Diagnostika aut

OBD diagnostika auta
Už dávno pryč jsou doby, kdy se porucha na vozidla řešila otevřením kapoty a zjištěním závady. Dnes je postup zcela jiný, jelikož po otevření kapoty kromě základních závad nezjistíme nic. Pokud o základních závadách mluvíme, máme na mysli třeba prasklý řemen, nedostatek provozní kapaliny, nebo řadu dalších na první pohled viditelných věcí. Mnozí v tom vidí hlavně negativum.
Na druhou stranu je třeba říci, že s vývojem automobilů jde ruku v ruce také diagnostika aut. Tedy zařízení, pomocí kterého můžeme náš automobilů jednoduše připojit ke konkrétnímu systému, díky čemuž zjistíme vše potřebné. Konkrétně tedy zjistíme hlavní příčinu poruchy, díky čemuž se můžeme následně věnovat přímo jejímu odstranění.
Jak funguje moderní diagnostika aut?
Podívejme se společně na konkrétní možnosti toho, jak vlastně současná diagnostika aut funguje. Pokud začneme hlavními možnostmi, je určitě třeba začít klasickou, kterou je OBDII adaptér. Jedná se o zařízení, které jednoduchým způsobem připojíme k našemu vozu. To je následně propojeno s počítačem se speciálním programem, nebo s jiným zařízením. Zde se nám následně zobrazí klíčové informace o našem voze. Konkrétně potom klíčové informace spojené s tím, co se děje v jeho útrobách a co konkrétně je s daným automobilem vlastně špatně.
Jelikož vývoj jde neustále kupředu, může dnes diagnostika aut využívat mnohem modernější možnosti. Pokud se podíváme na některé z nich, je možné využívat třeba propojení s naším chytrým telefonem, stejně jako třeba s tabletem. To je jednoduché, rychlé a samozřejmě také praktické. Na co bychom neměli zapomínat, to je i fakt, že současné diagnostické přístroje a aplikace mohou být univerzální, stejně jako mohou být vyvíjeny pouze za účelem diagnostiky vozů konkrétní automobilky, nebo koncernu.
Co diagnostika aut umí?
Podívejme se společně na to, co dnes diagnostika aut vlastně umí. V první řadě je třeba říci, že nám pomůže odhalit konkrétní závadu. Chybová hláška nám tak může vcelku jednoduše odhalit, co je s vozem špatně a co se stalo, nebo proč vůz nejede. Samozřejmě platí, že čím více je vůz prošpikovaný elektronikou, tím přesnější informace můžeme dostat. Stejně tak platí, že autodiagnostika může bez problémů fungovat také na starších automobilech, i když konkrétní možnosti jsou samozřejmě omezené.
Kromě zjištění závady dokáže diagnostika aut také softwarově „opravit“ určitý typ problému. Zde máme na mysli třeba různé chybové hlášky. Ty se mohou týkat vystřeleného airbagu, nebo dalších věcí, které přímo neovlivňují pojízdnost vozu, ale mohou se ve formě kontrolek zobrazovat na informačním panelu vozu. Zde můžeme pomocí diagnostiky danou konkrétní informaci vcelku jednoduše a rychle smazat, díky čemuž se následně vše tváří, jako by bylo vše v naprostém pořádku.
Kde je diagnostika vozů dostupná?
Podívejme se dnes také na to, kde je vlastně diagnostika vozů využitelná. Nemusíme připomínat, že v první řadě to jsou autorizované servisy. Zde obvykle dostaneme ty nejlepší služby, které se zjištění závady a dalších informací týkají. A to samozřejmě primárně z toho důvodu, že dané systémy jsou vyvíjeny výhradně ve spolupráci s konkrétní automobilkou. Zapomínat tedy nesmíme na to, že jsou dělány doslova přímo na míru vozů daného koncernu.
Stejně tak můžeme využít diagnostiku v autoservisech, které nepatří mezi autorizované, tedy originální. Zde se často setkáme s univerzální diagnostikou, která má tu výhodu, že může být napojená v podstatě na jakýkoliv vůz. A to s ohledem na konkrétní typ konektoru, stejně jako s ohledem na konkrétní software, který je v rámci toho využíván. Daná univerzálnost nás potěší primárně v tom, že můžeme přijet s jakýmkoliv vozem na trhu.
Zapomínat nesmíme ani na třetí situaci, kterou je fakt, že si můžeme diagnostiku pořídit i domů. Ta sice nebude nikdy dosahovat špičkových vlastností té, která je využívána v servisech. Tedy v případě, že do ní neinvestujeme desítky až stovky tisíc. Na základní zjištění závad u našeho vozu, nebo u vozů někoho z našich přátel však toto řešení zcela určitě může postačit. Pokud si následně spočítáme, že nám daná investice ušetřila zajímavé částky za diagnostiku v servisu, můžeme říci, že se nám daná možnost zcela jistě dokáže i vyplatit.
Jaké výhody diagnostika aut přináší?
Podívejme se společně také na několik klíčových výhod, se kterými je tato konkrétní možnost přímo spojena. V první řadě to může být i úspora času, která je spojena s tím, aby byla správná závada diagnostikována. V podstatě stačí i několik desítek vteřin k tomu, abychom věděli, co s naším vozem konkrétně je. Poté už se můžeme buď sami, svépomocí, nebo využít servisu pustit do konkrétní opravy.
Můžeme však ušetřit také nemalé peníze. Pokud má servis autodiagnostiku, ihned odhalí přítomnou závadu. Pokud by ale danou diagnostiku neměl, muselo by to znamenat, že by v rámci hledání problémů postupoval v podstatě vylučovací metodou. A jelikož řada automechaniků je placených hodinovou sazbou, znamenalo by to výrazné prodražení celé opravy. A to jenom proto, že se i několik hodin hledala závada, což mohlo být spojeno i s celou řadou různých dalších doplňkových prací, které by byly spojeny s určitým typem montáže nebo demontáže některých součástí.
Jak vybrat tu správnou?
Ať už jedete do servisu, nebo kupujete diagnostiku aut pro domácí použití, je třeba zaměřit se na to, aby byla plně kompatibilní právě s vaším vozem, u kterého chcete danou závadu zjistit a následně opravit, nebo ji chcete jenom smazat ze systému.