Jak táhnout auto na laně

Dojde-li k poruše vašeho vozu, nebo například k nehodě, je nezbytně nutné, abyste svůj vůz odstranili z vozovky a zavezli ho do nejbližšího servisu. Pokud je auto pojízdné, obvykle to není jakýmkoliv problémem a vy můžete jednoduše nasednout a dojet tam, kam potřebujete. Pokud se však jedná o vůz, který nenastartujete, jsou zde dvě možnosti. Ta první možnost se týká varianty, kdy zavoláte odtahovou službu. Druhá možnost je spojena si situací, kdy provedete odtažení vozu na laně. Jak na to, aby bylo vše bez problému? Poradíme vám.

Lano, nebo tyč?

V podstatě jsou dvě hlavní možnosti, jakými dnes můžete svůj automobil odtáhnout. Může to být jak klasické lano, tak to může být také tyč. Zatímco tyč je z hlediska bezpečnosti mnohem lepší volbou, není nijak skladným řešením a ta je jasné, že ji ve svém voze má jenom málokdo. Na druhou stranu musíme dodat, že u nákladních automobilů je povinná. Většina lidí tak zcela logicky využívá tažné lano, které je dnes také součástí povinné výbavy každého vozu. V souvislosti s tím, dodejme, že základem by měla být také dvě oka, která nám montáž lana umožní a usnadní.

Pokud se na samotné lano podíváme blíže, je více než jasné, že bychom neměli zapomínat ani na to, aby bylo spojeno s dostatečnou pevností. Jedině tak bude osobní automobil, který je tažený, bez potíží uveden do pohybu. Zapomínat nesmíme ani na tu správnou délku, jelikož tu nám dnes upravuje také vyhláška. Jeho nejkratší délka může být 2,5 metru, zatímco ta nejdelší metrů 6. Délku lana můžeme v případě potřeby sami upravit, a to samozřejmě v souvislosti s možností jednoduchého uvázání. Samozřejmostí je také nutnost použití červeného praporku, který bude na daném laně umístěn a který tak bude dobře viditelný i pro ostatní.

Co nám říká zákon?

Pokud se podíváme na to, jak táhnout auto na laně z pohledu současného zákona, je třeba říci, že maximální povolená rychlost je 60 kilometrů v hodině. Více s ohledem na bezpečnost jet nemůžeme. Také zákon nařizuje, že tažené auto nesmí mít nijak vadné řízení a musí být způsobilé provozu na pozemních komunikacích. Musí tedy mít i platnou technickou kontrolu, s čímž souvisí povinnost mít v taženém voze také případné doklady. A to pokud budeme kontrolováni hlídkou policie, což se může stát.

Také je třeba ostatní účastníky silničního provozu upozornit na to, že dochází k tažení vozu. V tomto případě je správnou volbou trojúhelník, který umístíme do oblasti zadního okna. Často chybou je používání varovných blinkrů, které se při tažení nepoužívají. Je totiž třeba, aby i tažené auto dávalo za všech okolností znamení o změně směru jízdy. Pravidelné blikání sice může lépe upozornit na překážku, ale zamezilo by upozornění na tento konkrétní manévr.

Lano musí být vždy napnuté

Pokud nevíte, jak táhnout auto na laně, připomeňme mimo jiné také to, že lano by mělo být za všech okolností napnuté. Pokud začínáte táhnout, má první vůz za úkol je jenom velmi pomalu, aby se lano napnulo a poté došlo k pozvolnému rozjetí i druhého vozidla. Jakékoliv záškuby mohou poškodit nejenom lano, ale v podstatě i oba dva vozy. Je proto dobré tuto oblast nepodceňovat.  Z tohoto konkrétního důvodu jsme na samotném úvodu zmínili, že lepším řešením může být v případě potřeby právě tyč, u které podobný problém není.

O to, aby bylo lano napnuté, se mimo samotného rozjezdu stará především řidič, který jede v zadu. Musí tak reagovat na jakékoliv brzdění nebo zpomalování, a to vždy velmi rychle. Brzdit by samozřejmě měl větší intenzitou, jelikož jenom díky tomu bude lano udržovat v napjatém stavu. Další situace, které mohou vést k jeho povolení, je průjezd zatáčkami. Zde je nezbytně nutné si mnohem více najíždět. Tedy doslova simulovat situaci jízdy osobního automobilu s vlekem.

Domluvte si signály

Než se vydáte na cestu, je třeba si také domluvit signály, které budou při tažení na laně používány. Obvykle platí, že pokud má problém přední automobil, tak jednoduše zajede ke kraji a zastaví. Jelikož tažený automobil kopíruje jenom jeho jízdu, udělá to samé. Pokud se ale vyskytne problém na zadním automobilu, je dobré například zatroubit, nebo i zablikat na tažné vozidlo. To by mělo být jasným signálem k tomu, že něco není v pořádku a tak je nezbytné ihned zastavit, dokud nebude problém vyřešen.

Jak se chovat v taženém autě?

O tom, že je třeba sledovat jízdu a udržovat samotné lano napnuté, o tom jsme vás již informovali. Rozhodně je dobré připomenout i několik dalších věcí, které s jízdou na laně souvisí. Primárně je třeba vyřadit do neutrálu, jelikož rychlostí stupeň nesmí být zařazený. Jedině tak bude k tažení bez problému probíhat. Pokud máte automat, je třeba zapnout zapalování a teprve poté je třeba vyřadit na neutrál. Když o klíčích mluvíme, plně postačí, aby byl v zapalovací skříňce. Jedině tak máte jistotu, že nedojde k zablokování volantu a ke znemožnění řízení. Pro větší jistotu je možné mít v případě potřeby možné mít klíček v první poloze.

Jenom na kratší vzdálenosti

Co bychom samozřejmě neměli opomínat, to je fakt, že táhnout náš vůz na laně bychom měli primárně jenom na kratší vzdálenosti. A to už jenom z toho důvodu, že tvoříme překážku v silničním provozu, stejně jako z toho důvodu, že na delších cestách to nemusí být zase až tak bezpečné, jak si mnozí myslí. Také je třeba vybírat takové trasy, které jsou v daném ohledu ideální a nejsou spojeny například s kopcovitým terénem, nebo příliš prudkými zatáčkami. V takovém případě je dobré tažení vozu na laně raději vynechat a využít služeb klasické odtahové služby.

5/5 - (1 vote)

CLOSE
CLOSE