Závody WRC by měly být atraktivnější

Kdo sledoval závody rallye v minulosti, tedy v době samotný počátků, ten rozhodně nemá v posledních letech důvod zapínat televizní obrazovky. Proč? Jelikož výkony jezdců a především potom automobilů jsou zcela někde jinde, než tomu bylo dříve – kdy platila pouze minimální omezení. Ta, se kterými FIA přišla v posledních letech, však dokázala odlákat od televizí i závodních drah řadu i věrných fanoušků. Proč? Došlo totiž k povinnému omezování výkonu závodních speciálů.

Změny popustí uzdu

Nyní však bylo oznámeno, že se změny přece jenom dočkáme. A k radosti všech to bude rozhodně změna k lepšímu. Přijít by měla již v roce 2017, takže poměrně rychle. A čeho by se změny měly týkat? V první řadě je to možnost zvýšení výkonu závodních vozů. Ten by mohl od roku 2017 být i 380 koní. Připomeňme, že aktuální maximální povolený výkon je o necelých 30m procent menší, jelikož je omezen na celých 300 koní. Co však má stále zůstat, to jsou přeplňované čtyřválce o objemu 1,6 litru. To je sice drobné zklamání, ale na druhou stranu můžeme být rádi alespoň z něčeho.

Vozy budou mít i lepší aerodynamiku

I když motorizace musí zůstat stejná, přece jenom bude možné výkon podpořit i lepšími aerodynamickými vlastnostmi vozu. A to hlavně v oblasti možnosti rozšíření karoserie, v oblasti možnosti prodloužení předního převisu, stejně jako v oblasti zadního přítlačného křídla. Stejně tak je povoleno i to, že vozy budou moci být až o celých 25 kilogramů lehčí, než je tomu doposud.

Změna má i své odpůrce

Je jasné, že fanoušci, stejně jako jezdci jásají, jelikož závody budou atraktivnější a zvýší se tak i zájem o ně. Dané změny ale logicky mají i své odpůrce. A to z oblasti bezpečnosti. Ti jasně argumentují, že vyšší výkon povede k vyšším rychlostem a tedy i možnosti horších následků z případných nehod. Na druhou stranu rallye byla vždy rizikovým sportem.

Závody WRC by měly být atraktivnější
Jak se článek líbíl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
CLOSE
CLOSE
„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich