a vše vrátíme do původního stavu. Opět zapneme ventilaci naplno a necháme pár minut běžet.
Vyzkoušíme
Už při samotném vyvětrávání desinfekčního prostředku bychom měli cítit, že je nepříjemný zápach pryč. To vyzkoušíme i následně při běžné jízdě, kdy zapneme ventilaci a klimatizaci a během kratší jízdy zjistíme, zda je vše v pořádku.
Pokud by nebylo, je možné daný postup několikrát opakovat, pokud nebude dosaženo ideálních výsledků. To je doporučováno hlavně u starších automobilů, kde docházelo k tomu, že se klimatizace pár let nepoužívala. Proto je dobré daný postup zopakovat až do chvíle, kdy nebude vše v pořádku.
Existují i jiné postupy
Kromě varianty, kterou jsme zmínili, existuje i několik dalších, které přirozeně můžeme také vyzkoušet. Jedná se hlavně o produkty, které jenom volně nastříkáme do prostoru vozu, zapneme vnitřní cirkulační okruh a auto zavřeme. Takto následně necháme daný prostředek působit, a to v řádech několika minut. Poté opět vyvětráme. Tato metoda však nemusí vždy patřit mezi nejúčinnější, jelikož desinfekce se nemusí dostat všude tam, kam se dostat potřebujeme.
Cena je nízká
Důležité je vědět i to, že takto realizovaná dezinfekce klimatizace je spojena s poměrně nízkou cenou. Zvláště v případě, kdy ji porovnáme s možností, kdy si klimatizaci necháme desinfikovat v konkrétních servisech. Zde tedy platíme jenom za konkrétní koupený přípravek, který používáme. Jeho ceny se liší v závislosti na výrobci, stejně jako množství, nebo jeho účinnosti. Cena se tak může pohybovat v řádech několika desítek korun, až stokorun. Samozřejmostí je, že i po otevření nám může hravě několik let vydržet, což se hodí právě ve chvíli, kdy klimatizaci budeme potřebovat čistit opakovaně, i v budoucím období.