Celoroční pneumatiky – které jsou dobré a které propadák?
Pneumatiky jsou nezbytnou součástí každého automobilu, u které je třeba zamyslet se i nad tím, jak jsou kvalitní. Mají totiž vliv na celkovou bezpečnost jízdy. Dnes každý ví, že existují zimní pneumatiky s výrazně měkčí směsí a jiným dezénem, než mají letní pneumatiky, které jsou tvrdší. Jsou ale i řidiči, kteří se vydají na zlatou střední cestu. Tou jsou celoroční pneumatiky. Název jasně napovídá, že je lze používat po celý rok, ale také logicky vypovídá na tom, že aby toho byly schopny, nejedná se ani o kvalitní zimní, ani o kvalitní letní gumy. Jde zkrátka a jednoduše o něco, co je čistě mezi tím.
Pokud i vy plánujete pořízení celoročních pneumatik, je dobré vědět, že jsou vhodné jenom v situacích, kdy zase až tolik nejezdíte a svou jízdu si rozmyslíte i v závislosti na počasí. Také je dobré vědět i to, že je vhodné ty správné vybrat podle testů. Podívejme se společně na jejich výsledky, což vám pomůže ve výběru těch nejlepších. Stejně tak vám to pomůže ve chvíli, kdy budete chtít eliminovat ty špatné.
Goodyear Vector 4SEASONS Gen-2
Jedná se o pneumatiku, u které název jenom těžko vyslovíte. Je ale dobré vědět jak to, že se jedná i známého výrobce, tak že se jedná i o pneumatiku, která je skutečně kvalitní a dá se říci, že s ní nešlápnete vedle. Aktuálně se jedná o to nejlepší na trhu, pokud celoroční pneu skutečně chcete kupovat. Hodnoceny jsou jako vynikající. Primárně zaujmou svými vlastnostmi na sněhu a mokru, o něco hůře vyhovují na suchu a trochu výhrad se týká i celkového poměru ceny a výkonu. Jinak ale nezklamou.
Michaelin CrossClimate+
Další značka, kterou rozhodně není nutné jakkoliv představovat. Dobře to potvrzuje fakt spojený s tím, že známí výrobci umí vytvořit i kvalitní celoroční pneumatiky. I když skončila na druhém místě, stále ji lze ohodnotit jako vynikající, se kterou vedle nešlápnete. Pokud jsou pozitiva, kterými zaručeně nadchne, tak se jedná hlavně o ovladatelnost, stejně jako jistotu brzdění na suché vozovce. Pokud jindy v podstatě nevyjedete, zaručeně vás nezklamou.
Continental AllSeasonContact
Třetí místo a opět známý a pochopitelně také kvalitní výrobce pneumatik. I zde je vhodní podívat se na tento model blíže, jelikož je také hodnocený jako vynikající. Hlavní pozitiva pneumatiky oceníte především na sněhu, kde se jim dařilo více než dobře. Podobné je to i v případě mokré vozovky, kde také nezklamaly. Drobným problémem však může být vyšší opotřebení, nebo poměr ceny a výkonu. Kdo ale občas vyjede ve špatném počasí, v mokru a v zimě, toho tento model pneumatik nezklame, a podrží.
Kleber Quadraxer 2
Pokud jde o tyto pneumatiky, tak jsou na tom o něco hůře než výše zmíněná trojice, ale stále je ještě lze označit hlavně za pneumatiky dobré, které málo náročnějšího motoristu rozhodně nezklamou. Pokud se podíváme na jejich hlavní pozitiva, tak jsou spojena především se sněhem. Potěší ale i to, že se příliš neopotřebovávají, stejně jako zaujme poměr ceny a výkonu. Kde ale ještě rozhodně mají rezervy, to je klasická jízda na mokru a na suchu. Není přímo nebezpečná, ale rozhodně by to mohlo být lepší.
BF Goodrich g-Grip All Season 2
Druhá generace celoročních pneumatik, o kterých můžeme říci, že aktuálně uzavírají pětici toho nejlepšího, co je aktuálně v tomto segmentu na trhu. Jsou hodnoceny jako dobré, i když na sněhu, na mokru, nebo na suchu dosahují spíše průměrných vlastností. Na druhou stranu na ně lze pohlížet jako na skutečně všestrannou celoroční pneumatiku, která nabídne po celý rok na jakémkoliv povrchu stále stejné vlastnosti. Jsou ale i věci, které zaručeně potěší. Je to poměr ceny a výkonu – tyto pneumatiky jsou poměrně levné, stejně jako zaujme i jejich odolnost, s čímž je spojena jejich velmi dobrá životnost.
Kterým je vhodné se raději vyhnout?
Potom tu jsou ještě modely, u kterých je doporučení také v podstatě jasné. A je spojeno s tím, že daným pneumatikám je vhodné se raději vyhnout. Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že se zde nacházejí spíše méně známé značky, které rozhodně potvrzují to, co se o nich říká. Že neznámé pneumatiky z Číny je vhodné přece jenom nebrat. Pokud se podíváme na několik konkrétních, tak můžeme říci, že je dobré dát si pozor třeba na modely Hilfy All-Turi, Sailiun Atrezzo, Syron 365 Days, nebo také Tristar Ecoipower.
U daných zmíněných musíme říci, že rozhodně nejsou doporučovány vůbec, jelikož pokud jde o kvalitu jejich brzdění na mokru, sněhu, ale i suchu, tak rozhodně nejsou bezpečné. Není žádným překvapením, že pokud mluvíme o problém s brzdnou dráhou, tak největší potíže měly na vozovce mokré a pokryté sněhem. Na té suché bylo vše v podstatě v pořádku. To jasně potvrzuje, že mají podobné vlastnosti, jako pneumatiky letní.
Kdy tento typ pneumatik zvolit?
To je dobrá otázka na závěr. Je třeba říci, že určitě nejsou vhodné pro toho, kdo jezdí pravidelně celý rok, a poměrně dost. v takovém případě je vhodné zvolit si klasiku, tedy pneumatiky zimní a letní. Dále dodejme, že naopak mohou být vhodné spíše pro víkendové řidiče, kteří jezdí jednou za čas, na nákup nebo návštěvu. Kdo je na svém voze má, měl by následně zohlednit i to, jaké jsou venku podmínky při jízdu. Pokud je počasí horší, je lepší počkat, nebo jízdu odložit. Platí to hlavně při výrazně deštivém počasí, stejně jako to platí v zimě, kdy hrozí sněhové jazyky, ledovka a pochopitelně i sníh na vozovce. A kdo bydlí přímo v horách, rozhodně by se těmto pneumatikám měl obloukem vyhnout. Ani ty nejlepší nejsou pravou volbou.